تمیز کردن وسیله چوبی

طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
لوازم چوبی از مبل گرفته تا میز، کمد و تخت خواب بعد از مدتی آن جلا و تازگی خود را از دست می دهند و برای بازگرداندن تازگی و شیکی روزهای اولیه، باید با طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی کارآمد و بدون ضرر برای خود چوب، آشنایی کامل داشته باشید.

 مقالات مرتبط

۵ راه پاک کردن لکه مایعات از روی چوب

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان

لوازم چوبی از مبل گرفته تا میز، کمد و تخت خواب بعد از مدتی آن جلا و تازگی خود را از دست می دهند و برای بازگرداندن تازگی و شیکی روزهای اولیه، باید با طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی کارآمد و بدون ضرر برای خود چوب، آشنایی کامل داشته باشید. وسایل چوبی درست مانند هر وسیله گران قیمت دیگری، نیاز به نگهداری و مراقبت بالا دارند تا سلامت و زیبایی ظاهری خود را حفظ کنند. این موضوع از این جهت مهم است که تمیزی وسایل چوبی، نه تنها روی ظاهرشان، بلکه بر روی کارایی و عملکرد آنها نیز تاثیر می گذارد.

مراقبت بد و نا آشنایی با طرز تمیز کردن وسایل چوبی می تواند منجر به خشکی زیاد، شکستی، پوسته پوسته شدن و همینطور تاب برداشتن چوب شود. وقتی برای مبلمان چوبی منزل چنین اتفاقی بیافتد، یقینا دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهند داشت و به خاطر غیر قابل تعمیر بودنشان، چاره ای جزء تعویض وسایل خانه باقی نمی ماند. بنابراین از لحاظ اقتصادی هم به نفع خانه دار است که توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشد. در این پست متوجه خواهید شد که این کار ساده تر از آن چیزی است که فکرش را می کردید.

تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی

مراحل تمیز کردن وسایل چوبی

اولین کار، مشخص کردن زمان مناسب برای تمیز کردن وسایل چوبی است. توصیه می شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آنها شروع کنید. مثلا شب ها وقتی قرار نیست برای زمان طولانی از مبل یا کمد چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع تمیز کاری وسایل چوبی است. این موضوع به این خاطر است که روغن جلا دهنده کاملا به خورد چوب رفته و از روی سطح پاک نشود. شکل های زیر نشان می دهد که با یک دراور کثیف و کهنه طرف هستیم.

دراور کثیف و کهنه

دراور کثیف و کهنه

همان طور که مشخص است، نقطه نقطه های سفیدی روی سطح دراور دیده می شود، حال در ادامه مشاهده خواهید کرد وقتی کاملا با طرز تمیز کردن وسایل چوبی آشنا باشید، چه بلایی به سر این لکه ها می آید!

نقطه های سفیدی روی سطح دراور

نقطه های سفیدی روی سطح دراور

مرحله اول

فکر کنم همه می دانیم که وقتی نوبت به تمیز کردن وسایل چوبی می رسد، باید خیلی حواسمان را جمع کنیم. چوب و آب با یکدیگر نمی سازند. پیشنهاد می شود از آب خیلی داغ و کف دار استفاده کنید، برای کف دار کردن مقدار متوسطی (نه کم و نه زیاد) مایع ظرفشویی در آب داغ ریخته و هم بزنید. بعد با یک دستمال نرم نخی، آماده شروع کار می شویم. توجه داشته باشید که دستمال نخی را بعد از خیس کردن حتما بچلانید تا آب اضافی آن خارج شده و دستمال فقط حالت تری به خود بگیرد.

مایع ظرفشویی در آب داغ

مایع ظرفشویی در آب داغ

مرحله دوم

حال با این دستمال تر، سطح چوب را دستمال بکشید. جهت کشیدن دستمال باید در جهت بافت یا گره های طبیعی چوب باشد. این روش بهتر سطح چوب را تمیز خواهد کرد.

کشیدن دستمال تر روی چوب

کشیدن دستمال تر روی چوب

مرحله سوم

در سطح های کوچک کار کنید، یعنی بهتر است هر سری فضایی در حدود ۳۰ در ۳۰ سانتی متر را تمیز کنید. بعد از خیس کردن این محدوده، بلافاصله با دستمال نرم نخی خشک، به خشک کردن همان محدوده بپردازید.

دستمال خشک

دستمال خشک

بعداز تمیز کردن سطح چوب، مشاهده می کنید که هنوز هم روی سطح چوب لکه های سفید رنگ و روشنی دیده می شود. حال نکته اصلی در طرز تمیز کردن وسایل چوبی همین جاست، یک روغن چوب یا پولیش چوب با کیفیت می تواند ظاهر چوب را مثل روز اولش کند.

لکه های سفید و روشن بعد از تمیز کردن

لکه های سفید و روشن بعد از تمیز کردن

مرحله چهارم

بعد از خشک شدن وسیله، نوبت به استفاده از روغن یا پولیش چوب می رسد.

روغن چوب

روغن چوب

مرحله پنجم

مقدا کمی از روغن چوب را بر روی یک دستمال نخی نرم و تمیز بریزید.

ریختن روغن روی دستمال

ریختن روغن روی دستمال

مرحله ششم

دستمال چرب را درست همانند سری قبل در جهت بافت طبیعی چوب بکشید. هر وقت احساس کردید روغن کم است، دوباره دستمال را آغشته به روغن کنید. جالب است بدانید میزان نیاز شما به روغن، به تشنگی چوب بستگی دارد، هر چه چوب قدیمی تر و کهنه تر باشد، میزان بیشتری روغن نیاز خواهد داشت.

کشیدن دستمال روی چوب

کشیدن دستمال روی چوب

بهتر است دستمال را به صورت مداوم و با یک حرکت ثابت روی چوب بکشید و مرتب جلو بروید. با انجام درست این حرکت سریعا متوجه درخشش چوب خواهید شد.

حواستان باشد تمام سطح چوب را پولیش بکشید. پولیش کشیدن فقط برای زیبایی ظاهری نیست، بلکه نقش مهمی در نگهداری و افزایش طول عمر چوب دارد. هر چه چوب سالم تر باشد، زیباتر هم دیده خواهد شد.

مرحله هفتم

اگر دراور را تمیز می کنید، پشت تمام کشوها را نیز دستمال بکشید.

دستمال کشیدن پشت کشو دراور

دستمال کشیدن پشت کشو دراور

زیر دستگیره ها عمدتا از مکان هایی است که هنگام دستمال کشیدن فراموش می شود.

دستمال کشیدن زیر دستگیره ها

دستمال کشیدن زیر دستگیره ها

مرحله نهایی

همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید، پس از پولیش کاری، تمام آن لکه های سفید و روشن از روی چوب محو شده اند و در عوض چوب با تمام زیبایی و بافت طبیعی اش می درخشد. 

و در نهایت تصویر کلی از یک دراور چوبی ساخته شده با چوب درخت گردو. توصیه می کنم تمام وسایل چوبی خود را به صورت مرتب بعد از طی شدن یک دوره مشخص، با روغن چوب پولیش کنید. با این کار نیاز به تمیز کردن چوب با دستمال خیس و آب نیز کمتر می شود. هر چه چوب و آب کمتر با هم تماس داشته باشند بهتر است.

دراور چوبی تمیز شده

دراور چوبی تمیز شده

فکر می کنم در پایان کاملا با طرز تمیز کردن وسایل چوبی آشنا شده و از خواندن این مطلب لذت برده باشید. مطمئنا بعداز تمام شدن کار، از دیدن وسایل چوبی براق خود در خانه لذت خواهید برد.

منبع :

otag.ir

یک نظر

  1. برای برق انداختن و تمیز کردن چوب راه خیلی خوبی رو معرفی کردین.

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.