ویکتور هوگو

خانه ی ویکتور هوگو ، خانه ای که کوزت در آن متولد شد و بینوایان جان گرفت

شهرداری پاریس دو بنایی را که ویکتور هوگو (۱۸۸۵ – ۱۸۰۲) برای مدت طولانی در آن‌ ها زندگی کرده حفظ کرده است: هتل Rohan-Guéméné در میدان ووژ در پاریس (۱۸۴۸-۱۸۳۲) و خانه اوت‌ ویل در جزیره گرنزی (از جزیره‌ های دریای مانش) (۱۸۷۰ – ۱۸۵۶) که نویسنده آن را با درآمد حاصل از فروش کتاب «تأملات» خریده بود و در دوران تبعید در آن زندگی می‌ کرد.

بناهایی که ویکتور هوگو مدت طولانی در آن ها زندگی کرده است

شهرداری پاریس دو بنایی را که ویکتور هوگو (۱۸۸۵ – ۱۸۰۲) برای مدت طولانی در آن‌ ها زندگی کرده حفظ کرده است: هتل Rohan-Guéméné در میدان ووژ در پاریس (۱۸۴۸-۱۸۳۲) و خانه اوت‌ ویل در جزیره گرنزی (از جزیره‌ های دریای مانش) (۱۸۷۰ – ۱۸۵۶) که نویسنده آن را با درآمد حاصل از فروش کتاب «تأملات» خریده بود و در دوران تبعید در آن زندگی می‌کرد.

خانه پلاک شش در میدان ووژ (Place des Vosges) در سال ۱۹۰۲ در صدمین سال تولد وی توسط پل موریس ( ۱۹۰۵ – ۱۸۱۸)، دوست صمیمی او، و با همراهی نوه‌ های نویسنده و اهدای مجموعه‌ ای چشم‌گیر و غنی به شهرداری پاریس بنیان گذاشته شد. این مجموعه، نقاشی‌های هوگو، عکس‌ها، دست نویس ها، نسخه‌ هایی از کتاب‌ هایش، تعدادی مبلمان و یادگار های متعددی را شامل می‌ شد. « خانه ویکتور هوگو » با گردآوری پرتره‌ هایی از مرد نویسنده و نمونه‌ هایی از آثار هنرمندان معاصر مثل آگوست رودن، موریس دنیس، اوژن کری‌یِر و … بیش‌ تر تجهیز شد و درهای آن سرانجام در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۰۳ به روی علاقه‌مندان باز شد. در این خانه در کنار مبلمان و میز های تحریر، تعداد زیادی تابلو نقاشی و دست‌ نویس‌، وسایلی همچون قلم‌ دان، مجسمه سر و دست راست ویکتور هوگو، تخت خواب او و نقاشی‌ هایی که روایت گر مرگ اوست دیده می‌ شود.

ویکتور هوگو

ویکتور هوگو

خانه ویکتور هوگو

« خانه ویکتور هوگو » در میدان ووژ که امروزه یکی از جاذبه‌ های توریستی شهر پاریس است، سه بخش از زندگی این نویسنده مطرح قرن نوزدهم را در معرض دید علاقه‌ مندان می‌گذارد: دوران قبل از تبعید، دوران تبعید و دوران بعد از تبعید.
دوره اول که دوره سکونت نویسنده در این خانه است، شامل اتاق جلویی و اتاق قرمز (پذیرایی) است که یادآور خاطرات جوانی او و رومانتیسیزم است. بخش دوران تبعید شامل اتاق چینی و اتاق غذاخوری به سبک قرون وسطاست که در جزیره گرنزی آن را برای ژولیت دروئه، همراه زندگی‌ اش، طراحی کرده بود. قسمت دوران بعد از تبعید هم شامل اتاق نشیمن است که بعد از تبعید از آن استفاده می‌کرد و اتاق خوابی که در سال ۱۸۸۵ در خیابان اِیلو در پاریس در آن نفس‌ های آخر را کشید و از دنیا رفت.
مقبره ویکتور هوگو نیز در کنار مقبره امیل زولا در «معبد پانتئون» در پاریس است که آرامگاه بسیاری از چهره‌ های مطرح فرانسه است.

در همین خانه بود که «کوزت» به دنیا آمد و «بینوایان» جان گرفت؛ خانه‌ای که «ویکتور هوگو» سال‌ها در آن زندگی کرد و امروز پذیرای دوستداران این نویسنده و گردشگرانی از سراسر دنیاست.

آرامگاه ویکتور هوگو

آرامگاه ویکتور هوگو

موزه ویکتور هوگو

موزه ویکتور هوگو

درب ورودی موزه

درب ورودی موزه

اتاق کار ویکتور هوگو

اتاق کار ویکتور هوگو

اتاق خواب

اتاق خواب

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.