استفاده از رنگ های شاد در نمای بیرونی

۶ مدل طراحی مهد کودک مدرن با الهام از طبیعت رنگارنگ

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
چگونگی طراحی مهد کودک بسیار مهم می باشد. هر چه کودک در این مکان احساس امنیت، آرامش و شادی بیشتری کند راحت تر با محیط اخت شده و حتی نوعی وابستگی به آن پیدا خواهد کرد. به همین خاطر است که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا طراحی و ساخت یک مهدکودک مناسب، ارزشی حتی بیشتر از ساخت مدرسه برای بزرگسالان دارد.

نمونه طراحی یک مهدکودک در ژاپن

متاسفانه در کشور ما توجه چندانی به طراحی مهدکودک مدرن و پیشرفته مطابق با نیاز کودکان نمی شود، در حقیقت بیشتر مهد کودک های امروزی، خانه های قدیمی هستند که تغییر کاربری داده اند. اهمیت مهد کودک بیش از چیزی است که تصورش را می کنید، اولین مکانی که کودک از خانواده خود جدا شده و به نوعی وارد اجتماع و معاشرت با بقیه افراد می شود. هر چه کودک در این مکان احساس امنیت، آرامش و شادی بیشتری کند راحت تر با محیط اخت شده و حتی نوعی وابستگی به آن پیدا خواهد کرد. به همین خاطر است که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا طراحی و ساخت یک مهدکودک مناسب، ارزشی حتی بیشتر از ساخت مدرسه برای بزرگسالان دارد.

ابتدا برای آشنایی بیشتر شما عزیزان، به طراحی مهدکودک مدرن و بسیار زیبا در کشور ژاپن می پردازیم و سپس در انتها سایر مدل های جالب طراحی شده در سال ۲۰۱۷ را معرفی خواهیم کرد. همانطور که در بالا گفتم، کشورهای پیشرفته اهمیت بسیار بالایی برای مهد کودک ها قائل هستند، ژاپن نیز به عنوان دومین قدرت صنعتی جهان می تواند منبع خوبی برای الهام گیری ما باشد. در پایین به بررسی دقیق این مهدکودک زیبا می پردازیم.

مهدکودکی در ژاپن

مهدکودکی در ژاپن

نمای بیرونی مهدکودک

نمای بیرونی مهدکودک

نمای ساختمان مهدکودک

مهد ودک مورد بحث ما در شهر فوکوکا ژاپن و در یک منطقه نسبتا شلوغ شهری قرار گرفته و پذیرای ۹۰ کودک با سن بین صفر تا پنج سال است. به شِمای کلی سازه که نگاه می کنیم از همان نمای بیرون هم مشخص است که داخل ساختمان فضایی باز، روشن و به هم پیوسته دارد. این عامل به کودکان داخل مهد اجازه می دهد تا با ذهن و جسمی آزاد رشد کنند. در نمای بیرونی ساختمان سازه هایی به شکل درخت با شاخه های رنگارنگ نصب شده که از بیشه زار الهام گرفته شده است. در نمای داخلی هم این رنگ ها تکرار شده اند تا کودکان همه جا این رنگ های شاد را ببینند.

استفاده از رنگ های شاد در نمای بیرونی

استفاده از رنگ های شاد در نمای بیرونی

نمای ساختمان، بخش مهمی از طراحی مهدکودک مدرن و برقراری ارتباط با کودکان است. در این ساختمان در همان نگاه اول متوجه کالکشنی از رنگ ها خواهید شد که در زمینه سفید و شیشه ای بنا شدیدا خودنمایی می کنند. در اطراف ساختمان، ۲۲ رنگ مختلف بکار رفته که توسط ۶۳ عدد شاخه درخت به صورت هارمونیک تکرار شده اند. بین هر طبقه پنجره های شیشه ای بلند، دور تا دور ساختمان را در بر گرفته تا علاوه بر روشنایی فضای داخل، به درخت های رنگارنگ روی نما هم عمق بدهد.

نمای دور ساختمان

نمای دور ساختمان

نمای داخلی ساختمان

همانطور که در بالا گفتیم این مهد کودک برای نگهداری خردسالان یک تا دو ساله نیز طراحی شده است. اتاق مخصوص خردسالان با ۲۰۰ جعبه رنگارنگ با ۲۵ رنگ مختلف تزیین شده است. بچه ها از این جعبه ها برای نگهداری لوازم و وسایل شخصی خود استفاده خواهند کرد. هر وقت که بچه ها بخواهند از لوازم خودشان استفاده کنند، خیلی راحت جعبه شان را بر اساس رنگ پیدا خواهند کرد.

جعبه نگهداری از وسایل

جعبه نگهداری از وسایل

ساختمان همانطور که از نمایش مشخص است چهار طبقه دارد. نکته جالب دیگر در طراحی مهد کودک مدرن، راه پله های جالبی است که این چهار طبقه را به هم وصل می کند. حتی در راه پله هم از ۱۸ رنگ کاملا متفاوت استفاده شده تا بچه ها در این مکان هم خود را در احاطه رنگ های شاد حس کنند. رنگ دیوارهای اطراف پله با هر طبقه عوض می شود. کنار هر پله دیواری با رنگ متفاوت قرار گرفته مثل زرد، قرمز و صورتی. خود پله ها نیز کم ارتفاع، عریض و پهن هستند تا کودکان به راحتی بتوانند از پله ها بالا و پایین بروند.

راه پله های رنگی

راه پله های رنگی

لوگو مخصوص مهدکودک

علامت درختان رنگارنگ حتی روی لوگوی این مهدکودک نیز دیده می شود، لباس هایی که به کودکان و مربیان مهدکودک داده می شود، همگی این لگو را روی خود دارند. این عامل باعث شده حسی از بهم پیوستگی و یکپارچگی بین بچه ها و اعضای داخل مهدکودک ایجاد و در نتیجه رابطه ها صمیمی تر شود.

گذراندن زمان در محیطی با رنگ های شاد، حساسیت بچه ها را افزایش می دهد و به این ترتیب هر کودکی شخصیت درونی خودش را بروز می دهد. احاطه شدن توسط رنگ های شاد، لمس رنگ ها و زندگی با رنگ ها، همگی در راستای پرورش احساسات و شخصیت کودکان در جهتی مثبت است. در طراحی مهد کودک مدرن مورد بحث ما، درخت های رنگارنگ دور نما حکم بیشه زاری را دارد که هر روز نظاره گر رشد بچه هاست.

یکی از اتاق های مهدکودک

یکی از اتاق های مهدکودک

طراحی داخلی مهدکودک

طراحی داخلی مهدکودک

منبع :

otagh.ir

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.