طرح داماس

ترکیب انواع نمونه ها و طرح های کلاسیک با دکوراسیون مدرن

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
الگوها و نمونه طرح ها یکی از عناصر اصلی خلق دکوراسیون داخلی جذاب و زیبا می باشند. الگوها ، این قدرت را دارند که بتوانند یک فضا را با افزایش کنتراست یا هندسه انرژی زا کنند و یا این که با یک کنتراست ملایم و لطیف کاملا آن را تغییر دهند. برخی از این الگوها غالبا در اطراف ما به چشم میخورند.

 مقالات مرتبط

دکوراسیون کلاسیک منزل ، خانه نوستالژیک ۳۰ ساله در سعادت آباد!

با گروه معماری و دکوراسیون داخلی دکوراتور همراه باشید تا با مرسوم ترین الگوهای کلاسیک ( راه راه های باریک – تیغ ماهی – شبکه ای و غیره ) آشنا شوید و این که بدانید چطور این الگوها به خوبی با دکوراسیون مدرن میتوانند مطابق  شوند.

الگوی آرگایل Argyle

یک الگوی آرگایل ، شامل شکل الماس در یک فرمت شطرنجی که با خطوط هندسی مورب و باریک تزئین شده است ، می باشد.   این الگو از حدود سال ۱۶۶۰ رواج پیدا کرده است ، منشا آن از اسکاتلند بوده است و به صورت پوستری در همه چیز ، می تواند با هر دکوراسیون مدرنی در دیوارها ، کف و سایر منسوجات به خوبی هماهنگ شود.

طرح آرگایل

طرح آرگایل

الگوی شورن Chevron

الگوی شورن طرحی است که به صورت یک خطی که با شکل v انگلیسی تکرار میشود. الگوی شورن در بافتنی ها ومنسوجات چاپی و هم چنین در جنبه های دیگر طراحی مدرن نیز استفاده میشود ، مانند قالیچه ها، کاشی ، دیوار و غیره. طرح زیگزاگی شورن میتواند در رنگ ها ، سایز ، عرض و طول متفاوت باشد ، اما همه آن ها باید طبق اصول این الگو در زوایای یکسان به طور زیگزاگی طراحی شده باشند.

طرح شورن

طرح شورن

الگوی داماس

الگوی داماس به طور سنتی با اشکال دوطرفه ترنج گونه که به صورت تکرارشونده یکی بالای دیگری در یک رنگ درست میشود. دکوراسیون مدرن ، به خوبی با الگوهای داماس ( کاغذدیواری ، فرش ، سنگ فرش ) هماهنگ میشود و با کنتراست بالای ترکیب های رنگی نسبت به طرح های سنتی بهتر مطابق می شود.

طرح داماس

طرح داماس

الگوی حاشیه

الگوهای گچ بری پیش ساخته یا الگوهای حاشیه گذاری یا الگوی منبت کاری به صورت طرح های پیوسته تهیه میشوند ، خطوط راست-گوشه ای که برای این که خطوط هندسی شکل بگیرد ، تکرار می شوند ( طرح ورساچی یک طرح حاشیه می باشد ). این روزها در حمام و سرویسهای بهداشتی نیز شاهد حضور این طرح ها می باشیم.

الگوی حاشیه

الگوی حاشیه

طراحی الگوی تیغ ماهی

گاهی طرح تیغ ماهی با طرح شورن اشتباه گرفته میشود به این دلیل که هر دو با شکل V نمایش داده میشود. با این که ، طرح تیغ ماهی در قسمت گوشه خطوط یک شکستگی دارد و هر خط به صورت معکوس در زاویه مشخص می شود ، بازهم بیشتر شیبیه زیگزاگ به نظر می آید. کاربرد این طرح در دکور مدرن به عنوان اثاثیه و یا لوازم داخلی ( پارچه های فاستونی، یا طرح جناغی) و الگوهای نصب کف کاشی یا چوبی ، همان طور که در این عکس میبینید را ملاحظه کنید.

الگوی تیغ ماهی

الگوی تیغ ماهی

الگوی آیکت IKAT

آیکت در حقیقت کم تر به عنوان یک الگوی خود به خودی ، بلکه بیش تر به عنوان یک روش رنگرزی در موارد قبل از بافت به شمار می رود. اما در سالهای اخیر این طرح در دکوراسیون مدرن بسیار محبوب شده است. آیکت به خاطر طبیعت کاملا ناقص آن ، کمی غیر متعارف به حساب می آید که یک سبک فوق العاده برای این که با طراحی داخلی مدرن کامل شود ، می باشد.

الگوی آیکت

الگوی آیکت

الگوی اوگی

الگوهای اوگی اساسا از دور شبیه پیازهای چیده شده بر بالای یکدیگر به نظر می آیند ، بالش پس زمینه در این عکس دارای یک الگوی اوگی بی پایه و آزاد می باشد ، از دور ترکیبی از طرح اوگی و شبکه لوزی مانند به چشم می آید. الگوهای مدرن شامل الگوی اوگی به صورت رنگ های جسورانه و غیرمنتظره نیز میباشد.

الگوی اوگی

الگوی اوگی

 الگوی بته جقه

الگوی بته جقه از ایران قدیم آغاز شد و از یک الگوی شکل قطره اشک در میان چرخش های گوناگون ، پیچ و تاب ها و انگوری تشکیل شده است. در دوران مدرن بیشتر این الگو را با سبک روانگردان در ارتباط می دانسته اند ، هر چند الگوی بته جقه ، الگویی است که اغلب در طراحی مدرن و بدون هر گونه ارتباط با موراد دیگر به حساب می آید اما یک استایل عالی برای مطابق شدن با دکوراسیون داخلی مدرن می باشد.

الگوی بته جقه

الگوی بته جقه

منبع :

پویانو

مریم حسن پور علاقه مند به دنیای هنر ، معماری و دکوراسیون . با تمام وجود در کنار هم برای رقم زدن اتفاقات بهتر تلاش می کنیم ^_^

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.