اصول نگهداری کاکتوس

اصول نگهداری کاکتوس در خانه!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
تحقیقات امروزه نشان می‌ دهد که حدود ۴۰۰ هزار گونه گیاهی در جهان وجود دارد که تقریبا ۸ هزار نمونه از آن ها در ایران یافت می‌ شود. از میان این تعداد بالای گونه های گیاهی کاکتوس ها و ساکولنت ها با توجه به ظاهر جذاب و متفاوت ، سبک زندگی خاص ، نگهداری و پرورش آسان در بسیاری از گونه ها و گل های لطیف و زیبایشان طرفداران زیادی دارند.

 مقالات مرتبط

نگهداری از کاکتوس کریسمس

اصول نگهداری کاکتوس در خانه!

با گسترش آپارتمان نشینی و زندگی پر مشغله امروزی سال ‌به ‌سال بر تعداد پرورش دهندگان این گیاهان افزوده می شود. با توجه به استقامت و بردباری کاکتوس ها نسبت به شرایط محیطی حتی افراد پر مشغله یا تازه کار هم قادر به پرورش این گیاهان صبور خواهند بود. در ضمن تأسیسات حرارت مرکزی موجود در آپارتمان ها روزهای سرد زمستان را هم برای کاکتوس ها گرم و دلچسب کرده است. در این مطلب به نحوه نگهداری ۵ گونه رایج این گیاهان در کشورمان می پردازیم.

اصول نگهداری کاکتوس گوش خرگوشی

این مدل کاکتوس تیغ ندارد بلکه دارای گلوشیدهای زرد یا سفید در دسته‌ های زیاد است. رنگ گل‌ های آن زرد بوده و به نور کامل آفتاب و نیمه سایه علاقه‌ مند ‌است. خاک مناسب این گیاه خاکی با زهکشی خوب است که مدت طولانی خیس نماند. در تابستان باید آبیاری‌ اش به‌ صورت منظم انجام گیرد ولی بین هر بار آبیاری اجازه دهید خاک آن خشک شود و در زمستان در حدی که پدها چروکیده نشوند ، آن را آبیاری کنید. بهترین راه تکثیر این گیاه قلمه زدن است. برای این کار پد مناسبی از گیاه را جدا کرده و چند روزی در سایه نگه‌ دارید تا کمی خشک شود. سپس آن را در خاک مناسب گذاشته و ۲ تا ۳ روز بعد آبیاری کنید. معمولا مدت‌ زمان ریشه‌ دار شدن قلمه گیاه یک ماه طول می‌ کشد.

اصول نگهداری کاکتوس گوش خرگوشی

اصول نگهداری کاکتوس گوش خرگوشی

اصول نگهداری کاکتوس استوانه‌ ای (چیلیتا)

این مدل کاکتوس تیغ‌ هایی به رنگ زرد یا نارنجی دارد که به شکل دسته‌ های ۱۴ تا ۲۵ تایی به سمت بدنه کاکتوس خم شده‌ اند. این گیاه گل‌ های زرد کمرنگ و صورتی دارد و خاک ماسه‌ ای با زهکشی خوب را می‌ پسندد. همچنین به نور زیاد و غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد. با توجه به اینکه ریشه این کاکتوس بسیار مستعد پوسیدگی است به آبیاری آن توجه کنید. در تابستان به‌ طور منظم و پس از خشک شدن خاک آبیاری شود و در زمستان آبیاری‌ اش باید بسیار محدود باشد. این گیاه از طریق قلمه زدن قابل تکثیر است.

نگهداری کاکتوس استوانه‌ ای (چیلیتا)

نگهداری کاکتوس استوانه‌ ای (چیلیتا)

اصول نگهداری کاکتوس توپ طلایی

تیغ‌ های این‌ گونه کاکتوس زرد و سفید رنگ است که در صورت تابش مستقیم خورشید قد تیغ‌ ها بلندتر می‌ شود. نمونه‌ های بالغ این‌ گونه در صورتی ‌که نور کافی دریافت کرده و قطر آن به ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر رسیده باشد از اواخر بهار گلدهی‌ اش را آغاز می‌ کند؛ گل‌ های زرد و کوچکی که روزها باز می‌ شوند. در دوره رشد تابستانی این گیاه به آب کافی نیاز دارد اما نه خیلی زیاد. پس اجازه دهید سطح خاک مابین دو آبیاری خشک شود. در نتیجه تماس با خاک مرطوب بهتر است اطراف گیاه به‌ منظور جلوگیری از پوسیدگی قسمت‌ های پایین کاکتوس با سنگریزه پوشانده شود. توجه داشته باشید در صورتی‌ که نور آفتاب به‌ اندازه کافی نباشد ، رشد طولی بیشتر از رشد قطری شده و کاکتوس به صورت نیمه استوانه‌ ای بزرگ می‌ شود. 

نگهداری کاکتوس توپ طلایی

نگهداری کاکتوس توپ طلایی

اصول نگهداری کاکتوس آلوئه گورخری

برگ‌ های این‌ گونه گوشتی و آبدار بوده و به‌ صورت به هم چسبیده کنار هم قرار می‌ گیرد. خاک سبک (دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک‌ برگ) مناسب این گیاه است. گل‌ های آن به‌ صورت خوشه‌ ای و زنگوله‌ ای شکل بوده و رنگ آن سفید مایل به سبز است که معمولا در تابستان ظاهر می‌ شوند. این گیاه به آبیاری زیادی احتیاج ندارد؛ بنابراین اجازه دهید خاکش بین هر آبیاری کاملا خشک شود. این گونه روشنایی را بسیار دوست دارد و به نور کافی آفتاب نیازمند است. بهترین روش برای تکثیر این نوع کاکتوس کاشت پاجوش‌ های آن است.

نگهداری کاکتوس آلوئه گورخری

نگهداری کاکتوس آلوئه گورخری

اصول نگهداری کاکتوس سدوم یا ناز سدوم

این گیاه همیشه‌ سبز و گوشتی است. این‌ گونه شاخه‌ های نازک با برگ‌ های استوانه‌ ای آبدار به رنگ سبز روشن همراه قرمز دارد. گل‌ های این گونه ستاره‌ ای شکل و به رنگ زرد کمرنگ ، صورتی و سفید است. خاک مناسب این گیاه مخلوطی از خاک باغچه ، خاک رس و ماسه شسته شده است. این گیاه به نور زیاد ، آبیاری اندک و خاک قلیایی نیاز دارد. برای تکثیر این گیاه یک ساقه را که به‌ اندازه کافی بلند شده انتخاب کرده و قلمه انتهایی آن را به طول ۵ سانتیمتر جدا کنید و آن ها را به مدت ۲ روز کنار بگذارید و بعد در خاک نسبتا مرطوب بکارید.

نگهداری کاکتوس سدوم یا ناز سدوم

نگهداری کاکتوس سدوم یا ناز سدوم

 چند نکته طلایی در نگهداری کاکتوس

    • برای گیاهانی که به محیط قلیایی نیاز دارند ، می‌ توانید با آبی که در آن تخم‌ مرغ پخته‌ اید ، گیاه را آبیاری کنید. 
    • برای گیاهانی که محیط اسیدی را می‌ پسندند استفاده از تفاله چای خشک شده نتیجه مطلوبی خواهد داشت.
    • برای آبیاری گیاهان‌ تان بهتر است از آب شب‌ مانده که کلر آن از بین رفته است ، استفاده کنید.
    • گلدان‌ های سفالی مناسب‌ ترین گزینه برای نگهداری کاکتوس‌ هاست؛ زیرا رطوبت اضافی به‌ راحتی از جدار متخلخل آن ها خارج شده و سلامت ریشه را تامین می‌ کند و از سوی دیگر هوا به‌ راحتی وارد خاکدانه‌ های اطراف گیاه شده و تهویه کافی اطراف ریشه‌ ها صورت می‌ گیرد. استفاده از گلدان‌ های پلاستیکی باعث ضعیف شدن گیاه شده و رشد آن را کاهش می‌ دهد.
  • فراموش نکنید برای این که کاکتوس تان در فصل بهار و تابستان به گلدهی برسد ، لازم است در فصل زمستان شرایط خوبی برای استراحت داشته باشد؛ بنابراین توجه کنید در فصل سرما کاکتوس را در مکانی خنک قرار داده و آبیاری آن را بسیار محدود کنید.
منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.