گیاهان فضای باز خانه

گیاهان فضای باز ، ۵ تجربه مطمئن از مخاطبان

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
داشتن حیاط ، پاسیو یا بالکن را می توان یکی از نعمت هایی دانست که امروزه در زندگی آپارتمان نشینی در دسترس همه افراد قرار نمی گیرد. نگهداری از گیاهان در فضای باز با گیاهان آپارتمانی متفاوت است. گیاهان خانگی در معرض تغییرات دمایی قرار نمی گیرند و فصل های مختلف سال شرایط زندگی آن ها را تغییر نمی دهد یا حداقل این تغییر جزیی تر است. ولی در مورد گیاهان محوطه و فضای باز مانند گیاهان حیاط ، گیاهان روف گاردن و بالکن شرایط تفاوت دارد.

 مقالات مرتبط

با گلخانه های خانگی گیاهان محبوبتان را در خانه پرورش دهید!

گیاهان فضای باز

با گرم و سرد شدن هوا و دیگر تغییرات اقلیمی این گیاهان تحت تاثیر قرار می گیرند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در مورد گیاهان پاسیو نمی توان به طور قطع صحبت کرد چرا که با توجه به ساختار آن ممکن است شبیه به فضای داخلی منزل باشد یا مانند تراس طراحی شده باشد. در این مطلب می خواهیم ۵ خانه را با هم مرور کنیم که در مورد گیاهان فضای باز خود صحبت کرده اند.

خانه شماره ۱ با گیاهان فضای باز در پاسیو

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: لیلا احمدیان
 • موقعیت شهر: قم
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: پاسیو ۴ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: ۱۷ گیاه
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: ۲ سال

برای نگهداری از گیاهان وقت گذاشتن و توجه به آن ها برای نگهداری از گیاهان وقت گذاشتن و توجه به آن ها خیلی مهم هست و ایجاد مکانی که برای رشد گیاهان مناسب باشد ، بسیار مهم است. حضور گیاهان در خانه باعث می شود فضای داخلی خانه ، صمیمی تر و با نشاط تر باشد. در صورتی که به گیاهان آپارتمانی علاقه دارید و فضای مناسبی هم در خانه شما وجود دارد ، توصیه می کنم حتما گیاه را به خانه تان بیاورید‌. یک موسیقی زیبا هم می تواند آن ها را شاداب کند.

گیاهان فضای باز

گیاهان فضای باز

من و همسرم به دلیل علاقه به گیاهان تصمیم گرفتیم در پاسیو خانه مان گلخانه کوچکی درست کنیم. از ۲ سال پیش شروع به خرید گیاهان مختلفی کردیم. کف پاسیو را چمن مصنوعی کردیم و در آن بیش از ۱۰ عدد کاکتوس و گیاهان گوشتی نگهداری می کنیم. گیاهانی مثل کاج نوئل ، سینگونیوم ، یاس ، یوکا ، حسن یوسف و تعدادی بنت قنسول ، پوتوس ، فیکوس برگ بیدی ، شلفرا هست و در فضای نشیمن هم از گیاهان آپارتمانی دیگری مثل بنجامین ، کاج مطبق و آگلونما نگهداری می کنیم.
گیاهان در فضای باز

گیاهان در فضای باز

خانه شماره ۲ با گیاهان فضای باز در باغچه پشت بام

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: ماندانا میرفخرایی
 • موقعیت شهر: تهران
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: حدود ۶۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: ٣۵ الى ۴٠ عدد
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: حداکثر ۷ سال

من در این سال ها برای نگهداری از گیاهان حقیقتا تجربه به دست آوردم ، به این معنى که این چند سال با توجه به موقعیت مکانى باغچه که در ارتفاع قرار گرفته ایم و تابش آفتاب شدید و مستقیمى که از خرداد ماه از ساعت ۶ صبح تا ۶ بعد از ظهر تا پایان شهریور ادامه دارد ، با روش آزمون و خطا فهمیدم چه گیاهانى در این شرایط مقاوم تر و مناسب تر هستند ، در این شرایط آفتاب دوست تر از گیاه شمعدانى چیزی نیافتم و منعطف تر از پیچ امین الدوله هم ندیده ام.

گیاه خانگی

گیاه خانگی

توصیه من این است که گلها و گیاهانمان را مثل خود و بچه هایمان دوست داشته باشیم. آن ها هم به رسیدگى به موقع و صحیح نیازمند هستند. آبیارى به موقع ، کوددهى به موقع براى درختچه ها (در فصل زمستان و پاییز) و همینطور استفاده از کودهاى گل دهى براى بوته هاى گلدار ، انتخاب گیاهان مناسب بسته به مکان ، میزان نور و غیره همه مواردى است که یک فرد عاشق گل و گیاه باید به آن ها توجه داشته باشد. همچنین در فصل گرما صبح هاى زود و عصر یا شب ها که هوا کمى خنک تر می شود ، گیاهان را آبیارى کنیم تا همیشه باغچه اى با صفا و با طراوت داشته باشیم و از آن لذت ببریم و با این باغچه فضاى دل انگیزى هم براى یاکریم ها و گنجشک ها فراهم کرده باشیم.

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی

خانه شماره ۳ با گیاهان فضای باز در حیاط

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: علیرضا ثقفی
 • موقعیت شهر: تهران
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: حدود ۶۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: حدود ۲۳ یا ۲۴ نوع
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: ۶ سال

من معمولا هر سال بهار چند گلدان گل شمعدانی می خرم چون متاسفانه با وجود رسیدگی زیاد تا فصل تابستان بیشتر دوام نمی آورند. ولی از بقیه گیاهان فقط یک عدد تهیه کردم که سپس تکثیر شدند. یا حتی از فرد آشنایی قلمه اش را گرفته ام و بزرگشان کرده ام. مثلا شفلرای تک رنگ حدود ۳ سال زمان برده است تا به این اندازه برسد. گندمی ها هم یک گلدان کوچک بوند و حالا بزرگ شده اند.

گیاه خانگی در حیاط

گیاه خانگی در حیاط

به نظرم بهتر است در یک زمان مشخص روی مدل و گونه خاصی تمرکز نکنیم تا مجبور شویم هر سال آن را بخریم و خرابش کنیم. بهترین روش این است که تست کنیم و ببینیم در فضای داخلی خانه یا فضای بیرونی مثل حیاط یا بالکن با توجه به توانایی ما و شرایط موجود چه گیاهانی را می توانیم نگهداری کنیم. هر گیاهی را که می توانیم برای مدت طولانی تری سالم و زنده نگه داریم ، به سراغ آن برویم.
گیاهان خانگی در حیاط

گیاهان خانگی در حیاط

خانه شماره ۴ با گیاهان فضای باز در باغ کوچک ایرانی

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: آزیتا شهسواری پور
 • موقعیت شهر: کرمان
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: ۴۰۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: بسیار زیادند
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: حدود یک سال از ابتدای زندگی و ورود به این خانه

محل زندگی ما شهرستان را بر بسیار خوش آب و هوا و کوهستانی و سرد است. از آنجایی که به گل و گیاه خیلی علاقه مند هستیم ، به طور مرتب گل و گیاه خریداری می کنیم. تعداد گیاهانی که من در خانه نگهداری می کنم ، زیاد هستند و گونه های مختلفی از گیاهان را شامل می شوند. البته تعدادی از گلدان ها را در حیاط و تعدادی را درون خانه نگهداری می کنم.

باغ کوچک ایرانی

باغ کوچک ایرانی

من و همسرم عاشق گل و گیاه و طبیعت هستیم و همیشه به گیاهانمان رسیدگی می کنیم و مطابق با نیازهایشان به آن ها کود مخصوص و آب می دهیم و آن ها را هرس می کنیم. چرا که آن ها به عشق ، توجه و مراقبت نیاز دارند. وسایلی که برای باغبانی اصولا استفاده می کنیم بیل ، شن کش ، سم پاش ، اسپری و آب پاش هستند. انواع کود را هم برای رشد بهتر گیاهان استفاده می کنیم ، مثل کود آهن و سه بیست ، سولفات منیزیم ، جیبرلین ، دوازده دوازده سی و شش و … که هر کدام از این ها به جا و با مشورت با یک کارشناس کشاورزی استفاده می شوند.

باغ خانگی

باغ خانگی

خانه شماره ۵ با گیاهان فضای باز در روف گاردن ایرانی

 • نام فرد نگهبان از گیاهان: سعید نیاکان
 • موقعیت شهر: شیراز
 • متراژ فضای نگهداری گیاهان: بیش از ۶۰ متر مربع
 • تعداد گونه های گیاهی: ۳۷ عدد گلدان بزرگ و  ۲۰ عدد گلدان کوچک
 • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: از ۱۸ سال تا ۱۰ روز

اگر شما در گوگل بهترین روش های پرورش گل و گیاه را جست و جو کنید ، احتمالا از صدها نکته جدید مطلع خواهید شد ، اما من در اینجا قصد دارم شما را از خرید گل و گیاه منصرف کنم ، مگر آن که قبل از خرید ، محل قرار دادن آن را مشخص کنید و اگر نور کافی موجود نیست از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

روف گاردن

روف گاردن

نکته مهم دیگر این است که پیش از خرید گیاه ، برنامه ای منظم برای آب دادن به آن را در لیست کارهای روزانه و یا هفتگی خود قرار دهید و برای تمرین از گیاهان کوچک با گلدان بزرگ شروع کنید ، چون ذخیره آب بیشتری برای مصرف کننده کوچک دارند. در این سال ها متوجه شده ام اندازه و شکل برگ های هر گیاه رابطه ای با نوع موسیقی مورد علاقه اش دارد ، این مهم را تا به حال به صورت علمی آزمایش نکرده ام ، اما این موضوع که موسیقی در رشد گیاهان تاثیر دارد ، در سراسر دنیا اثبات شده است.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.