معرفی مجله های معماری در ایران

معرفی مجله های معماری در ایران

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
امروزه با توجه به اتفاقات بیشمار معماری در نقاط مختلف دنیا و ایران لزوم وجود نهادهایی برای اطلاع رسانی و بررسی علمی و هنری این آثار بیشتر حس می شود. وجود مقالات و نقدهایی با نگرش های متفاوت در دنیای معاصر معماری نیازمند فضایی برای انتشار و انتقال افکار است. شاید شما هم از جمله کسانی باشید که به دنبال کردن این اخبار و مقالات علاقه دارید. دکوراتور در این مطلب قصد دارد شما را با چند نشریه تخصصی در حوزه معماری بیشتر و بهتر آشنا کند. ۴ مجله معماری را همراه با دکوراتور ورق بزنید.

مجله های معماری در ایران

دو ماهنامه معمار

مجله معمار ، برگزار کننده جایزه سالا‌نه معمار با هدف اشاعه اندیشه و هنر معماری ، شهرسازى و ساخت و صنعت در سال ۱۳۷۶ تأسیس شد. نخستین شماره معمار در قالب فصلنامه در تیرماه ۱۳۷۷ منتشر شد و از سال ۱۳۸۳ انتشار آن به صورت دو ماهانه بوده است. این مجله با محوریت معرفی معماران و آثار معماری معاصر در داخل و خارج کشور و مقالات تخصصی ، منبعی معتبر در این عرصه به شمار می رود. مجله معمار از سال ۱۳۸۰ جایزه معمار را به صورت سالیانه برگزار کرده است. شاید این جایزه یکی از معتبرترین جوایز ایرانی در حوزه معماری باشد که با تقسیم بندی کاربری ساختمان ها ، در هر بخش سه اثر برتر در سال را معرفی می کند. هیئت داوران جایزه معمار هر ساله متشکل از معمارانی شناخته شده و صاحب نظر بوده است.

مجله های معماری در ایران

مجله های معماری در ایران

فصلنامه همشهری معماری

فصلنامه معماری موسسه همشهری ، نشریه‌ ای است که نگاهی معمارانه دارد به شهر و هر آنچه در شهر است؛ نشریه‌ ای متفاوت با دو جلد و دو نگاه که با هم ۱۸۰ درجه‌ زاویه دارند. دو بخش مجله که با فرم گرافیکی و البته چرخش ۱۸۰ درجه‌ ای از هم جدا شده است ، جدا و منفصل از هم نیستند ،‌ یکی به معماری می‌ پردازد و دیگری مستقیما درباره شهرسازی است.

فصلنامه همشهری معماری

فصلنامه همشهری معماری

در «همشهری معماری» دو نگاه مصداقی (معرفی نمونه پروژه ها) و تحلیلی (مقالات و نقدها) آکادمیک همدیگر را پوشش می‌ دهند و تکمیل می‌ کنند. فرم مجله شرایطی را فراهم کرده است که در هر شماره خود ، ظرفیت استفاده از دو جلد را دارد. نوعی ساماندهی در چیدمان عناصری که سخت می‌ شد آن ها را به طریق دیگری کنار هم نشاند. معماری اگر هنر سامان‌ دهی فضا باشد ، «همشهری معماری» هم به گونه‌ ای می‌ خواهد دو نوع نگاه را با هم ارائه کند.

فصلنامه معماری و فرهنگ

گروه معماری دفتر پژوهش های فرهنگی از سال ۱۳۶۶ فعالیت پژوهشی خود را بر پایه اهداف زیر آغاز کرده است:

  • پژوهش و بررسی درباره معماری و شهرهای ایرانی و معرفی آن در قالب انتشار کتاب‌ های مربوط به فضاها و بافت‌ های شهری معماری ایران
  • ترجمه کتاب‌ های معماری
  • برگزاری سمینارهای مختلف درباره معماری ایران با حضور معماران و متخصصان

از تابستان ۱۳۷۸ هر شماره این فصلنامه به‌ موضوعات ویژه‌ ای می پردازد. در لیست مشاوران علمی این نشریه نام معماران شناخته شده ای همچون داراب دیبا ، علی اکبر صارمی ، ایرج اعتصام و … به چشم می خورد.

فصلنامه معماری و فرهنگ

فصلنامه معماری و فرهنگ

فصلنامه علمی-پژوهشی باغ نظر

باغ نظر فصلنامه علمی‌-پژوهشی است که در زمینه پژوهش های نظری هنر (معماری ، شهرسازی و تجسمی) از سال ۱۳۸۲ با حمایت پژوهشکده نظر منتشر می شود. توجه به هنر و تمدن ایران و شرق ، معرفی آخرین دستاوردهای محققان ایرانی و گسترش مرزهای دانش از جمله اهداف مجله باغ نظر است. 

زمینه انتشار باغ نظر ، پژوهش‌ های نظری هنر در حوزه معماری ، شهرسازی و تجسمی است و موضوعاتی در مورد هنر و علوم وابسته به آن از قبیل فلسفه ، جامعه‌ شناسی ، روانشناسی و تاریخ را که با شیوه تحلیلی ، تفسیری ، تجربی بررسی شده باشد را منتشر می کند. مجله بر جنبه های نوآوری و نظریه پردازی مقالات و اینکه صرفا داده های آماری نباشد تاکید دارد. اگر علاقه مند به مباحث تئوری و مبانی هستید ، باغ نظر می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

فصلنامه علمی-پژوهشی باغ نظر

فصلنامه علمی-پژوهشی باغ نظر

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.