تبدیل ورودی و راهرو به هشتی

هشتی ایرانی را به ورودی خانه های امروزی بیاورید

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
اگر تا به حال گذرتان به خانه های قدیمی ایرانی افتاده باشد حتما می دانید که وقتی از در ورودی آن ها داخل می شوید اولین جایی که تجربه می کنید فضایی بسته است که باید آن را پشت سر بگذارید و بعد به حیاط خانه برسید. به این بخش از خانه های ایرانی “هشتی” می گویند. فضایی برای مهمانان غریبه که به داخل خانه راه داده نمی شدند اما به خانه دعوت شده بودند. هشتی فضای ورودی خانه ایرانی است که ویژگی های منحصر به فردی دارد. دکوراتور قصد دارد در این مطلب به شما پیشنهاد دهد تا این ویژگی ها را بشناسید و به شکلی مدرن در طراحی فضای ورودی خانه های امروزی به کار بگیرید. برای اینکه خانه ای مدرن اما ایرانی داشته باشید با دکوراتور همراه شوید.

هشتی

به هشتی ، کریاس ، آرام گاه ، طاق ، ایوان ، رواق و آسمانه هم گفته اند. هشتی خانه های ایرانی فضایی سر پوشیده بود که از یک جهت به وسیله ورودی به کوچه و از جهت دیگر به کمک راهروها و دهلیز به حیاط خانه متصل می شد. یکی از مهمترین کاربردهای هشتی خانه های ایرانی این بود که مسیر ورودی را به دو یا چند جهت تقسیم کرده و گاهی به فضای داخلی چند خانه متصل می کرد و در عین حال حریم خصوصی خانه ها را حفظ می نمود. فکر نمی کنید که این ویژگی ها چیزی شبیه به فضای لابی ساختمان های بزرگ مسکونی امروزی است؟! کارکردی مشابه که می تواند در فضای لابی ها رنگ و بویی امروزی به خود بگیرد.

استفاده از هشتی در معماری امروزی

همانطور که می بینید این بخش از خانه به شکل های مختلف ساخته می شده است و مهم تر از ظاهر فیزیکی آن کاربرد آن بود. بنابراین فکر نکنید که برای اینکه چنین ورودی داشته باشید حتما نیاز است که ظاهر هشتی های قدیمی را به فضای خانه های امروزی تان بیاورید. مهم نیست که هندسه کلی این فضا قرار است چگونه ظاهری به خود بگیرد و حتی تزئینات آن چگونه طراحی و اجرا خواهد شد. فقط کافی است که آن را مهیای انجام فعالیت هایی بکنید که در هشتی انجام می شده و هر خانواده ایرانی رعایت کردن آن را برای حفظ حریم خصوصی خود دوست دارند.

کاربرد هشتی در گذشته

هشتی که بلافاصله پس از درگاه ورودی خانه قرار می گرفته در نقش حیاط کوچکی عمل می کرد تا اگر کسی می خواست با اهالی خانه ارتباط برقرار کند ، خبری بدهد یا چیزی بگیرد وارد این فضا شود. نکته مهم در اینجا است که در عین حال که این شخص مهمان خانه بود ولی وارد فضای داخلی خانه نشده و حریم خصوصی ساکنانش را از نزدیک ندیده بود.

کسی که به هشتی وارد می شد ، با اهالی خانه های هشتی کار داشت ، در غیر اینصورت فضول ، غریبه یا دزد شناخته می شد. این مهمان در هشتی منتظر می ماند و کار و صحبتش را انجام می داد و در عین حال هم گفته نمی شد که در کوچه و دم در ایستاده است و از او پذیرایی خوبی نشده است.

هشتی

هشتی

اگر مدت زمان گفتگوی میهمان و میزبان این خانه طول می کشید ، آن ها می توانستند بر روی سکوهایی که در دل دیوارها قرار داشتند بنشینند و رفع خستگی کنند و حتی در همین مکان از آن ها پذیرایی نیز می شد. غریبه ها و اهل محل اگر رد می شدند ، متوجه نمی‌ شدند که در مقابل درب منزل چه کسانی ایستاده اند و چه می گویند و چه می شنوند.

بر این اساس پیشنهاد ما برای شما این است که اگر در ساختمان های بزرگی زندگی می کنید فضای لابی را جدی بگیرید و با تهیه مبلمانی مدرن فضایی مناسب را مهیا کنید تا بتوانید در چنین شرایطی از مهمانان این چنینی به خوبی پذیرایی کنید.

معماری هشتی در ورودی

معماری هشتی در ورودی

تبدیل ورودی به هشتی

این کار در مقیاس کوچک تر می تواند در ورودی اصلی واحد شما انجام شود. اگر ورودی واحد شما به شکلی طراحی شده که در هنگام ورود در آن فضا امکان دید به فضای خصوصی خانه نیست بدانید که خانه خوبی را انتخاب کرده اید. در غیر این صورت به شما پیشنهاد می کنم به کمک ابزار و وسایلی که در دسترس دارید فضایی نیمه محصور را به وجود بیاوردید.

تبدیل ورودی به هشتی

تبدیل ورودی به هشتی

استفاده از یک نیمکت کوچک در این بخش خانه نیز می توان حکم سکوهای هشتی خانه های ایرانی را داشته باشد. البته می توانید در هنگام خروج برای راحت تر پوشیدن کفش هایتان نیز بر روی آن بنشینید. مهم نیست که فضای ورودی و لابی محل سکونت شما سقف گنبدی شکل و نورگیرهای سقفی ندارد ، تنها کافی است که با دقت و ظرافت تزئینات را وارد فضا کنید و بکوشید که این بخش از خانه از نور کافی برخوردار باشد.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.