کوبه درب های قدیمی

کلون و کوبه ؛ نشانه ای از فرهنگ ایرانی بر درب های قدیمی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
کاش خانه های امروزی هم همان حس و حال خانه های قدیمی ایرانی را حفظ می کرد ، درب های چوبی و دوست داشتنی ، هشتی هایی که سقف هایش پر بود از خوشه های انگور آویزان ، حیاط هایی با صفا که دور تا دورش صنوبر و درخت انجیر و توت پر بود و انعکاس نور خورشید و بازی رنگ در پنجره های ارسی از همیشه زیباتر به نظر می رسید.

 مقالات مرتبط

با دکوپاژ از درب چوبی قدیمی یک تابلوی زیبا بسازید!

همان خانه هایی که درب هایش کلون و کوبه داشت ، کلون هایی که صدایش اهالی خانه را از جنسیت فرد پشت در مطلع می کرد. کلون هایی که امروزه جایشان را به آیفون های تصویری داده اند. بیایید کمی بیشتر راجع به این المان های منحصر به فرد معماری ایرانی بدانیم و فلسفه وجودی شان را بخوانیم. پس دکوراتور را همراهی کنید تا حالا که دیگر در این شهر اثری از این عناصر نیست و آرزوی کوبیدنش را باید روی دوش بیاندازیم و روانه کوچه های قدیمی شهر شویم تا بلکه اثری از آن ها بیابیم ، دست کم در تصورمان به این آرزو برسیم.

شنیدن صدای کوبه درهایم آرزوست

خانه ها قدیمی پر بودند از رمز و راز ، پر بودند از فلسفه وجودی ، فلسفه ای که خشت به خشت و ذره به ذره آن ها را در بر می گرفت. حتی کوچک ترین اجزای خانه هم بدون فکر و فلسفه رها نمی شدند ، دقیقا مثل همین کلون ها و کوبه ها. درهای قدیمی معمولا دو لنگه یا دو لته بودند و روی هر کدام از آن ها کلونی جود داشت که با دیگری فرق می کرد.

تفاوت کوبه ها

معمولا کوبه هایی که در لنگه سمت راست نصب می شدند به شکل سر شیر ، مشت گره کرده یا اشکالی از این قبیل بودند و به نسبت کوبه های سمت چپ سنگین تر. به همین دلیل صدایی بم تر داشتند که اگر مردی بر خانه ای مهمان می شد این کوبه را می کوفت تا اهالی خانه بدانند که مردی بر آن ها مهمان است و به همین دلیل آقای خانه به استقبال او می رفت. کوبه های مردانه معمولا به نام درکو شناخته می شدند.

تفاوت کوبه ها

تفاوت کوبه ها

اما کوبه هایی که بر لنگه سمت چپ می نشستند ، کوبه هایی ظریف به شکل انگشتان دست یا فرشته بودند که وقتی نواخته می شدند صدایی زیرتر تولید می کردند و اهل خانه را از وجود بانویی در پشت در مطلع می کردند تا خانوم خانه با خوشرویی به استفبال او برود. آن را ئَلکه به معنی حلقه می نامیدند.

همچنین صدای کوبیده شدن هر دو کوبه با هم برای اهل خانه شادی به ارمغان می اورد چرا که آن ها را بشارت می داد که خانواده ای بر آن ها مهمان شده است.

تزئینات و جزییات

در زیر هر کدام از کوبه های صفحاتی وجود داشت به شکل دایره ، که به نوعی جزو تزئینات کوبه ها محسوب می شد. دور تا دور این دایره برجستگی ها و فرورفتگی هایی دیده می شد که در باور مردم قدیم این برجستگی ‌ها به صورت ۱۲ ستاره ، یک خورشید (حلقه) و یک ماه (کوبه) است که اهالی خانه را از افکار شیطانی و ارواح خبیثه دور نگه می دارد. از نگاه دینی نیز  اعداد ۱۲ و ۱۴ به منزله  ۱۲ امام و ۱۴ معصوم بوده و نشانه ای از عشق و ارادت صاحب خانه است.

تزئینات و جزییات کوبه ها

تزئینات و جزییات کوبه ها

درست است که امروزه دیگر رمق خانه های قدیمی را در شهر نمی بینیم و هر جا را که نگاه می کنیم ، درب های آهنین رنگ و وارنگ و بعضا از رنگ و رو افتاده جای شان را به درب های چوبی و زیبای قدیمی داده اند و جای کلون هایی که زمانی باعث می شدند تا از جایت تکانی بخوری سر صبر و حوصله به استقبال مهمانت بروی حالا جایشان را با آیفون های تصویری که تنها با یک دکمه درب را باز می کنند و لذت استقبال در بدو ورود ا از ما گرفته اند اما هنوز هم می توان بعضی از این المان های دوست داشتنی را در خانه ها جای داد.

هنوز هم می توان آن ها را تهیه کرد و روی درب ورودی آپارتمان ها نصب کرد و به سبب همیی کلون ها ، به شوق کوفتنشان و به شوق دوباره به صدا در آمدن شان هم که شده همسایه را به سمت خانه خود بکشیم تا دیگر این همه از هم دور نمانیم تا دوباره زندگی هایمان رونق بگیرد.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.