انواع سقف شیب دار

معرفی سقف های شیب دار و روش اجرای آن در ساختمان

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
سقف ها جزء اساسی و جدا نشدنی هر بنایی می باشند که در هر منطقه و اقلیم آب و هوایی به روش های گوناگون ساخته می شود. سقف های صاف ، گنبدی شکل و یا سقف های شیب دار از جمله سقف هایی است که در اقلیم های گوناگون کشور مورد استفاده قرار می گیرد. امروز در دکوراتور به بررسی سقف های شیب دار در اقلیم های پر بارش می پردازیم ، با ما همراه باشید.

 مقالات مرتبط

قیمت سقف شیب دار ، کار را به کاردان بسپارید!

سقف شیب دار چیست؟

به سقفی که حداقل شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر ۷۰ درجه باشد سقف شیب دار می گویند. عموما در اقلیم های سرد و پر بارش برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان از سقف های شیب دار استفاده می شود. در این نوع سقف ها ، سازه ی سقف توسط آهن کشی و گاه فلزات دیگر ایجاد می شود و پوشش سقف شیب دار بر روی آن نصب می شود. این پوشش می تواند تایل های آردواز ، سفال ، چوب و یا از مصالح رایج دیگر باشند.
سقف شیب دار

سقف شیب دار

انواع سقف شیب دار

سازه نگهدارنده سقف شیب دار در تمامی انواع کم و بیش مشابه است و در حقیقت نوع پوشش نهایی به کار رفته در سقف نوع سقف شیب دار را مشخص می کند. پوشش سقف شیب دار در گذشته عموما آردواز و پس از آن از جنس سفال بود که دارای سوراخ هایی بودند و عملا با سیم فلزی بر روی سازه اسکوپ (بست) می شدند. اما امروزه عموما از متریال و مصالح سینتیتک عایق رطوبت برای پوشش سقف شیب دار استفاده می شود که هم وزن کمتری دارند ، هم ظاهر بهتری نسبت همتای قدیمی خود دارند. 

اجرای سقف شیب دار

اجرای سقف شیب دار دارای مراحلی است. در ابتدا سازه آهن کشی بر روی طبقه آخر بنا سوار می شود و بر روی آن پوشش سقف شیب دار قرار می گیرد. در مرحله ی بعد زیر سازه از انواع عایق های حرارتی و صوتی استفاده می شود و با دستک هایی که از سازه اصلی بنا گرفته شده ، سقف کاذب برپا می شود.

ساختار بام شیب دار از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است:

  1. اسکلت با خرپا سازی و شاسی کشی که معمولا با قوطی فلزی انجام می شود در این مرحله که اصطلاحاً سربندی نیز گفته می شود شیب های سقف طبق نقشه طراحی شده اجرا می شود.
  2. اجرای شاسی کشی چوبی جهت ایجاد شبکه یکپارچه به منظور بستری مناسب برای اجرای پوشش سقفی نهایی.
  3.  اجرای عایق حرارتی (در صورت نیاز به سقف گرم) و همچنین در این مرحله در صورت نیاز می توان لایه های ضد رطوبت قیری را به منظور جلوگیری از نشتی آب ، نم و تعرق اجرا نمود.
  4. نهایتاً اجرای تایل های پوشش بام شیب دار با رعایت اصول نصب مریوط به نوع پوشش سقفی مورد استفاده.

مزایا و معایب سقف شیب دار

سهولت در اجرا ، وزن کمتر نسبت به سقف های مسطح و همخوانی با اقلیم های پر بارش از مزایایی است که می توان برای  سقف شیب دار در نظر گرفت و شاید از معایب آن در بعضی موارد فرمی است که به بنا تحمیل می کند. هر چند این فرم گاهی موجب زیباتر شدن ساختمان هم می شود اما باید به این نکته توجه کرد که درصد شیب در زیبایی نمای ساختمان بسیار موثر است. باید این موضوع را درنظر داشت نوع پوششی که انتخاب می کنیم محدودیتی برای ما هنگام طراحی شیب مورد نظرمان ایجاد نکند.
سقف های شیب دار

سقف های شیب دار

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.