نیم طبقه در معماری

نیم طبقه در معماری داخلی ساختمان های مسکونی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
طراحی ساختمان با وجود تنوع فضاهای داخلی و ایجاد جذابیت بصری و کاربردی در آن ها ، هدفی است که همه معماران آن را دنبال می کنند. در معماری داخلی ، تفکیف فضایی در عین حفظ ارتباط بصری ، یکی از دغدغه های طراحان است. این بار قصد داریم تا با بررسی یکی از این روش ها یعنی طراحی نیم طبقه در معماری داخلی ، با مزایا و نمونه های اجرایی آن بیشتر آشنا شویم.

نیم طبقه در ساختمان

نیم طبقه ها فضاهایی در ساختمان ها هستند که به کمک راه پله به طبقات دیگر متصل شده اما مساحت سطح پوششی کف آن ها از همین مساحت در طبقات دیگر ساختمان کمتر می باشد. اگر در چنین فضایی در سطح زیرین نیم طبقه حضور داشته باشید و با نگاهی کلی به فضای داخلی بنگرید. مرز ایجاد شده توسط اختلاف ارتفاع دو سقف موجود را احساس می کنید. بدون اینکه حتی دیوار و یا پارتیشنی در فضا وجود داشته باشد. این تفکیک فضایی باعث خواهد شد تا بتوانید در فضایی واحد دو کاربری مجرا تعریف کنید. به عنوان مثال در محیط خانه: جدا کردن فضای غذاخوری و نشیمن و یا تقسیم فضا به نشیمن و پذیرایی!

نیم طبقه در ساختمان

نیم طبقه در ساختمان

فضاهای تعریف شده

این در حالی است که معمولا فضاهای تعریف شده در نیم طبقه ها را به بخش های خصوصی خانه ، مانند اتاق خواب ها اختصاص می دهند و اما اگر بر روی سطح آن ایستاده باشید احساسی متفاوت خواهید داشت. دیدی مسط و واضح بر طبقه پایین! فکر می کنم داشتن چنین زاویه دیدی برای همه ما جذاب باشد.

دید به طبقه پایین

دید به طبقه پایین

وجود اختلاف سطح

وجود اختلاف سطح ها در فضای داخلی باعث ایجاد حس پویای و تنوع در محیط می شود.

اختلاف سطح

اختلاف سطح

در این خانه در زیر و روی نیم طبقه ها فضاهای اصلی و فرعی به خوبی جای گرفته و کارکردی مفید دارند. در این تصویر آشپزخانه و فضای غذاخوری را می بینید.

آشپزخانه و غذاخوری

آشپزخانه و غذاخوری

مزایای استفاده از نیم طبقه ها

یکی از مزایای استفاده از این نوع طراحی ، ارتفاع زیاد سقف اصلی می باشد. فضاهایی با این خصوصیت ، باعث می شوند تا بنای کلی ساختمان بزرگ تر و با شکوه تر به نظر برسد. گاهی نیز معمار پروژه ترجیح می دهد که در هنگام استفاده از نیم طبقه ، فضای زیر آن را به وسیله دیواری از دیگر بخش های خانه جدا کند. اجرای چنین دیواری تاثیری در کوچک تر جلوه کردن فضا نخواهد داشت.

ارتفاع زیاد سقف

ارتفاع زیاد سقف

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.