معماری خلاق اسنک بار دایره

اسنک بار دایره ، معماری خلاق در اصفهان

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
اسنک بار دایره ، یک مغازه فست‌ فود است که در اصفهان و در کنار یکی از برج‌ های چهارگانه کبوتر که در گذشته ، محدوده باغ‌ های هزار جریب را تعریف می‌ کرده ، واقع شده است. این مکان ، امروزه به یک میدان و مرکز محله‌ ای تبدیل شده است که مرکز تجمع و تعامل بسیار مهم قشر جوان به شمار می‌ رود. برنامه طرح عبارت بود از تبدیل انبار یک میوه‌ فروشی به مساحت ۷ مترمربع ، به مغازه فست‌ فود. مساحت کم مغازه و پلان نامناسب آن موجب شد که طراح فضای انبار را صرفا به محل تهیه و طبخ غذا اختصاص دهد و مابقی عملکردها را به فضای پیاده‌ رو منتقل کند ، لذا نمای مغازه عامل جدا کننده و تنها عنصر و عامل تعامل بین مشتریان در فضای عمومی و آشپزخانه در فضای خصوصی ، در نظر گرفته شد.

اسنک بار دایره

معمار: فرشاد مهدی‌ زاده
موقعیت: اصفهان ، ایران
تاریخ: ۱۳۸۹
مساحت: ۷ مترمربع
وضعیت: ساخته‌ شده
کارفرما: محمد شفیعی
جوایز: رتبه سوم گروه بازسازی جایزه معمار ۱۳۹۰

ایده اصلی پروژه

ایده اصلی پروژه ، طراحی فضای پیاده‌ رو روبروی مغازه است که از طریق یک صفحه که کف پیاده‌ رو را به نمای مغازه متصل می‌ کند ، به انجام رسیده و در حین جدا کردن فضای درون و بیرون ، فضای پیاده‌ رو را به نوعی ، جزء مایملک مغازه تعریف می‌ کند. پس از بررسی ارتباط بین مشتریان و آشپزخانه ، رفتارها و عوامل تعامل بین این دو کشف و برخی از آن ها به عناصر معماری ترجمه شد و هر کدام از این عناصر ، بر حسب فعالیت ، موقعیت لوازم آشپزخانه و پتانسیل‌ های ارتباطی در پشت نما ، بر روی صفحه مذکور چیده شدند ، سپس صفحه تا خورد تا شکل پیاده‌ رو را به خود بگیرد. امتداد یافتن نما در کف پیاده‌ رو و قرارگیری عوامل ارتباطی روی کف ، مانند منوی غذا ، باعث افزایش سطح تماس و در نهایت ، افزایش تعامل شده است.

اسنک بار دایره

اسنک بار دایره

اسنک بار دایره به نوعی چالش دو سویه فضای عمومی و خصوصی است که از طریق فضای بینابین روبروی مغازه میسر می‌شود. این فضا به عنوان لابی مغازه است و در طول شبانه‌ روز ، بر حسب تغییر میزان تردد ، کیفیت‌ های فضایی متفاوتی را به خود می‌ گیرد.

معماری اسنک بار دایره

معماری اسنک بار دایره

نمای خارجی

نمای خارجی در این پروژه ، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌ کند. چرا که می‌ بایست هم قابلیت اجرا در کف ، بدنه و سقف را داشته باشد و هم اینکه معرف بافتی باشد که انرژی صفحه را که در اثر تاخوردگی به وجود آمده بود ، به خوبی نشان دهد. لذا از نوارهای باریک که در جهت کشش‌ های صفحه بودند ، استفاده شد. این نوارها از سه سنگ تراورتن در ضخامت‌ های متفاوت در نظر گرفته شد که به بهترین نحو ، توسط هنرمندان سنگ‌ کار اصفهان اجرا شده است.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.