حوض آب

حوض آب و ماهی ، قلب معماری سنتی ایران

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
کاوش‌ هاى باستان‌ شناسى ، نمونه‌ هاى بسیارى از وجود حوض و کاربردی‌ های متنوع آن در معماری ایرانی را نشان می‌ دهد؛ برای مثال حضور حوض در خانه‌ هاى یافت شده در تپه یحیى در کرمان ، متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد ، در این شمار است. این نمونه ها شکوه باغ های ایرانی از گذشته تا امروز را نشان می دهد. حوض‌ در معماری ایرانی ، کاربری‌ های متنوعی همچون پادیاب در مهرابه‌ ها ، مخزن آب آشامیدنی و یا شستشو ، جایگاه غسل و وضو ، نگهدارى و تقسیم آب در باغ‌ ها برای آبیاری ، سامانه سرمایش در تابستان ، سامانه رطوبت‌ ساز در مناطق گرم و خشک ، و نقش تزئینی ، داشته‌ است.

حوض آب و ماهی در معماری ایرانی

حوض در معماری ایرانی نقش نمادین داشته و دارد چنانکه حوض آب بزرگ مرکزی در بسیاری از بناها بازتاب‌ دهنده تصویر آسمان و نمادی از گنبد آسمان و پیوند دهنده آسمان و زمین است و حوض ماهى نیز نمادی از تصویر برج حوت در پهنه آسمان است. با نگاهی به مستندات تاریخی و دست‌ آوردهای نوین باستان‌ شناسی ، تجسم روزگاری که در باغ‌‌ های پردیس تخت جمشید و پاسارگاد ، آتشکده‌ ها و باغ‌ ها و کاخ‌ های ایرانی در دوره‌ های مختلف تاریخی ، آبروهای و آب‌ نماهای زیبایی وجود داشتند و شاید ماهی‌ هایی در آن‌ ها رها شده و زندگی می کردند ، چندان دشوار نخواهد بود. این حوض ها نیاکان اسپاهای مدرن امروزی در گرمابه های باستانی هستند.

حوض آب و ماهی

حوض آب و ماهی

شیراز

در استان فارس تا ۵۰ سال پیش سه حوض ماهی در شیراز ، فسا و زرقان (شهری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شیراز) وجود داشت که آیین‌ ها و باورهای مشترکی نیز درباره این سه حوض بین مردم شایع بود ولی با خشک شدن آبی که به حوض ماهی فسا می ریخت ، اکنون دو حوض دیگر برجاست. حوض ماهی زرقان از آب « قنات حوض ماهی» سیراب می‌ شود این قنات در ۲۰۰ متری جنوب شرق شهر زرقان واقع شده و با شمارهٔ ثبت ۲۰۸۱۱ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

حوض ماهی آرامگاه سعدی

حوض ماهی آرامگاه سعدی

در شیراز نیز حوض ماهی آرامگاه سعدی ، از آب قناتی سیراب می‌ شود که در عمق ده متری صحن آرامگاه وجود دارد و به درون «حوض ماهی» می‌ ریزد . حوض ماهی سعدی که در سمت چپ آرامگاه واقع است ، شکلی هشت ضلعی دارد که با ۲۸ پله به صحن آرامگاه وصل می‌ شود.

اصفهان

نمونه دیگر ، حوض ماهی در روستایی در استان اصفهان است که به «روستای حوض ماهی» معروف است. روستای حوض ماهی در استان اصفهان ، شهرستان مبارکه ، دهستان طالخونچه و در فاصله ۲۱ کیلومتری شهر مبارکه به سمت بروجن و بعد از شهرک مجلسی قرار دارد. نام این روستا از حوضی به ابعاد حدود ۱۰ در ۱۰ و عمق یک متر ، گرفته شده که در جنوب روستا قرار دارد و انواع ماهی قرمز در آن زندگی می‌ کنند بدون این که کسی به آن ها دست بزند یا آن ها را آزار دهد. در کنار این حوض یک زیارتگاه محلی وجود دارد و مردم محلی ، این حوض و ماهی‌ های آن را گرامی می‌دارند. می بینید به همین زیبایی ماهی ها به کمک دکوراسیون می آیند!

حوض در اماکن عمومی

اماکن عمومی مثل بیمارستان‌ ها ، خانه‌‌‌ های سالمندان ، کودکستان‌ ها ، ادارات ، سینماها ، مراکز خرید ، رستوران‌ ها و غیره نیز می تواند با ایجاد محیط سبز و آبنما یا حوض ماهی و یا آکواریوم ، افزون بر زیباسازی محیط ، شادابی و سرزندگی بیشتر به مردم هدیه دهند و اثر بسیار مطلوبی بر آرامش اعصاب و روان ، کاهش فشار خون و کاهش استرس در زندگی پر تنش کنونی افراد داشته باشد. اگر روزی باز دوباره جایی برای حوض‌ ها با فواره‌ های زیبایشان در خانه‌ های خود باز کنیم و فراموش نکنیم که ماهی‌ ها حوضشان بی آب است.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.