روش های نورپردازی کتابخانه

منابع نورپردازی کتابخانه (قسمت دوم)

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
در قسمت قبلی گفتیم که هنگام انتخاب منابع نورپردازی کتابخانه باید حداقل تعداد لامپ را مورد استفاده قرار داد زیرا تعداد بیشتر باعث افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات لامپ ها می شود. قبل از انتخاب منبع نور برای نورپردازی کتابخانه لازم است مشخصاتی از تمامی منابع نور را در اختیار داشته باشید و سپس بر اساس این مشخصات نسبت به انتخاب بهترین ها اقدام نمایید.

مقالات مرتبط

منابع نورپردازی کتابخانه (قسمت اول)

استانداردهای منابع نورپردازی کتابخانه

کتابخانه ها باید به اندازه کافی روشن باشند. افرادی که به عنوان کتابدار یا مشتری در کتابخانه حضور دارند باید به راحتی بتوانند اطلاعات کتاب ها را ببینند و یا آن ها را در قفسه ها سازماندهی نمایند. همچنین پیشنهاد می گردد نورپردازی در کتابخانه به نحوی انجام شود که منابع نور به صورت یکسان در تمامی مناطق کتابخانه حضور داشته باشند و نور در تمام نواحی موجود باشد.

منابع نورپردازی کتابخانه

منابع نورپردازی کتابخانه

اصولاً نورپردازی در کتابخانه به چندین طریق زیر انجام می شوند:

  • در سطح موازی که قفسه ها به صورت خطی و در کنار یکدیگر قرار می گیرند. نورپردازی در کتابخانه برای این حالت نیز به صورت موازی و بیشتر با استفاده از لامپ های فلورسنت انجام می شود.
  • در سطح عمودی که قفسه ها و لوازم بر روی یک خط و بالای سر همدیگر قرار می گیرند. نورپردازی نیز توسط لوستر و با استفاده از لامپ های گازی انجام می شود.
  • در سطح غیر مستقیم که تجهیزات کتابخانه به اندازه کافی فضا برای نورپردازی دارند و اکثراً منابع نورپردازی در کتابخانه با فاصله ای نسبتاً زیاد از مناطق قرار گرفته اند و نور به صورت غیر مستقیم به آن نقطه از کتابخانه می رسد. استفاده از هر نوع لامپ در این نوع نورپردازی در کتابخانه مجاز است.
منبع نورپردازی کتابخانه

منبع نورپردازی کتابخانه

نورپردازی سالن مطالعه

در سالن مطالعه نیز باید از منابع نور ملایم و یکسان استفاده شود. اکثراً در سالن مطالعه از میز و صندلی استفاده می شود و گاهی اوقات نیز کامپیوترهایی بر روی این میز و صندلی قرار گرفته اند. نورپردازی در کتابخانه باید به نحوی انجام شود که برای تمامی میز های مطالعه ، نور به صورت یکسان تقسیم شود.

نورپردازی سالن مطالعه

نورپردازی سالن مطالعه

یکی از روش های نورپردازی در کتابخانه برای سالن مطالعه استفاده از روش مستقیم است که در بالای هر کدام از میزهای مطالعه یک منبع نور فلورسنت یا متال هالید قرار داده می شود و نور ملایم و مستقیمی بر روی میز پخش می شود. این منابع نور دارای نور سفید رنگ می باشند و به همین دلیل نور ملایم نامیده می شوند.

روش های نورپردازی در کتابخانه

روش های نورپردازی در کتابخانه

از آنجایی که احتمال قرار دادن کامپیوتر بر روی میزهای مطالعه وجود دارد پس امکان تابیدن نور بر روی صفحه مانیتور و آزار دادن کاربران وجود دارد. از این رو منابع نور باید به نحوی چیده شوند که کمترین میزان نور به صورت مستقیم به صفحه مانیتور تابیده شود. نورهای فلورسنت و متال هالید گزینه مناسبی می باشند اما به شرط آنکه در زاویه استانداردی نیز قرار گرفته باشند.

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.