منابع نورپردازی در کتابخانه

منابع نورپردازی کتابخانه (قسمت اول)

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
اکثر وسایلی که وظیفه روشنایی یک منطقه را دارند از یک منبع نور به عنوان لامپ استفاده می نمایند. هر کدام از این منابع تولید نور دارای مزایا و معایب مشخصی می باشند. از این رو بهتر است که مسئولان کتابخانه با این ویژگی ها آشنا شوند و در نهایت یک منبع نور مناسب را برای کتابخانه انتخاب نمایند. در هنگام انتخاب منبع نورپردازی کتابخانه باید حداقل تعداد لامپ را مورد استفاده قرار داد زیرا تعداد بیشتر باعث افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات لامپ ها می شود. قبل از انتخاب منبع نور برای نورپردازی کتابخانه لازم است مشخصاتی از تمامی منابع نور را در اختیار داشته باشید و سپس بر اساس این مشخصات نسبت به انتخاب بهترین ها اقدام نمایید. در ادامه منابع نورپردازی کتابخانه و اصول مربوط به هر کدام را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

منابع نورپردازی کتابخانه

لامپ های فلورسنت

این لامپ ها با عبور جریان الکتریکی از داخل گازی که درون لوله شیشه ای قرار گرفته است نور را تولید می نمایند. گاز داخل شیشه انرژی الکتریکی را به اطراف لوله شیشه ای می تاباند و این محافظ انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می نماید. این منابع نور بسیار کارآمد می باشند و در انواع شکل و اندازه مختلف موجود می باشند. این منابع نورپردازی کتابخانه در انواع رنگ ، طرح و اندازه مختلف موجود بوده از مصرف انرژی بهینه ای برخوردارند و طول عمر نسبتاً خوبی دارند.

منابع نورپردازی کتابخانه

منابع نورپردازی کتابخانه

لامپ های رشته ای

لامپ های رشته ای با عبور جریان الکتریکی از یک رشته نازک باعث گرم شدن آن رشته می شوند و تغییر رنگی که در رشته الکتریکی به وجود می آید منجر به ایجاد نور می شود. نور این لامپ ها به رنگ زرد می باشد و از کارایی کمتری نسبت به سایر لامپ ها برخوردارند. این گونه منابع نورپردازی کتابخانه از طول عمر کمتری برخوردارند.

نورپردازی کتابخانه

نورپردازی کتابخانه

چراغ های گازی

این چراغ ها که به گازی شدت بالا معروفند ، شامل دو گروه لامپ های متال هالید و لامپ های سدیم می باشند. هر دو نوع لامپ یک گاز را درون خود روشن می کنند و باعث ایجاد نور در محیط اطراف می شوند. این گونه منابع نورپردازی کتابخانه از انرژی کارآمدی برخوردارند و طول عمر خوبی دارند. لامپ های متال هالید ، یک نور سفید رنگ را تولید می کنند و لامپ های سدیم نور صورتی رنگی دارند. از لامپ های سدیم بیشتر در اندازه های بزرگ و به اصطلاح خیاری استفاده می شود.

نورپردازی در کتابخانه

نورپردازی در کتابخانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.