کاربرد انواع پله در ساختمان

انواع پله در ساختمان (قسمت دوم)

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
راه پله یک مسیر رفت و آمد را برای عابران پیاده جهت دسترسی به سطوح با اختلاف ارتفاع زیاد مهیا می نماید. به طور کلی قدم هایی را که به روی پله ها برداشته می شوند ، گام می گویند. پله ها از جهت نوع مصالح به کار رفته شده در ساختار ، ارتفاع بین دو پله همجوار ، فضای موجود و هندسه تقسیم بندی می شوند. در ادامه با انواع پله آشنا خواهیم شد.

 مقالات مرتبط

انواع راه پله در ساختمان (قسمت اول)

راه پله های دو قطبی

از انواع پله که دارای فضای گسترده ای از پله ها می باشند که این فضا برای فرآیند بالا رفتن و پایین آمدن به صورت مجزا تعبیه شده است. این گونه راه پله ها برای فضاهای پر تردد مانند فروشگاه ها و فرودگاه ها کاربرد دارند و با هدف کاهش ترافیک عابران پیاده ساخته می شوند.

راه پله های دو قطبی

راه پله های دو قطبی

راه پله های فشرده

از انواع پله که کاربری زیادی ندارند ، برای فضاهای محدود مورد استفاده قرار می گیرند. در این گونه راه پله ، عموماً گام های پله فقط برای یک پا فضای کافی دارد و در هر لحظه فقط یک نفر می تواند از روی گام پله به سمت بالا یا پایین در حال حرکت باشد. راه پله های فشرده در کاربری های قدیمی مانند بالا رفتن از برج مراقبت یا گلدسته های مساجد ، کاربرد زیادی داشته اند.

انواع پله

انواع پله

راه پله آجری متناوب

راه پله آجری متناوب توسط آجرهایی که دقیقاً به صورت متناوب و پشت سر هم بر روی سطح پله قرار گرفته اند ساخته می شود. در این گونه راه پله ممکن است افراد چندین گام را به صورت یکجا بردارند و کاربری مناطق گسترده و بدون حفاظ را دارد.

انواع پله در ساختمان

انواع پله در ساختمان

کاربرد انواع پله

راه پله ها کاربردهای فراوانی دارند که عمده ترین این کاربردها عبارتند از:

  • راه پله ها برای دسترسی به مناطق غیر هم سطح مورد استفاده قرار می گیرند. در دسترسی به مناطقی که دارای اختلاف ارتفاع زیادی می باشند از راه پله استفاده می شود.
  • راه پله ها برای دسترسی عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر مرجوعین به فروشگاه ها یا فرودگاه ها برای دسترسی به سطوح مختلف آن مکان از راه پله استفاده می کنند و راه پله به عنوان یکی از قسمت های راه روها در نظر گرفته می شود.
  • راه پله های خصوصی که در منازل ساخته می شوند تنها برای استفاده اعضای یک خانواده مورد استفاده قرار می گیرند.
  • راه پله های حفاظت شده گونه ای از راه پله ها می باشند که افراد برای دسترسی به مکانی ایمن از این گونه راه پله استفاده می کنند. این گونه راه پله دارای مصالح مناسب و ایمن در برابر زلزله و آتش سوزی می باشد و کلیه موارد ایمنی در ساخت این گونه راه پله رعایت شده است.
  • راه پله های آتش نشانی که بدون هیچ گونه گامی ساخته می شوند برای موارد اضطراری تعبیه شده اند و فرود از روی این گونه راه پله ، زمان زیادی را لازم ندارد و اکثراً از جنس آهن ساخته می شوند.
کاربرد انواع پله

کاربرد انواع پله

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.