انواع پله

انواع راه پله در ساختمان (قسمت اول)

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
راه پله یک مسیر رفت و آمد را برای عابران پیاده جهت دسترسی به سطوح با اختلاف ارتفاع زیاد مهیا می نماید. به طور کلی قدم هایی را که به روی پله ها برداشته می شوند ، گام می گویند. پله ها از جهت نوع مصالح به کار رفته شده در ساختار ، ارتفاع بین دو پله همجوار ، فضای موجود و هندسه تقسیم بندی می شوند. در ادامه با انواع راه پله آشنا خواهیم شد.

 مقالات مرتبط

ساخت راه پله ، اجرای انواع پله چقدر هزینه دارد؟!

انواع راه پله

راه پله های مستقیم

شایع ترین نوع راه پله ، راه پله مستقیم می باشد. در این نوع راه پله ، مسیر از یک مبداء آغاز شده و تا مقصد به صورت یک خط مستقیم و بدون وجود هیچ پاگرد یا استراحتگاهی ادامه پیدا می کند. به طور استاندارد پله هایی که کمتر از ۳۶ عدد گام را دارا باشند باید حداقل دارای یک پاگرد جهت استراحت پاها باشند.

انواع راه پله

انواع راه پله

راه پله L شکل

در این راه پله ها یک پاگرد با زاویه ۹۰ درجه در میان راه پله وجود دارد. به نوبه خود امنیت و آسایش در این گونه راه پله بیشتر است؛ زیرا عابر پیاده محلی را برای ایستادن و استراحت در راه پله می بیند.

انواع راه پله در ساختمان

انواع راه پله در ساختمان

راه پله پیچیده

در این گونه راه پله ، تعداد زیادی پاگرد با زاویه های ۹۰ و ۱۸۰ درجه وجود دارد. این گونه راه پله برای فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد و عابر پیاده با عبور از روی ۷ یا ۸ پله ، یک پاگرد را در پیش روی خود می بیند.

راه پله در ساختمان

راه پله در ساختمان

راه پله U شکل

از انواع راه پله که دارای یک پاگرد در میانه راه می باشد که دو بخش راه پله با زاویه ۱۸۰ درجه در کنار هم قرار گرفته اند. این گونه راه پله حدوداً فضای کمتری را اشغال می نماید و دارای پاگرد مناسبی جهت استراحت می باشد.

راه پله مارپیچ

از انواع راه پله که خیلی جمع و جور می باشد و مسیر با شکلی مانند دایره در اطراف یک ستون طراحی می شود. تمام گام های این راه پله هم اندازه می باشند و همگی با زاویه ای مشخص به دور یک ستون با قطر نامشخص پیچیده شده اند. این گونه راه پله برخلاف زیبایی که به مکان می بخشد ، معایب راه پله های مستقیم را به همراه دارد. راه پله های مارپیچ اصولاً برای مکان هایی کاربرد دارند که مبداء و مقصد راه پله در یک راستا نباشند و مجبور به چرخش راه پله باشیم. نوع دیگری از راه پله های مارپیچ وجود دارند که پله ها حول یک محور خلاء می چرخند و خبری از ستون مرکزی نیست.

راه پله

راه پله

راه پله منحنی

در این گونه راه پله که بیشتر شبیه به راه پله های مارپیچی می باشد ئبه غیر از انحنا در پله ها و نرده های محافظ ممکن است فاصله بین دو پله همجوار متفاوت باشد و از هیچ قاعده مشخصی پیروی نمی کند. در راه پله منحنی اکثر موارد تزئینی ساختمان جهت زیبایی راه پله کاربرد زیادی دارند. به طور مثال ممکن است نرده های این راه پله هم رنگ و هم اندازه مجسمه های چوبی ساختمان باشند.

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.