هنر گلیم بافی

آشنایی با هنر دستی گلیم بافی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
گلیم یک واژه ترکی می باشد که به نوعی فرش با پارچه نازک که در بین فرهنگ های مشترک مناطق ترکیه ، شمال آفریقا ، بالکان ، قفقاز ، ایران و بخشی از چین مشترک می باشد ، اطلاق می گیرد. تفاوت گلیم با فرش در نحوه طراحی و بافتن دیده می شود. طراحی فرش با استفاده از رنگ ها و نقش های متفاوتی انجام می شود که مسلماً بافتن این فرش نیازمند صرف وقت و دقت زیادی می باشد. اما گلیم بافی با رنگ های ساده و زمینه ای روشن انجام می شود و پیشرفت کار گلیم بافی بسیار سریع تر از فرش بافی می باشد.

 مقالات مرتبط

قالی بافی در ایران

گلیم بافی

گلیم بافی معمولا در ساختار افقی و به صورت رج های همرنگ بافته می شود. برای ترکیب رنگ در یک رج باید رج های زمینه را جدای از رج های رنگی بافت. با این کار رج های رنگی بر روی رج های زمینه قرار می گیرند و در نهایت یک گلیم با زمینه رنگی بافته می شود. اکثر گلیم های بافته شده در فرهنگ های مختلف ، دارای رنگ های ساده و تنوع رنگی کمی می باشند. اما در همین رنگ های کم گلیم های رنگی با استفاده از رج های مختلف و طرح های گوناگون بافته می شوند و جلوه زیبایی خاصی را دارند.

گلیم بافی

گلیم بافی

بافندگی

گلیم بافی در حدود ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و در مصر ترویج داشته است. اما کاربردی بودن این پارچه ، شواهدی را نشان می دهد که در ابتدای شکل گیری تمدن ها این گونه پارچه ها نیز بافته می شده اند و کاربردهای متفاوتی از جمله زیرانداز ، زین احشام و کفش را داشته اند.

آشنایی با گلیم بافی

آشنایی با گلیم بافی

بافندگی گلیم

فرآیند بافندگی گلیم به منظور قرار گیری رشته های طولی و رج های عرضی بر روی دستگاهی به عنوان وارپ انجام می شود. وارپ با تنشی که در رشته های طولی ایجاد می کند ، بافنده را در انتخاب رشته های طولی برای عبور رج های عرضی یاری می رساند. بافنده یک نخ را به صورت عرضی از بین رشته های طولی عبور می دهد و سپس با استفاده از تخته یا شانه ای که بر روی وارپ به صورت ثابت قرار گرفته است ، ضربه ای جهت محکم شدن رج بافته شده می زند.

بافندگی گلیم

بافندگی گلیم

رج های بافته شده بر روی همدیگر قرار می گیرند و سپس یک گلیم به وجود می آید. انتخاب رنگ نخ برای رج از روی نقشه طراحی شده انجام می شود. اکثر وارپ های گلیم بافی به صورت افقی بر روی زمین قرار گرفته اند و بافنده گلیم بر روی وارپ می نشیند و مشغول گلیم بافی می شود.

گلیم

گلیم

منبع :

www.kilim.com

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.