آشنایی با سفالگری

سفالگری و تولید لوازم تزیینی منزل

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
ظروف سفالی که توسط مواد اولیه ای مانند خاک صنعتی و سرامیک ساخته می شوند توسط دست هنرمند صنعت گرانی که سفالگر نامیده می شوند ساخته شده اند. سفالگری عبارت است از فرآیندی که طی آن از مواد اولیه و خام لوازم منزل و تزئینی را درست می کنند. سفالگری قدمت بسیار زیادی دارد و از دیرباز مجسمه ها و ظروف سفالی در نزدیکی تمدن های باستانی کشف شده اند.

 مقالات مرتبط

بشقاب سفالی ، سفالینه‌ هایی از چهره‌ های نو!

سفالگری

اصل سفالگری با خاک رس انجام می شود. خاک رس یکی از دسته مواد معدنی می باشد که با رسته سرامیک ها شناخته می شود. سفالگران ابتدا خاک رس را با آب مخلوط کرده و به صورت گل در می آروند. این فرآیند باعث می شود که راحت تر بتوانند به گل بی جان ، روح و شکل هندسی ببخشند. سپس سفال درست شده را درون کوره هایی قرار می دهند تا تمام آب از خاک رس جدا شود. این فرآیند باعث افزایش قدرت و سخت شدن شی سفالی می شود و استقامت خوبی را در برابر ضربه و آب خوردگی به شی می بخشد.

سفالگری

سفالگری

مراحل تولید

یکی از ویژگی های گل رس ، انعطاف پذیری و ملایم بودن است. به نحوی که گل رس نیز همانند پلاستیک قابلیت تغییر شکل را به راحتی دارد. سفالگران در ابتدا خاک رس را به شکل گل رس با آب مخلوط می کنند و رطوبت کافی را به این مخلوط می بخشند. در این مرحله از سفالگری ، با توجه به شکل مورد نظر ، طراحی ها و اشکال هندسی مورد نظر را بر روی قطعه سفالی پیاده می کنند.

فرآیند سفالگری

فرآیند سفالگری

در مرحله بعد که گل کمی خشک تر می شود و فقط ۱۵ درصد رطوبت اولیه خود را حفظ کرده است ، نوبت به اتصال قطعات دیگر شی سفالی می رسد. مثلاً یک کوزه سفالی را در نظر بگیرید که دارای یک دسته نیز می باشد. در این مرحله سفالگران باید دسته را به بدنه کوزه متصل نمایند.

مراحل سفالگری

مراحل سفالگری

در مرحله بعدی سفالگری ، قطعه سفالی را درون کوره قرار می دهند تا به اصطلاح پخته شود. در این مرحله از سفالگری ، قطعه عاری از رطوبت می شود و در واقع یک قطعه سفالی آماده از کوره استخراج می شود. سپس مرحله خنک سازی قطعه سفالی آغاز می شود. واکنش های شیمیایی در این مرحله باعث تغییر رنگ در ظرف سفالی می شوند. خاک رس پس از پخته شدن و سرد شدن تغییر رنگ می دهد.

ظروف سفالی

ظروف سفالی

سفالگران در این مرحله از سفالگری ، ظرف تولید شده را لعاب کاری می کنند و ممکن است توسط تجهیزات دیگری ، هنر خود را بر روی شی سفالی تزئین نمایند. لازم به ذکر است که لعاب کاری ظروف سفالی باعث افزایش استقامت آن ظروف نیز می شود.

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.