هنر فیروزه تراشی در ایران

آشنایی با هنر قدیمی فیروزه تراشی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
فیروزه تراشی یکی از هنرهای قدیمی می باشد که به حرفه تراشیدن سنگ فیروزه می گویند. سنگ فیروزه یکی از افسانه ای ترین سنگ ها می باشد. فیروزه که به رنگ های آبی و سبز موجود می باشد ، حدود ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در تمدن مصریان مورد استفاده قرار گرفته است. سنگ فیروزه در هر تمدن و فرهنگ ، معنایی خاص می دهد. مثلاً بومیان آمریکایی از این سنگ به عنوان شفا دهنده استفاده می کنند. در بین مصریان ، این سنگ به عنوان جواهر با ارزش اشرافی و سلطنتی در نظر گرفته می شود.

سنگ فیروزه

بر اساس شواهد تاریخی ، این سنگ خاصیت شفا دهنده ای داشته است. از این سنگ برای تزئین مراکز مقدس استفاده می شده است؛ مثلاً تاج محل در هندوستان. رنگ فیروزه بسته به میزان آهن و مسی که در کانی اولیه وجود داشته است ، می تواند سبز یا آبی رنگ باشد. در واقع این سنگ ، نمادی از اقیانوس هایی است که سطح زمین را در بر گرفته اند. دیگر خواص این سنگ برگرفته از خاصیت اکسید آهن باشد.

فیروزه تراشی

فیروزه تراشی

تراشیدن فیروزه

فیروزه یک کانی نسبتاً نرم برای برش به شمار می آید. میزان سختی این سنگ حدود ۵ تا ۶ موس می باشد. اما برش این سنگ کار آسانی نیست. در واقع دو دلیل عمده وجود دارد که تراشیدن سنگ فیروزه را کمی دشوار کرده است. دلیل اول نرم بودن این سنگ و دلیل دوم ساختار بلوری می باشد. سنگ فیروزه بسیار نرم است و اگر ساختار بلوری این سنگ شکسته شود ، پس تراشیدن سنگ فیروزه ناموفق است؛ زیرا تمام بلور شکسته شده پودر می شود.

تراشیدن فیروزه

تراشیدن فیروزه

ساختار بلورهای سنگ فیروزه نا متقارن می باشد و از این جهت این سنگ شکننده شده است. تراشیدن سنگ فیروزه باید به صورت مسطح و صاف انجام شود؛ زیرا ممکن است با ضربه به بلورهای فیروزه ، آن قسمت از سنگ پودر شود.

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه

فیروزه تراشی در ایران

در ایران از حدود ۲۰۰۰ سال پیش شواهدی در خصوص استفاده و عرضه سنگ فیروزه در شهر نیشابور وجود دارد. معادن فیروزه شهر نیشابور بیش از ۸۲۵۰ تن ذخایر ثابت و ۴۰ تن سنگ فیروزه را به صورت سالیانه وارد بازار می کنند. روش استخراج سنگ فیروزه از معدن به روش سنتی انجام می شود.

فیروزه تراشی در ایران

فیروزه تراشی در ایران

سنگ فیروزه دارای بلورهای شکننده ای می باشد که برای استخراج از معدن ، نیازمند صرف وقت و دقت زیادی می باشد. متاسفانه تا کنون به دلیل عدم وجود فناوری های جدید ، سنگ فیروزه پس از استخراج در بخش صادرات مصرف می شده است. اما خوشبختانه در حال حاضر شرکت ها و افراد زیادی در زمینه فیروزه تراشی در ایران فعالیت می کنند و فیروزه پس از فرآوری به بخش صادرات تحویل داده می شود.

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.