فرآیند نمد مالی

نمد مالی و استفاده از نمد در صنایع و فرآیندهای تولیدی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
نمد یک پارچه نساجی می باشد که در فرآیند گِل سازی ، فشرده سازی و آب گیری پشم گوسفند یا بز ، تولید می شود. فرآیند فشرده سازی و آب گیری نمد را نمد مالی می گویند. نمد مالی ممکن است با استفاده از الیاف مصنوعی که از مشتقات نفت می باشند، انجام شوند.

تاریخچه نمد و نمد مالی

یکی از قدیمی ترین پارچه های شناخته شده ، نمد می باشد که از پشم گوسفندان تهیه می شده است. افسانه ها و ادعاهای زیادی در خصوص مالکیت ابداع نمد وجود دارد که هر کدام بنا به دلایل علمی این ادعا را آورده اند. اکثر عشایر هنوز به هنر نمد مالی مشغول می باشند و این حرفه را نسل به نسل دنبال کرده اند. کفش ها ، لباس ها و کلاه های نمدی همه هنر دست نمد مالی مردان عشایر می باشد. از جهتی حرفه نمد مالی به نحوی باعث جذب توریست نیز شده است و از آنجایی که پارچه های نمدی ، به غیر از استقامت و راحتی مناسبی که دارند ، دارای شکل و ظاهری زیبا نیز می باشند ، توریست ها به خرید این پارچه ها ، علاقه خوبی نشان می دهند.

نمد مالی

نمد مالی

روش تولید نمد

روش تولید نمد به نحوی است که ابتدا پشم گوسفند و بز را پس از جداسازی از بدن حیوان ، به اصطلاح باز می کنند و سپس با استفاده از آب گرم این پشم را مرطوب می کنند. سپس افرادی که نمد مالی می کنند ، با فشرده سازی این ماده مرطوب پشم ، که بعضاً تا ساعت ها طول می کشد ، عملیات اتصال فیبرهای پشم را انجام می دهند. پس از اینکه نمد حاصله به صورت یک پارچه و متصل به هم تشکیل شد ، سپس نمد را در آفتاب یا هوای آزاد رها می کنند تا به اصطلاح خشک شود و رطوبت باقی مانده از این پارچه خارج شود. پارچه تولید شده که نمد نام دارد به قدری از استحکام بالایی برخوردار است که می توان این استحکام را با فولاد مقایسه کرد.

روش تولید نمد

روش تولید نمد

کاربردها

نمد در طیف گسترده ای از صنایع و فرآیندهای تولیدی ، مانند خودرو سازی و حتی سلاح های پرتابی مورد استفاده قرار می گیرد. نمد دارای خاصیت انعطاف پذیری می باشد که می تواند با فنرهای فولادی برابری کند. همچنین نمد در بسیاری از آلات موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. پیانوها از نمد به طور چشمگیری استفاده می نمایند. نمد در آلات موسیقی وظیفه تمیز کردن صدای خروجی را به عهده دارد. در گذشته عمده حرفه نمد مالی ایران ، در بخش عشایر انجام می شده است و نمد مالی به همراه نواختن موسیقی صورت می گرفته است.

کاربردهای نمد

کاربردهای نمد

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.