دکوراسیون کم هزینه

دکوراسیون کم هزینه ، خانه پر ماجرای مونا و چالاک!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
تعجبی ندارد اگر طراحی داخلی با توجه به توانایی مالی شما مقرون به صرفه نباشد. حتی برای تغییر دکور دادن یک اتاق ممکن است هزینه زیادی را متحمل شوید. اما روش های مختلفی برای ایجاد دکوراسیون کم هزینه وجود دارد.

 مقالات مرتبط

طراحی بر اساس محدودیت بودجه

 دکوراسیون هر خانه باز تابی از روحیات و ویژگی های درونی افراد آن خانه است و از بروز این احساس درونی نباید ترسید و کلیشه های غالب را نیز باید کنار گذاشت. زمانی که به دنبال اجرا کردن علایق خود در فضای خانه بروید ، مطمئن هستید که آن چه بر جای می ماند به شما آرامش بیش تری می دهد. ما در این مطلب دکوراسیون منزل به سبک تلفیقی مونا و چالاک را برای شما معرفی می کنیم ، دکوراسیون کم هزینه آن ها در جهت بازیافت و کمک به محیط زیست ، ایده های دکوراسیونی خوبی برای شما دارد.

دکوراسیون کم هزینه خانه مونا و چالاک در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن : ۲ نفر
 • شغل خانم خانه : مربی ورزش و طراح دست سازه های هنری /  شغل همسر : مدرس دانشگاه (رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی)
 • موقعیت شهر : کرج /  محله : گوهردشت
 • متراژ فضا : ۱۰۶ متر مربع
 • سال ساخت : ۱۳ سال
 • طبقه : دوم
 • ملک : استیجاری
 • تعداد اتاق خواب : ۲ خوابه
 • تعداد سرویس بهداشتی : ۱ حمام و یک دستشویی
 • سبک دکوراسیون : تلفیقی با تاکید بر المان های قدیمی
 • رنگ های غالب : یشمی ، قهوه ای ( تیره و روشن ) و پیازی
 • ویژگی برجسته طراحی : فضای نوستالژیک و گرم
 • طراح : مونا و چالاک
 • هزینه دکوراسیون خانه : حدود ۱۴ میلیون تومان
دکوراسیون کم هزینه مونا و چالاک

دکوراسیون کم هزینه مونا و چالاک

دکوراسیون به سبک تلفیقی ، مراکشی و کلاسیک کنار هم

هر دوی ما تقریبا نظرات مشابهی در مورد تعریف خانه و فضای آرام بخش آن داشتیم ، اما من بیش تر به سبک خانه های مراکشی علاقه مندم و همسرم سبک کلاسیک ؛ بنا بر این سعی کردیم چیدمان خانه تلفیقی از هر دو سبک باشد.

اغلب وسایل خانه ما اسم و شخصیت دارند و ما تک تک آن ها را عضوی از خانواده کوچک مان می دانیم. رنگ های موجود در طبیعت باعث شکوفایی حس درونی افراد می شوند و در عین زنده بودن و شادابی با خود آرامش به همراه دارند ؛ به همین دلیل در خانه ما ، المان های مدرن با رنگ های مات ، روشن و سفید به ندرت دیده می شود.

فضای خانه ما از ۳ بخش کلی تشکیل شده است : پذیرایی و نشیمن ، اتاق خواب و اتاق کار ( که در اتاق کار قفسه وسایل کار های هنری خودم و میز تحریر همسرم قرار دارد ).

دکوراسیون کم هرینه

دکوراسیون کم هرینه

دکوراسیون کم هزینه پذیرایی ایرانی

در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن از دو سری مبل راحتی و حصیری استفاده می کنیم ، رنگ چوبی طبیعی این مبل های حصیری واقعا جذاب است و فضا را صمیمی تر نشان می دهد. از مبلمان راحتی بیش تر هنگام تماشای فیلم استفاده می کنیم که پرده نمایش پروژکتور دقیقا به موازات کاناپه سه نفره ، کمی جلوتر از اپن آشپز خانه روی سقف نصب شده است.

دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی

ما از تلویزیون استفاده نمی کنیم و به جای آن به وسیله پروژکتور برنامه هایی که فکر می کنیم مفید هستند را به صورت آنلاین یا آفلاین تماشا می کنیم و تنها یک تلویزیون قدیمی که محفظه آن چوبی است را برای دکور نزدیک به ورودی آشپز خانه گذاشته ایم.

تلویزیون

تلویزیون

یک کنج خانه را به شکل سنتی چیدمان کرده ایم و تعدادی پا دری که از فروشگاه زمرد مشهد خریداری کرده بودیم را به شکل پشتی سفارش دادیم ، یک گلیم کوچک دستباف خودم که نیمه کاره و از دار جدا نشده است در بین پشتی های سنتی قرار دارد ، یک قالی کوچک و تعدادی گلدان این مجموعه را همراهی می کنند.

کنج سنتی

کنج سنتی

هماهنگی رنگی در دکوراسیون اتاق خواب

در دکوراسیون اتاق خواب رنگ ها ملایم هستند و رنگ یشمی رو تختی همبستگی خود را با دکوراسیون نشیمن به شکل واضحی اعلام می کند. یک صندلی تک حصیری هم برای نشستن و مطالعه قبل از خواب در کنار پنجره قرار داده ایم که یک پشتی مراکشی نیمه فوقانی آن را پوشش می دهد.

تابلو های نقاشی در دکوراسیون منزل بیشترشان کار خودم هستند که با استفاده از تکنیک های مختلف مداد رنگی ، رنگ روغن کار شده و نقاشی که در اتاق خواب نصب شده هم یک کار آبرنگی است.

علاقه زیاد من به گیاهان آپارتمانی باعث شده در جای جای خانه دسته گل های خشک شده زیادی به چشم بخورد. میز آرایش و آینه را که یک دراور چوبی قدیمی بود به وسیله کاغذ های طرح دار باز سازی کرده ام. علاقه مند بودم که تخت خواب هم چوبی و قدیمی باشد ، اما به علت نقل مکان تصمیم گرفتیم تخت سبک و ارزان قیمت تهیه کنیم.

هماهنگی رنگی در دکوراسیون کم هزینه

هماهنگی رنگی در دکوراسیون کم هزینه

دکوراسیون کم هزینه

پرده های خانه را همگی خودم با ساده ترین مدل دوخته ام و این امر به صورت کلی کمک بزرگی در چیدمان منزل است ، چرا که زمانی که هزینه کمی برای هر قسمت دکوراسیون انجام می شود ، تعویض و تغییر آن راحت تر است و با این روند همیشه می توان به فضا تنوع داد و از هزینه های گزاف دور ماند.

ما از قبل برای طراحی داخلی خانه ، چیدمان خاصی در نظر نداشتیم ، اما از زمانی که به این منزل اسباب کشی کردیم سعی شد لوازم و چیدمان را در طول زمان ، متناسب با این متراژ و فضا تدارک ببینیم. به علت اینکه منزل اجاره ای است ، امکان تغییرات و باز سازی وجود نداشت ، ولی هر دوی ما علاقه مند به کاغذ دیواری بودیم تا فضا را به ایام قدیم مشابه کند.

اکثر وسایل و مبلمان دکوراسیون نشیمن کار دست خودشان است

 • هر دو سری از مبلمان را از دو دوست که در حال مهاجرت بودند به قیمت خیلی مناسب خریداری کردیم ، نا گفته نماند که مبلمان حصیری در شمال سفارش داده شده بود و مبلمان راحتی ساخت داخل با پارچه خارجی است که هرکدام هنگام خرید حدود ۲ میلیون قیمت داشته اند.
 • کوسن های موجود همگی دستباف هستند و یکی دو تای آنها سوزن دوزی های ترکمن هستند.
 • دو نیمکت کوچک سرمه ای و سبز که از قرار دادن تعداد شانه های خالی تخم مرغ روی هم ، یک دو ردیفه و دیگری تک ردیفه درست کردیم و رویه آن را هم موتیف بافته ام و به روکش محکمی متصل کردیم که از زیر نیمکت توسط کش فیکس شده است.
دکوراسیون کم هرینه

دکوراسیون کم هرینه

فضای مورد علاقه

بیشتر فضا های منزل مان را خیلی دوست داریم ، اما یک تک مبل راحتی با یک رو انداز چهار خانه رنگی قدیمی که از مادر بزرگ همسرم هدیه گرفته ایم و یک آشیانه پرنده با کتاب هایی که در کوتاه مدت در صف خواندن هستند ( آشیانه در مفهوم خانه+ کتاب= کتابخانه ) ، فضای مورد علاقه ما برای نشستن و مطالعه است که همسرم به آن کنج خلوت می گوید.

مبل راحتی

مبل راحتی

میز جلو مبلی را از دو عدد پالت چوبی ( که برای حمل بار در کارخانه ها استفاده می شود ) به کمک همسرم آماده کردیم و روی آن یه شیشه با ضخامت متوسط قرار داده ایم. هزینه پالت ها و شیشه باهم حدود ۷۰ هزار تومان شد.

کتابخانه قدیمی چوب راش را از داخل سایتی پیدا کردیم که مدل خاص قفسه های آن ما به شدت ذوق زده کرد و حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه داشت.

فرش ها از فروشگاه فرش خریداری کردیم که طرح شاهسوند هستند و در مجموع ۲ میلیون هزینه داشته اند.

میز جلو مبلی

میز جلو مبلی

گیاهان

گیاهان خانه ما یک بن سای فیکوس به نام دیلان ( یک اسم کردی ) ، چند گلدان قاشقی ، بگونیا ، گل سنگ و حسن یوسف هستند. بیشتر گلدان ها هم از ظروف پلاستیکی هستند که در آن ها مواد غذایی مانند ماست ، حلیم و… بوده و به علت نگرانی های محیط زیستی مان تصمیم به بازیافت یک سری وسایل گرفتیم که گلدان ها یکی از آن هاست و با طرح گل دکوپاژ شده اند. 

از محیط زیست حفاظت کنیم

از آن جایی که زندگی های امروزی مجال خود تولیدی را کم تر کرده و گاهی تخصص خاصی را برای اجرای شخصی آن می طلبد ، ما سعی کردیم بازیافت و باز سازی را مورد توجه قرار دهیم و توجه به این مساله را نیز یکی از مسئولیت های نسل حاضر می دانیم ، چرا که کره زمین زیبای ما را نابودی رو به افزایش ، کاهش فضای سبز و قطع بی رویه درختان ، انباشت انبوهی از فلزات ، پلاستیک و غم انگیز تر از همه ، مقدار زیادی پارچه و زباله های دیر زیست تخریب پذیر در معرض خطر شدیدی قرار داده است.

گیاهان

گیاهان

وسایل و لوازم در دکوراسیون اتاق خواب

 • تخت و میز آرایش به صورت جداگانه خریداری و بازسازی شد.
 • فرش کوچک قیمت ۸۰ هزار تومان.
 • رو تختی طرح چل تکه با قیمت ۱۲۰ هزار تومان.
 • لوازم دکوری بیشتر دست ساز و قدیمی هستند ( یک شیشه ویترای شده با طرح ارسی ) ، یک تلفن قدیمی سبز بازار  به قیمت ۲۰ هزار تومان و…
اتاق خواب

اتاق خواب

دکوراسیون اتاق کار

 یک میز دایره ای حصیری و یک صندلی تک وجود دارد که از مجموعه مبل های حصیری است و یک رومیزی سوزن دوزی ترکمن قدیمی روی آن قرار دارد.

دیوار اتاق کار را با عکس های خانوادگی که قاب های آن ها اغلب بازیافتی و از جعبه های شکلات و شیرینی ، مقوا و کاغذ کادو درست شده است ، پوشانده شده که با این کار قصد داشتیم تصویر افراد خانواده و عزیزان مان را در طول روز بیشتر ببینیم و بیشتر به یادشان باشیم. سعی کردیم بیشترشان که مقوایی هستند را با چسب کاغذی به دیوار بزنیم که آسیبی به دیوار وارد نشود و از قبل نیز چندین جای میخ وجود داشت و قاب های سنگین تر را به آن ها آویزان کرده ایم.

عکس ها را روی مقوای گلاسه با هزینه خیلی کم چاپ کردیم. کار دیگری که انجام دادیم این بود که به جای خرید وایت برد یک کاغذ سفید رنگ بزرگ را برایمان لمینت کرده اند که همسرم برای یادداشت ها و تحلیل هایش از آن استفاده می کند. هزینه این وایت برد خود ساخته با ابعاد ۱ در ۱.۲ متر حدودا ۲۰ هزار تومان شد و تقریبا یک هشتم هزینه خرید یک وایت برد چوبی با این ابعاد بود و این قدمی بزرگ در ایجاد دکوراسیون کم هزینه بود.

اتاق کار

اتاق کار

توصیه مونا و چالاک : رنگ مناسب برای طراحی داخلی منزل

مساله دیگری که فکر می کنیم مهم است ، انتخاب رنگ در دکوراسیون خانه است. برای این که فضا برای افراد زود تکراری نشود بهتر است کمتر از رنگ های خیلی گرم و خالص استفاده شود به همین علت ما بیش تر از رنگ های ترکیبی و سیر استفاده کرده ایم.

در آخر این که وسایل و لوازمی را بخرید که واقعا دوستشان دارید نه آن چه دیگران دارند و می پسندند. لزوما وسایل گران قیمت با خود زیبایی به همراه نمی آورند. باید سعی کرد در حد امکان با تغییر زاویه دید و جا به جایی های کوچک تنوع و زیبایی را به خانه آورد تا دکوراسیون کم هزینه ای بی نظیر پدید آورد.

دکوراسیون کم هزینه

دکوراسیون کم هزینه

منبع :

چیدانه

مریم حسن پور علاقه مند به دنیای هنر ، معماری و دکوراسیون . با تمام وجود در کنار هم برای رقم زدن اتفاقات بهتر تلاش می کنیم ^_^

یک نظر

 1. واقعا اگر بشه این ایده هارو عملی کرد خیلی لذت بخشه.

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.