تمیز کردن کابینت

چگونه کابینت های آشپزخانه را تمیز کنیم

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه با کمک این نکاتی که امروز در دکوراتور به شما آموزش خواهیم داد ، کاری بسیار ساده خواهد بود. ما امروز نکات و ترفند های بسیاری در زمینه تمیز کردن لکه ها ، چربی ها و حتی جنس مختلف کابینت ها به شما عزیزان آموزش خواهیم داد و امیدواریم همگی برای شما مفید واقع شوند.

مقالات مرتبط

تمیز کردن آشپزخانه با روش های ساده

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

کابینت ها همانند نقطه کانونی برای فضای آشپزخانه می باشند و زمانی که کثیف می شوند همه متوجه این موضوع خواهند شد. جای انگشتان ، ذرات غذا و لکه های آب می تواند نمونه ای از این مشکلات باشد ، اما لکه های قوی تر جز مشکلات بزرگ تر محسوب می شوند. خوشبختانه راه ها و ترفندهای خوبی در زمینه تمیز کردن کابینت ها وجود دارد.

ما به شما روش های مختلفی را آموزش خواهیم داد که هر کدام زمان مشخصی دارند و هر یک جز یکی از دسته های تمیز کاری نقطه ای و کلی هستند. سپس روش تمیز کردن هر سبک از کابینت با هر جنس و مواد را به شما خواهیم گفت. به هر حال بعضی از روش ها مناسب کابینت های رنگ شده و بعضی هم مناسب کابینت های شیشه ای می باشند.

قبل از اینکه شروع کنیم حتما بررسی کنید که تمام مواد لازم برای تمیز کردن کابینت ها را در منزل دارا می باشید ، زیرا هر کدام بخشی از کار شما را پیش خواهند بُرد. برای راحتی هر چه بیشتر شما ما از مواد پاک کننده معمول مانند سرکه و یا جوش شیرین در ترفندها استفاده کرده ایم اما بازم بد نیست که بررسی کنید که تمام مواد لازم را در منزل داشته باشید.

همچنین شما باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که جنس و مواد اولیه کابینت شما چیست ، زیرا هر کابینت روش تمیز کردن مخصوص به خود را دارا می باشد. مثلا بعضی اوقات فرق بین لَمینت و چوب این قدر جزئی می باشد که شاید برای چشمان شما مشخص نباشد. شما می توانید از کابینت ساز در مورد این موضوع پرس و جو کنید.

نحوه تمیز کردن کابینت های معمول در بازار

برای این که در زمان و انرژی شما صرفه جویی کنیم ، ما به شما دو روش تمیز کردن را پیشنهاد کنیم :

 • هفتگی 

 • به جای تمیز کردن مکرر کابینت ها ، هر هفته آن ها را تمیز کنید. کافیست مقداری مایع تمیزکننده همه کاره را بر روی دستمالی بریزید و تمام جای لَک های موجود بر روی کابینت ها را تمیز کنید. حتما دستگیره های کابینت ها را نیز تمیز کنید.
 • فصلی 

 • شما باید در سال سه یا چهار بار یک شستشوی کامل برای کابینت ها در نظر بگیرید. برای این کار اول کابینت های خود را خالی کنید. سپس با یک دستمال آغشته به مایع تمیزکننده طبقات ، درب های کابینت ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن گوشه و کناره ها هم از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. حتما قبل از قرار دادن دوباره وسایل بگذارید تا داخل کابینت ها خشک شود.

  تمیز کردن کابینت های معمول در بازار

  تمیز کردن کابینت های معمول در بازار

لَکه های معمول کابینت ها ( و چگونگی از بین بُردن آنها )

 • لکه انگشت ها

 • لکه های روغنی دست ها می تواند بر روی دستگیره ها و درب های کابینت آثاری به جا بگذارد. شما می توانید برای تمیز کردن آن ها از سرکه کمک بگیرید. یک دستمال را به سرکه آغشته کنید و با آن لَکه ها را تمیز کنید.
 • چربی 

 • کابینت های دیواری مستعد این سبک از لکه ها می باشند. این لکه ها هم همانند لکه های انگشتان چرب هستند و برای تمیز کردن آن ها می توانید باز هم از سرکه استفاده کنید. این لکه ها از لکه های انگشتان بزرگ تر هستند و باید چندین بار با دستمال آغشته به سرکه بر روی آن ها کشیده شود تا پاک شوند.
 • ذرات غذا 

 • شاید شما درب سس گوجه فرنگی را بد باز کرده باشید و بخشی از این سُس بر روی کابینت پاشیده باشد ، حالا هر اتفاقی افتاده باشد شما باید این لکه ها را هر چه سریع تر پاک کنید ، مخصوصا اگر کابینت های شما چوبی هستند ، زیرا اگر زمان زیادی این لکه ها بر روی این سبک از کابینت ها باقی بمانند به داخل خود چوب نفوذ می کنند و تمیز کردن آن ها سخت تر می شود. تا جایی که می شود با یک دستمال خیس این لکه ها را پاک کنید و در آخر با کمک محلول جوش شیرین و آب این فرآیند را تکمیل کنید.
 • لکه های آب 

 • اگه آب مصرفی منزل شما جز آب های سخت باشد ، معمولا لکه هایی بر روی کابینت ها از خود به جا می گذارد. راه حل این است که در زمان بوجود آمدن لکه با استفاده از مواد شوینده این لکه ها را پاک کنید.
 • خراش یا ساییدگی 

 • این نوع لکه ها بر اثر کشیده شدن میز یا صندلی یا کفش بر روی کابینت ها بوجود می آید و راه حل این مشکل استفاده از پاک کُن می باشد. شما باید به آرامی با استفاده از یک پاک کن این لکه را پاک کنید و در آخر با استفاده از یک دستمال خیس فرآیند را کامل کنید.

  لَکه های معمول کابینت ها

  لَکه های معمول کابینت ها

نحوه تمیز کردن کابینت های رنگ شده

استفاده از کابینت های رنگ شده در خیلی از منازل معمول می باشد. این سبک از کابینت ها با توجه به این که می توان ظاهر آن ها را با کم ترین هزینه ممکن تغییر داد ، جز محبوب ترین سبک از کابینت ها محسوب می شوند. اما همانند بقیه کابینت ها این سبک از کابینت ها هم نیازمند رسیدگی هستند. در قسمت زیر نکاتی در زمینه تمیز کردن این کابینت ها را به شما خواهیم گفت :

 • برای تمیز کردن نقطه ای این سبک از کابینت ها ما به شما پیشنهاد می کنیم از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید. این خمیر را بر روی نقاط موردنظر بگذارید و سپس چند دقیقه صبر کنید در آخر هم با یک دستمال نَم دار آن را تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن لَکه های چربی از یک دستمال آغشته به آمونیاک استفاده کنید.
 • هر چند سال یک بار شما باید کابینت های خود را دوباره رنگ آمیزی کنید.

   تمیز کردن کابینت های رنگ شده

  تمیز کردن کابینت های رنگ شده

چگونه کابینت های چوبی را تمیز کنیم

کابینت های چوبی طرح و سبک های مختلفی دارند ، اما ترجیحا ما به شما پیشنهاد می کنیم از تمیز کننده های خوب برای کابینت های چوبی استفاده کنید. برای تمیز کردن کابینت های چوبی هم به نکات زیر توجه کنید :

 • از صابون های روغنی هم برای تمیز کردن و هم برق انداختن کابینت ها استفاده کنید. این صابون و شوینده باعث می شوند تا کابینت های شما ظاهری جذاب داشته باشند و هم آسیبی به آن ها وارد نشود.
 • همیشه از دستمال های نَم دار استفاده کنید. دستمال های خیس می توانند به کابینت های شما آسیب بزنند.
 • حتما از دستمال های مناسب برای کابینت های چوبی استفاده کنید.
 • به شرایط قرارگیری کابینت ها دقت کنید ، کابینت هایی که در بالای اجاق گاز قرار دارند نیازمند رسیدگی بیشتری هستند. همیشه دقت بیشتری به این کابینت ها کنید.

  تمیز کردن کابینت های چوبی

  تمیز کردن کابینت های چوبی

چگونه کابینت های لَمینت را تمیز کنیم

این سبک از کابینت ها عالی هستند. شما می توانید با هر سبک از مایع های تمیز کننده آن ها را تمیز کنید و نیازمند رسیدگی کم تری هم هستند و همان هفته ای یک بار نیازمند تمیز شدن می باشند. به نکات زیر برای تمیز کردن این سبک از کابینت ها توجه کنید :

 • شما می توانید با استفاده از یک پاک کننده همه کاره یا سرکه این کابینت ها را تمیز کنید و در آخر هم با استفاده از یک دستمال خُشک کار خود را تکمیل کنید.
 • همانند کابینت های رنگ شده شما می توانید لَک های موجود بر روی کابینت ها را با استفاده از خمیر جوش شیرین پاک کنید.
 • ترجیحا از اسکاچ و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن سطوح این کابینت ها استفاده نکنید ، زیرا باعث صدمه به آن ها می شوند.
 • برای از بین بُردن خراش و ساییدگی از پاک کن استفاده کنید.

چگونه کابینت های شیشه ای را تمیز کنیم

کابینت های شیشه ای اصولا حالت ترکیبی دارند و ترکیبی از درب های شیشه ای و قالب چوبی یا لَمینت هستند. تمیز کردن شیشه ها خیلی راحت می باشد و فقط باید شوینده را انتخاب کنید که به قاب کابینت آسیبی وارد نکند. به نکات زیر برای تمیز کردن این سبک از کابینت ها توجه کنید :

 • برای تمیز کردن لکه ها از روی شیشه از شیشه پاک کُن استفاده کنید.
 • حتما درب های کابینت را از داخل هم تمیز کنید. زیرا بعضی اوقات لکه ها از داخل درب کابینت هستند.
 • از پاک کننده های روغنی استفاده نکنید ، زیرا خود آن ها لکه ای بر روی سطوح باقی می گذارند.

  تمیز کردن کابینت های شیشه ای

  تمیز کردن کابینت های شیشه ای

منبع :

www.bhg.com

زهرا طالش عاشق دکوراسیون های متفاوت ، برای درک بهتر بعضی تفاوت ها باید کاملا نگاهی نو داشت ، درست مثل نگاه ما در تیم دکوراتور

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.