طراحی باغچه کوچک

طراحی باغچه حیاط کوچک منزل

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

طراحی باغ و باغچه در طول سال‌ های اخیر تغییرات زیادی کرده است تا بتواند خود را با سبک زندگی انسان مدرن تطبیق دهد اما هنوز هم می‌ توان درس‌ های زیادی از طراحی باغ‌ های کلاسیک در گذشته گرفت. اگر چه مساحت باغ‌ ها و زمانی که انسان‌ ها به آن می‌ پردازند کم شده اما همچنان ایده‌ هایی در طراحی باغ‌ های کلاسیک وجود دارد که امروزه می‌ تواند حسابی به کار ما بیاید. دکوراتور قصد دارد در این مطلب به این موضوع بپردازد و به شما باغچه حیاط کوچک را معرفی کند که در طراحی آن‌ ها از ایجاد فضاهای جداگانه و همچنین دیگر ایده‌ های موجود در طراحی‌ های گذشته استفاده شده تا در نهایت یک فضای زیبا که مکملی برای فضای داخلی خانه است ایجاد شود.

مقالات مرتبط

فلاورباکس چوبی ، باغچه کوچک منزل شما !

تفکیک فضاهای موجود در باغچه حیاط کوچک

ایجاد فضاهای جداگانه در باغچه حیاط کوچک زمانی موفق است که در آن فضاهای خشن با گیاهان لطیف تلطیف شوند و در این ترکیب به ساختار هر کدام از فضاها توجه شود. این مسئله در اکثر چیدمان‌ ها و طراحی‌ های باغ‌ های مدرن رعایت شده است.شکوه باغ های ایرانی از گذشته تا امروز بر کسی پوشیده نبوده است. با بررسی چارچوب و اصول ساخت باغ های ایرانی می توانید ایده هایی مدرن را به فضای باغچه حیاط کوچک خود بیاورید.

باغچه حیاط کوچک

باغچه حیاط کوچک

وقتی صحبت از طراحی باغچه حیاط کوچک می‌ شود مهم‌ ترین نکته ساختار آن است. ساختار یک باغچه همچون استخوان‌ بندی آن است که تمام بخش‌ های آن را در هر نوع وضعیت آب و هوایی و هر فصلی همچون یک کل در کنار هم حفظ می‌ کند. در عکس زیر فضاهایی که با سنگ‌ های مربعی سنگ فرش شده‌ اند قسمت‌ های مختلف باغ را به هم پیوند داده‌ اند و باعث شده‌ اند ساختار کلی باغ یکدست و یکپارچه شود.

طراحی باغچه حیاط کوچک

طراحی باغچه حیاط کوچک

ساخت استخوان‌ بندی یک باغچه در طراحی حیاط

طراحان گذشته برای ایجاد استخوان‌ های یک باغ از سنگ فرش ، دیوار ، آلاچیق و جویبار استفاده می‌ کردند. اما ما امروز برای این کار بیشتر از شن ، باغچه‌ های مرتفع و ایوان‌ های بسته استفاده می‌ کنیم. در باغی که در عکس زیر مشاهده می‌کنید استفاده از بلوک‌‌ های شنی و فضاهایی که در آن آب جریان دارد باعث شده تا طراحی کلی یکدست و یکپارچه شود.

ساخت استخوان‌ بندی باغچه

ساخت استخوان‌ بندی باغچه

آلاچیق و سایبان های زیبا برای وقت گذرانی در فضای سبز بسیار مناسب هستند. شما می توانید با به کارگیری آنها نیز حال و هوایی دلپذیر را در باغچه ها ایجاد کنید.

نرم کردن حاشیه‌ های باغ با کاشت گیاهان

وقتی ساختار باغ مشخص شد ، می‌ توان از گیاهان برای نرم کردن حاشیه‌ ها و لبه‌ های سخت و زمخت استفاده کرد. همچنین این عناصر به باغ رنگ اضافه می‌ کنند و باعث می‌ شوند باغ در تمام طول سال جلوه زیبایی داشته باشد. همان‌ طور که در عکس زیر مشاهده می‌ کنید در فضای پیرامونی این باغ‌ که کف آن با سنگ‌ های رنگی سنگ فرش شده ، از گیاهان مختلفی استفاده شده است. این گیاهان بدون این‌ که بیش از حد به چشم بیایند و یا مانعی در برابر عناصر دیگر ایجاد کنند به فضا اضافه شده‌ اند.

نرم کردن حاشیه‌ باغ

نرم کردن حاشیه‌ باغ

انتخاب گیاهانی که با طراحی کلی باغچه تناسب دارند

محدود کردن گیاهانی که قرار است در طراحی باغ به کار روند به قدرت بخشیدن به چیدمان کلی آن کمک می‌ کند. طراحی یک باغ کوچک نیازمند یک انضباط مشخص در انتخاب گیاهان است. انتخاب گونه‌ های مختلف گیاهی باعث بی‌ نظمی در طراحی و چیدمان باغ شده و چشم را اذیت می‌ کند. در باغی که در عکس زیر مشاهده می‌ کنید استفاده از تعداد اندکی گونه گیاهی ترکیب زیبایی بین گیاهان و سطوح سنگ فرش‌ شده و دیواره‌ ها ایجاد کرده است.

انتخاب گیاهان باغچه

انتخاب گیاهان باغچه

ما می‌ توانیم از ایده‌ های موجود در درخت‌ آرایی باغ‌ های قدیمی استفاده کنیم و از گیاهان همیشه سبز بهره برده و آن‌ ها را به شکل‌ های مشخصی در آوریم تا ظاهر کلی باغ یکدست شود. در طراحی این باغ از حاشیه‌ هایی سفید رنگ استفاده شده تا تمام گیاهان موجود در آن به یک رنگ محدود شوند و در نتیجه ظاهری یکدست و یکپارچه ایجاد شود.

درخت‌ آرایی باغ‌ های قدیمی

درخت‌ آرایی باغ‌ های قدیمی

استفاده از نقاط کانونی در طراحی باغچه حیاط کوچک

یکی دیگر از درس‌ هایی که می‌ توان از طراحی باغ‌ های قدیمی گرفت استفاده از عناصری در فضاهای کوچک است که می‌ توانند به عنوان نقطه کانونی فضا عمل کنند. بسیاری از باغ‌ ها توسط یک پرچین ، حصار ، دیوار و یا فنس محدود می‌ شوند. در این حالت هیچ نوع نقطه کانونی طبیعی در فضا وجود ندارد که باعث گردش چشم شود. با استفاده از یک مجسمه ، آبنما ( مانند فواره ) و یا مانند عکس زیر یک کاناپه زیبای مخصوص فضای بیرونی می‌ توان نقطه کانونی فوق‌ العاده جذابی در باغ ایجاد کرد.

نقاط کانونی در طراحی باغچه

نقاط کانونی در طراحی باغچه

به عقب نگاه کنید تا بتوانید به جلو پیش بروید ، ایده گرفتن از باغ های کلاسیک

این باغ کوچک ( عکس زیر ) تمامی نکاتی را که ما از طراحی باغ‌ های قدیمی آموختیم گرد هم آورده است. ساختار این باغ بسیار قوی است و در آن تمام فضاها با هم مرتبط هستند. مناظر زمخت با استفاده از گیاهان که در قسمت‌ های مختلف به کار گرفته شده‌ اند نرم شده است و در نهایت یک صندلی سبز رنگ یک نقطه کانونی جذاب در فضا ایجاد کرده است. با نگاه کردن به گذشته و استفاده از ایده‌ های موجود در آن دوران می‌ توانیم در طراحی باغ‌ های کوچک امروزی قدم‌ های رو به جلویی برداریم.

باغ های کلاسیک

باغ های کلاسیک

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.