رنگ ها در دکوراسیون

استفاده از رنگ ها در دکوراسیون داخلی ، عناصر معجزه گر

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

رنگ نوری است که از سطح اشیا تابیده شده و به چشم ما منعکس می شود.از نظر علمی رنگ امواجی از نور است که به کمک حس بینایی تشخیص داده می شود. رنگ ها یکی از عناصر بسیار مهم و پایه ای در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. در این مطلب قصد داریم نگاهی کلی داشته باشیم به دسته بندی رنگ ها تا بتوانیم در انتخاب آنها برای طراحی داخلی، هوشمندانه عمل کنیم. با دکوراتور همراه شوید و بهترین رنگ را برای خانه تان انتخاب کنید!

مقالات مرتبط

بهترین ترکیب رنگ دکوراسیون ، کدام فضا کدام رنگ؟

چرخه رنگ چیست؟

چرخه رنگ از دوازده رنگ تشکیل شده، که دارای سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی است. رنگ های فرعی مانند سبز، نارنجی و بنفش بین این رنگ ها قرار می گیرد و از ترکیب رنگ های اصلی با فرعی شش رنگ دیگر به دست می آید. مانند نارنجی-قرمز، نارنجی- زرد، زرد-سبز، سبز-آبی، بنفش-آبی و بنفش-قرمز. در چرخه رنگ هر رنگ با رنگ کناری خود هم خانواده است و رنگ مقابلش رنگ مکمل است. بهتر است به معجزه چرخه رنگ ها در دکوراسیون ایمان بیاورید و با جزئیات آن بیشتر آشنا شوید.

چرخه رنگ

چرخه رنگ

کنتراست رنگ چیست؟

به معنی تقابل است یعنی اختلاف رنگ تیره و روشن در یک تصویر. کنتراست هر رنگ، رنگ مقابلش است. شدیدترین کنتراست بین سیاه و سفید است. استفاده از کنتراست رنگ در طراحی داخلی می تواند به ایجاد تاکید و جلب توجه کردن عنصری خاص در فضا کمک کند. زیبایی چشم‌ نواز با رنگ‌ های متضاد به فضای داخلی ساختمان های شما خواهد آمد.

کنتراست رنگ

کنتراست رنگ

رنگ زمینه در طراحی داخلی

رنگی که به صورت بیشترین میزان در فضا به کار برده شده است و اجازه می دهد که به عنوان بستری رنگ های دیگر در آن خودنمایی کنند. مانند رنگی که برای دیوارها انتخاب می شود.

رنگ زمینه در طراحی داخلی

رنگ زمینه در طراحی داخلی

آشنایی با انواع رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ های اصلی

رنگی است که به صورت مستقل وجود دارد یعنی این رنگ از ترکیب رنگ های دیگر ساخته نشده است. رنگ های اصلی عبارت است از: زرد، قرمز و آبی. استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون داخلی گاهی حتی می تواند نشانگر خلوص باشد.

انواع رنگ ها در دکوراسیون داخلی

انواع رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ های فرعی

از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می آید. مانند نارنجی (قرمز + زرد)، سبز (آبی +زرد) و بنفش (قرمز + آبی). متناسب با اهدافی خاص در هر پروژه طراحی داخلی می توان از رنگ های فرعی بهره گرفت.

رنگ های فرعی

رنگ های فرعی

رنگ های خنثی

از جمله رنگ ها در دکوراسیون هستند که از میزان زیاد سفیدی برخوردار هستند ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. رنگ های خاکستری، بژ و کرم و رنگ هایی از مواد طبیعی مانند سنگ ها، خاک زمین، چوب شن و امثال اینها از جمله رنگ های خنثی هستند. این رنگ ها می توانند در نقش رنگ زمینه کمک بسیار زیادی به دکوراسیون بکنند. همنشینی هر کدام از رنگ ها از دیگر دسته بندی ها در کنار رنگ های خنثی می تواند جلوه ای زیبا به طراحی داخلی ببخشد. بنابراین خانه ای آرام از ترکیب خاکستری با دیگر رنگ ها خواهید داشت.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی

رنگ های داغ

از جمله رنگ ها در دکوراسیون هستند که با هیچ رنگ دیگری مخلوط نشده اند و بسیار قوی و جذاب هستند. مانند قرمز خالص! این رنگ حس گرمایی شدیدی را در فضا به وجود می آورند. باید دقت داشت که کاربری هر فضا نقش تعیین کننده در انتخاب رنگ آن فضا خواهد داشت.

رنگ های داغ

رنگ های داغ

رنگ های یخ

از جمله رنگ ها در دکوراسیون هستند که ما را به فکر سرما و یخبندان و برف می اندازند. مانند رنگ آبی روشن. رنگ های یخ زمانی زیبا هستند که در کنار رنگ های گرم قرار گیرند تا به حالت تعادل برسند. این رنگ ها برای اقلیم های گرم بسیار مناسبند و می توانند حس خنکی را به فضایی که در آن به کار برده شده اند هدیه دهند.

رنگ های یخ

رنگ های یخ

رنگ های گرم

رنگ هایی که بین دو طیف نوری زرد و نارنجی قرار گرفته است را رنگ های گرم می گویند. رنگ های گرم دارای طولانی ترین طول موج و زنده و درخشان هستند این رنگ ها در دکوراسیون باعث می شوند تا اشیاء نزدیک تر از فاصله واقعیشان به نظر برسند. رنگ مایه های گرم و پر هیجان برای یک اتاق نشیمن استثنایی بسیار مناسبند. استفاده از رنگ های گرم را در تصویر زیر ، در طراحی نشیمن می بینید.

رنگ های گرم

رنگ های گرم

رنگ های سرد

رنگ آبی پایه رنگ های سرد است. این رنگ ها به خاطر اضافه شدن مقداری رنگ زرد به ترکیبشان از رنگ های یخی جدا می شوند. رنگ های قرار گرفته بین دو طیف نوری سبز و بنفش را رنگ های سرد می نامند. این رنگ ها در دکوراسیون باعث می شوند تا اشیاء دورتر از فاصله واقعیشان دیده شوند. این ویژگی رنگ سرد باعث می شود تا فضاها بزرگ تر و متعادل تر به نظر بیایند.

رنگ های سرد

رنگ های سرد

رنگ های روشن

ملایم ترین و کم رنگ ترین رنگ ها هستند و تقریبا شفاف هستند و آرامش روشنی و سکوت را به فضا می دهند.

رنگ های روشن

رنگ های روشن

رنگ های تیره

از جمله رنگ ها در دکوراسیون هستند که در ترکیبشان مقداری رنگ سیاه وجود دارد. این رنگ ها در دکوراسیون فضا را کوچک تر نشان می دهند اما دارای قدرت تاثیرگذاری بالایی هستند اما می توان برای نشان دادن تضادها و تفاوت ها رنگ های تیره و روشن را با هم ترکیب کرد.

رنگ های تیره

رنگ های تیره

رنگ های بی رمق

ملایم ترین و لطیف ترین رنگ ها هستند که در ترکیبشان حداقل ۶۵ تا ۷۰ درصد رنگ سفید وجود دارد. مانند رنگ های شیری، صورتی و آبی کمرنگ این رنگ ها در دکوراسیون بسیار آرام بخش و ملایم هستند.

رنگ های بی رمق

رنگ های بی رمق

رنگ های درخشان

رنگ هایی هستند که ترکیب آنها از رنگ خاکستری و سیاه استفاده نشده است. این رنگ ها در دکوراسیون بسیار زنده و جذاب هستند. استفاده از این رنگ ها در فضایی که برای کودکان طراحی شده می تواند باعث شادابی و نشاط شود.

رنگ های درخشان

رنگ های درخشان

رنگ های کروماتیک

بین رنگ های قرمز، زرد، آبی و سبز با رنگ های سفید، سیاه و خاکستری تفاوت هایی وجود دارد. رنگ هایی که در بین این طیف رنگی هستند ، رنگ های کروماتیک نام دارند. در انتخاب این رنگ ها دقت کنید و ببینید در طراحی آن فضا چه اهدافی را دنبال می کنید.

رنگ های کروماتیک

رنگ های کروماتیک

رنگ های اکروماتیک

رنگ هایی که فاقد رنگ هستند، اکروماتیک نامیده می شوند. مانند رنگ سفید. استفاده بیش از حد از آنها در فضا می تواند باعث کسالت و دلزدگی شود.

رنگ های اکروماتیک

رنگ های اکروماتیک

رنگ های مکمل

رنگ هایی که در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار می گیرند و باعث تعادل بخشیدن به فضا می گردند.

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.