گودال باغچه مدرن

گودال باغچه های مدرن ، فضایی دنج در حیاط منزل ایرانی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

باغچال یا گودال باغچه در معماری سنتی ایرانی ، در وسط حیاط مرکزی ساخته می‌شده‌ است و یک طبقه در داخل زمین فرو می‌رفته‌ است. به طوری که  علاوه بر تأمین خاک مورد نیاز خشت‌های استفاده شده در بنا، امکان دسترسی به آب قنات را هم فراهم می‌کرده‌ است.

 مقالات مرتبط

پرگولا ، سایبان چوبی مدرن برای ویلای شما

طراحی محوطه

خانه های قدیمی و زیبای ایرانی در کویر در اطراف حیاط مرکزی ساخته می شده است. این حیاط که همیشه سرشار از حس صمیمیت بوده، گاهی در بخش مرکزی خود به ارتفاع یک طبقه، گودالی در وسط داشت که به آن گودال باغچه یا باغچال می گفتند. وجود چنین فضایی در خانه بی حکمت نبوده و مزایای بسیاری برای ساکنانش داشت که در این مطلب از دکوراتور به آن می پردازیم و پس از آن همراه با شما نمونه های مختلف گودال باغچه ها را در فضاهای مدرن می بینیم.

نمونه ای از گودال باغچه ها در استان یزد

نمونه ای از گودال باغچه ها در استان یزد

مزیت و اهمیت گودال باغچه ها

در کویر خانه ها را گود می ساختند تا بنا عایق حرارت و صدا بوده و در مقابل زلزله مقاوت تر باشد. گودال باغچه های ایرانی را می توان در خانه های سنتی شهرهای کاشان، نایین و یزد دید. مردم شهر های کویری ایران به دلایلی همچون دسترسی به آب قنات که حوض خانه را پر و آب مصرفی را تامین می کرد، یا تفکیک فضای زمستان نشین و تابستان نشین دست به ساخت چنین فضایی در خانه می زدند.

گودال باغچه متقارن

گودال باغچه متقارن

در حاشیه ی این حیاط (گودال باغچه) اغلب رواق و گاه چند اتاق به شکلی نیمه باز ساخته می شده و کاشت درخت انار، پسته و انجیر در این گودال باغچه ها مرسوم بوده است. با توجه به کوچک تر و پایین تر بودن این حیاط از حیاط اصلی و استفاده از رطوبت و خنکی زمین، علاوه بر رطوبت گیاهان و خنکی آب، اتاق هایی که رو به گودال باغچه باز می شدند، تابستان نشین نام داشتند. اتاق های فضای داخلی تابستان نشین نور خود را به راحتی از حیاط دریافت می کردند و علاوه بر آن گودال باغچه خاک مورد نیاز خشت‌های استفاده شده در بنا را تامین می کرد.
گودال باغچه ی خانه ی پیرنیا در نایین و مسجد مدرسه ی آقا بزرگ در کاشان نمونه های خوبی از این فضاها هستند. معماری خانه طباطبایی ها نیز به شیوه گودال باغچه متقارن و درون گرا است.

معماری ایرانی اسلامی

معماری ایرانی اسلامی

طراحی حیاط منزل به سبک خانه های سنتی ایرانی حتما لذت بخش خواهد بود اما شاید داشتن گودال باغچه با شکل و ظاهر گذشته در ساختمان های معاصر کار بسیار دشواری باشد. بنابراین بهتر است از ویژگی های این عنصر معماری ایرانی ایده بگیریم و فضاهایی مدرن و امروزی را به وجود بیاوریم.

طراحی مدرن گودال باغچه ها

طراحی متفاوت باغچاله

طراحی متفاوت باغچاله

در تصویر بالا می توانید نمونه ای از طراحی مدرن یک گودال باغچه را ببینید که به خوبی توانسته بسیاری از ویژگی های آن را با ظاهری مدرن در خود جای دهد. چیدمان فضا در اطراف، پوشش گیاهی مناسب، رواق ها و فضای نشیمن به خوبی در این تصویر قابل مشاهده هستند.

گودال باغچه کوچک

گودال باغچه کوچک

به نظر می رسد که معماران خانه ای در اصفهان نیز با چنین ایده ای دست به طراحی باغچه ای پایین تر از سطح حیاط زده اند که می توانید آن را در گوشه تصویر بالا نیز ببینید. گودال باغچه کوچک در این حیاط طراوت و تازگی گیاهان را به فضای حیاط خانه آورده است.

گودال باغچه مدرن

گودال باغچه مدرن

گودال باغچه ها در خانه های ایرانی فضایی برای دورهمی های خانوادگی نیز بودند. داشتن فضایی فرو رفته در دل زمین، گوشه ای دنج را به وجود می آورد که باعث بیشتر شدن صمیمیت در فضا می شود. در حیاط خانه ی مدرن خود می توانید چنین فضایی را به وجود بیاورید و از آن لذت ببرید.

نورگیری طبقه زیر زمین نیز یکی دیگر از فواید ساخت گودال باغچه هاست. معماران خانه ای در اصفهان نیز گودال باغچه ای را فراهم کرده اند تا به کمک آن بتوانند نور کافی را به فضای زیر زمین خانه برسانند. در کنار آن با کاشت گیاهان در این بخش به زیباتر شدن فضای حیاط کمک کرده اند. با این شیوه افرادی که از فضای داخلی زیر زمین به بیرون نگاه می کنند. پشت پنجره گل های زیبا و رنگارنگی را خواهند دید.

نورگیری طبقه زیر زمین

نورگیری طبقه زیر زمین

پاسیو مجتمع های مسکونی بزرگ نیز می توانند حالتی شبیه به گودال باغچه و حیاط مرکزی داشته باشد.

منبع :

چیدانه

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.