عایق حرارتی ساختمان

با انواع عایق حرارتی در ساختمان آشنا شویم!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

یکی از عوامل مهم در تأمین شرایط آسایش انسان در فضاهای داخلی ،  تنظیم درجه حرارت محیط اطراف آن هاست. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضخامت پوسته خارجی ساختمان به حداقل کاهش یافته ، از این رو تبادل حرارتی آن با محیط خارج افزایش یافته است. عایق های حرارتی به میزان قابل توجهی مانع این تبادل حرارت شده و هزینه های گرمایش و سرمایش و فضاهای داخلی را تا حد زیادی کاهش می دهند. عایق کاری نقش بسیار مهمی در جلوگیری از اتلاف گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخلی در فصل تابستان دارد. به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی برای استفاده آیندگان به پاکی محیط زیست نیز کمک می شود. در این مطلب با دکوراتور همراه باشید تا شما را با تعدادی از مصالح عایق حرارتی آشنا کند.

مقالات مرتبط

عایق صوتی ، هیچکی تو این خونه صدای منو نمی شنوه!

اگر چه عایق کاری ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده ساختمان را افزایش دهد ولی در دراز مدت و حتی چند سال اولیه بهره برداری ، هزینه اولیه را با صرفه جویی لازم جبران خواهد کرد و موجبات آسایش و صرفه اقتصادی را فراهم می کند. عایقکاری مناسب بخش های مختلف ساختمان مانند سقف ، کف و دیوارهای جانبی ، همچنین عایقکاری لوله ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می گردد. با عایقکاری در ساختمان می توان در انرژی گرمایی و سرمایی ۴۵ تا ۵۵ درصد صرفه جویی نمود.

تمام مصالح ساختمانی بخشی از گرما یا سرما را از خود عبور می دهند. در برخی مواد مثل فلز و شیشه این انتقال به راحت انجام می شود. اما موادی مثل پشم ، خزه حیوانات ، پارچه های ضخیم و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می شوند.

خصوصیات مهمی که در انتخاب مواد عایق حرارتی باید مد نظر قرار گیرد عبارتنداز :

مقاومت حرارتی ، قابلیت احتراق ، درجه سمیت ، مقاومت فشاری ، چروک خوردگی ، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش ، مقاومت در برابر قارچ و میکروب ، ضریب انبساط و انقباض ، خنثی بودن از نظر شیمیایی ( به منظور جلوگیری از آسیب رساندن به فلزات اطراف ) ، خاصیت مویینگی و چگالی.

عایق ها به اشکال مختلف صفحه ای ، تخته ای ، آجری ، ورقه ای و نواری به بازار عرضه می گردند.

عایق حرارتی

عایق حرارتی

انتخاب نوع عایق حرارتی

انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط ، ایمنی ، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد. ضخامت عایق حرارتی باید به گونه ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد ، یعنی این که با حداقل ضخامت عایق از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود. مصالح عمده عایق حرارتی عبارتند از: بتن سبک ( بتن گازی و بتن کفی و.. ) ، دانه های سبک ، کاغذ و آلمینیوم ، پنبه کوهی ، چوب پنبه پرس شده ، تخته های فیبری ، الیاف معدنی ، پشم سنگ ، پشم شیشه ، شیشه اسفنجی ، پوکه معذنی ، پرلیت ، تخته های گچی سبک با روکش آلمینیومی و ساده ، مواد پلاستیکی ، ساقه های تو خالی و پشم چوب.

۱. الیاف معدنی

این ماده از خرد کردن دانه بندی سنگ آتش نشانی دیر ذوب ساخته می شود. پشم معدنی از لحاظ ابعاد پایدار است و علاوه بر نم گیر و بی بو بودن امکان رشد قارچ یا کپک را فراهم نمی سازد. در ضمن ، این ماده اشتعال ناپذیرف عایق حرارت و صوت است که به شکل حصیر سبک ارتجاعی یا بدن پوشش برای عایق کاری بام های شیب دار بر روی صفحات پوشش زیرین استفاده می شود.

الیاف معدنی

الیاف معدنی

۲. پشم شیشه

پشم شیشه با الیاف بسیار نازک تارهای شیشه که تقریبا به هم متصل هستند گفته می شود. این الیاف را پس از سرد شدن با همدیگر دسته می کنند و روی کاغذ کرافت ، سربی ، قیری یا تور الیاف دار قرار می دهند. این ماده نسوز از خصوصیاتی مانند پایداری ابعاد ، بی بویی و غیر نم گیری برخوردار است که امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد. برای عایق بندی بام های شیب دار بر روی ورقه های پوشش زیرین و در بام های تخت در زیر پوشش آسفالتی یا نمدی استفاده می شود. پشم شیشه سبک و نصب آن آسان است. این عایق حرارتی باید دور از رطوبت نگه داشته شود ، بنابراین به وسیله یک لایه نازک نایلونی محافظت می شود.

پشم شیشه

پشم شیشه

۳. پشم سنگ

پشم سنگ متداول ترین و سالم ترین عایق حرارتی است و منشا آن سنگ های آذرین می باشند. این عایق وزن نسبتا سبکی دارد و کاربرد آن آسان است. زمانی که از آب اشباع شود ساختار آن تخریب نمی شود. پشم سنگ پس از خشک شدن ویژگی های خود را حفظ می کند. این عایق در برابر نفوذ بخار آب مقاومت کمی دارد که از مهمترین امتیازات آن است ، زیرا رطوبت در ساختمان هایی که به تازگی بنا شده اند به راحتی به صورت بخار آب از عاق می گذرد و بنا را خنک می کنند. ضمنا با کلیه مصالح ساختمانی سازگاری دارد.

پشم سنگ

پشم سنگ

یکی از کاربردهای مهم پشم سنگ استفاده از آن به عنوان ضد حریق می باشد. در واقع از این پوشش می توان برای حفاظت از سازه های فلزی ، چاهک های آسانسور ، تاسیسات الکتریکی ، راهروهای فرار و … در برابر حریق استفاده نمود. از آنجایی که پشم سنگ یک عایق سلول باز است ، لذا آب و بخار بر آن اثر می کنند و بعد از نصب باید یک پوشش بخاربند روی آن نصب شود. طول عمر پشم سنگ زیاد بوده و به اندازه عمر ساختمان می باشد..

۴. شیشه اسفنجی

این ماده با استفاده از شیشه خالص که تا بیست برابر حجم خود منبسط می گردد و به صورت صفحات صلب و اسفنجی عایق بندی تبدیل می شود. آب جذب نمی کند. نسوز است ، در مقابل جانوران موذی مقاوم و از نظر ابعاد پایدار و از مقاومت فشاری خوبی برخوردار است.

شیشه اسفنجی

شیشه اسفنجی

۵. پرلیت

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است که در مناطق مرطوب تشکیل می شود. برخی از خواص پرلیت عبارت اند از: بسیار سبک است و مادهای غیر قابل اشتعال است. به علت مجوف بودن شکل ظاهری آن ، صوت را جذب می کند. ماده های غیر آلی است و با اکثر اسیدها وارد واکنش نمی شود و در برابر پوسیدگی و حمله موریانه ها مقاوم است. از جمله معایب پرلیت مقاومت فشاری کم آن است لذا نباید در مکان هایی که تحت فشار و رطوبت زیاد است ، مورد استفاده قرار گیرد. به علت اتصال سوراخ های آن به هم ، مانند اسفنج آب را می مکد و بزرگ ترین عیب پرلیت در ساختمان سازی این است که آب جذب می کند و مقاومت آن کاهش می یابد.

پرلیت

پرلیت

۶. تخته های فیبری

این ماده اولین عایق حرارتی ساختمان استکه از فشرده کردن پشم نمد و دیگر الیاف گیاهی به صورت تخته های صلب ساخته می شود. دارای مقاومت مکانیکی متوسط ، مقاومت متوسط در برابر انتقال حرارت و پایداری ابعاد خوبی است. این ماده به سادگی رطوبت را جذب می کند و اشباع می شود و مقامت مکانیکی و پایداری خود را در برابر انتقال حرارت از دست می دهد. مقاومت ضعیفی در برابر آتش سوزی و گسترش شعله دارد. با توجه به قیمت پایین و پایداری ابعاد آن ، به همراه پوشش زیرین از عایق پلاستیک به عنوان زمینه ای برای آسفالت و پوشش نمدی مصرف می شود.

تخته های فیبری

تخته های فیبری

۷. تخته چوب پنبه فشرده

این تخته ها از فشرده کردن دانه های چوب پنبه توسط صمغ طبیعی آن در کنار هم تولید می شود. تخته آن از مقاومت فشاری خوب و مقاومت کششی ضعیف برخوردار است. در مقابل رطوبت و پوسیدگی مقاومند بنابراین در محل هایی که رطوبت شدید دارند به کار برده می شوند. این تخته ها گران قیمت هستند و در برابر انتقال حرارت مقاومت خوبی دارند و مقاومت آن ها در برابر آتش سوزی متوسط است. تخته های شکننده آن با فاصله های کم به تکیه گاه هایی نیاز دارند.

تخته چوب پنبه فشرده

تخته چوب پنبه فشرده

۸. پلاستیک ها

این عایق ها انواع پلاستیک ها را شامل می شوند. فومهای پلی استایرن ، پلی اتیلن ، پلی یورتان ، فنولیک ، پلی وینیل کلراید ، اوره فرم آلدئید ، فوم EPDM ( اتیلن-پروپیلن-داین-منومر )، نیتریل فوم و… .

عایق حرارتی پلاستیکی

عایق حرارتی پلاستیکی

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.