معماری آرامگاه ابوعلی سینا

طراحی باشکوه آرامگاه ابوعلی سینا

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا ، مشهور به ابوعلی سینا ، ابن سینا و پور سینا ، پزشک و شاعر ایرانی از مشهورترین و تاثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌ زمین است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد. او نویسنده کتاب شفا یک دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و القانون فی الطب یکی از معروف‌ ترین آثار تاریخ پزشکی است. طراحی آرامگاه ابن سینا توسط معمار شناخته شده ایرانی مهندس هوشنگ سیحون انجام شده است.

ابوعلی حسین بن عبدالله ابن سینا

ابن سینا در سال ۳۵۹ خورشیدی در بخارا متولد شد و در ۲ تیر ۴۱۶ در همدان درگذشت. او ۴۵۰ کتاب در زمینه‌ های گوناگون نوشته ‌است که شمار زیادی از آن‌ ها در مورد پزشکی و فلسفه هستند. جرج سارتن در کتاب تاریخ علم او را یکی از بزرگ ترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی ایران و جهان می‌ داند کتاب قانون پورسینا در پزشکی به سال ۱۹۷۳ در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا تجدید چاپ گردیده و سال ها در در دانشگاه های معتبر پزشکی تدریس شده است.

ابوعلی حسین بن عبدالله ابن سینا

ابوعلی حسین بن عبدالله ابن سینا

بنای اولیه آرامگاه ابوعلی سینا

بنای اولیه آرامگاه ابوعلی سینا در زمان قاجار ساخته شد و آرامگاه جدید به مناسبت هزارمین سالروز تولد این دانشمند بزرگ ، توسط انجمن آثار ملی ایران ساخته و در سال ۱۳۳۳ خورشیدی افتتاح گردید. طرح و نقشه اولیه این بنا در خرداد سال ۱۳۲۴ خورشیدی توسط انجمن آثار ملی بین مهندسان و فارغ‌ التحصیلان رشته معماری به مسابقه گذاشته شد و با نظر آندره گُدار و مهندس فروغی ، طرح پیشنهادی مهندس هوشنگ سیحون پذیرفته شد.

بنای اولیه آرامگاه ابوعلی سینا

بنای اولیه آرامگاه ابوعلی سینا

در نیمه سال ۱۳۲۶ انجمن تصمیم به اجرای طرح گرفت. سال بعد هوشنگ سیحون طرح پیشنهادی را به عنوان پایان‌ نامه به دانشکده هنرهای زیبای پاریس تقدیم کرد و اوایل سال ۱۳۲۸ ساخت این آرامگاه آغاز شد.

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا

به مناسبت موقعیت محلی و محدود بودن فضای آرامگاه و برای صرفه‌ جویی در مخارج ، آرامگاه بوعلی را با نصف ابعاد گنبد قابوس در نظر گرفتند. اختلاف دیگر این دو بنا با یکدیگر در این است که فاصله بین ترک‌ ها در گنبد بوعلی باز و گشاده است در حالی که بنای گنبد قابوس از ابتدا تا انتها ( جز در قسمت ورودی ) هیچ گونه شکاف و روزنه‌ای ندارد و درون آن همچون دخمه ، تاریک و فاقد نورگیر و روشنایی است. البته بازگذاردن فاصله میان تَرک‌ ها به دلیل وجود بادهای سنگین و طوفان‌ های پاییزه و زمستانه شهر همدان نیز بوده است.

آرامگاه بوعلی سینا

آرامگاه بوعلی سینا

ارتفاع هر پایه برج از کف زیرین آرامگاه تا زیر گنبد نزدیک به ۲۳ متر است. پهنا ( عرض ) هر پایه در پایین ۱/۱۷ متر و در بالا ۹۲ سانتی‌ متر است.

آرامگاه ابن سینا

آرامگاه ابن سینا

گنبد مخروطی شکل آن نزدیک به ۶ متر ارتفاع دارد. ارتفاع اطاق اصلی آرامگاه ۶/۱۰ و ارتفاع کلی بنا ( از کف تا انتها ) بیش از ۲۸ متر است.

مقبره ابن سینا

مقبره ابن سینا

تخته سنگ

در میان ۱۲ پایه برج ، تخته سنگ مرمر یکپارچه‌ ای به چشم می‌ خورد که طول آن ۲/۵۵ و عرض آن بالغ بر یک متر است و کتیبه‌ ای به خط ثلث بر آن نوشته‌ اند. تخته سنگ فوق از آثار برجسته و مهمی است که در بنای باشکوه آرامگاه به ‌کار برده‌ اند زیرا در ضمن انجام عملیات مربوط به ساخت آرامگاه ، تخت سنگ بزرگ تهیه شده برای این منظور در یک مرحله شکست و دوباره مجبور شدند سنگ فعلی را از کنار دریاچه ارومیه تهیه کرده و به همدان بیاورند.

مقبره بوعلی سینا

مقبره بوعلی سینا

محل فعلی آرامگاه ابوعلی سینا

محل فعلی آرامگاه بوعلی منزل مسکونی ابوسعید دخوک ؛ یار دیرین وی بوده و بوعلی مدتی را نزد او به عنوان مهمان سپری کرده است و مزار هر دو در این محل واقع شده است. در قسمت بالای دیوارهای داخلی محوطه مربع شکل آرامگاه ، بیست بیت قصیده معروف «عینیه» که از آثار ادبی شیوای ابن سینا در حکمت و فلسفه به ‌شمار می‌ آید و حکیم آن را در کمال فصاحت و بلاغت راجع به مراحل مختلف سیر روح انسانی و ارتباط آن با عالم جسمانی سروده است ، بر روی ۴۰ لوح سنگی از سنگ مرمر هر کدام به طول ۱/۱۰ متر و عرض ۰/۵ متر به خط ثلث برجسته نوشته شده است.

مقبره ابوعلی سینا

مقبره ابوعلی سینا

تالارهای آرامگاه

آرامگاه ابوعلی سینا دارای دو تالار ( شمالی و جنوبی ) می‌ باشد. در حال حاضر تالار جنوبی به عنوان موزه ، به محل نگهداری سکه ، سفال ، برنز و سایر اشیای کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی اختصاص یافته و در تالار شمالی کتابخانه‌ ای مشتمل بر ۸ هزار جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه‌ هایی مربوط به آثار ابوعلی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می‌ شود. در غرفه آثار بوعلی ، عکسی از جمجمه وی در معرض دید گذاشته شده که گمان می‌ رود به هنگام تخریب مقبره قدیمی تهیه شده است.

طراحی مقبره ابوعلی سینا

طراحی مقبره ابوعلی سینا

هر چند که بنای این آرامگاه باشکوه به سال‌های اخیر باز می‌ گردد ، اما با این وجود نه تنها از هر لحاظ با مجلل‌ ترین بناهای تاریخی کشور برابری می‌ کند بلکه از لحاظ رعایت اصول مهندسی و نکات فنی ساختمانی ، بر بیشتر آثار تاریخی کشور برتری دارد.

معماری مقبره ابوعلی سینا

معماری مقبره ابوعلی سینا

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.