معماری آینه کاری

آینه کاری خانه های ایرانی ، تلالو نور و روشنی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

بناهای باشکوه ایرانی همواره با تزئینات و زیبایی هایی عجین بوده اند که آن ها را به شاهکارهایی جهانی بدل کرده است. تزئیناتی از جنس خاک مثل آجر و کاشی که باعث می شد بناها پیوند عجیب اما ناگسستنی با بستر خود داشته باشند. ظرافت و زیبایی هنر کاشی کاری و آجر کاری را نمی توان در بناهای ایرانی ندیده گرفت اما این تزئینات منحصر به فرد تنها به بیرون ساختمان محدود نمی شد و معماران ایرانی در تزئین داخل ساختمان ها هم به اندازه نمای بیرونی ساختمان ، زبردست و چیره بوده اند.

مقالات مرتبط

پنجره ارسی ، بازی رنگ و نور در دکوراسیون داخلی

آینه کاری خانه های ایرانی

دیوار نگاره ها ، طاق ها گچبری ها ، همه و همه جزو تزییناتی بوده اند که به محض ورود به فضا چشم ها را خیره و لب ها را به ستایش وا می داشتند اما در میان این همه تزیینات داخلی آینه کاری های چیز دیگری بودند. آن ها آمیزه ای از هنر و زیبایی را به مدد ذوق اندیشه به نمایش می گذاشتند. آینه کاری ها واپسین ابتکار هنرمندان ایرانی در تزیین بناها بوده اند.

زهی فرخ بنای عالم آرای
که در عالم ندیدی کس چنان جای
به هر یک جا نبش ایوان دیگر
جهان آرا نگارستان دیگر
به هرایوان که آید در مقابل
شود آینه بخشش مقابل 

آینه کاری خانه های ایرانی

آینه کاری خانه های ایرانی

شکوه آینه کاری خانه های ایرانی

آینه ها جلوه زیبایی را در خانه های ایرانی تمام می کردند و باعث انعکاس دادن و پخش نور در فضا می شدند و زیبایی و شکوه آن را دو چندان می کردند. فضاهای آینه کاری شده حس رویا گونه ای داشتند ، بی اختیار از حضور در فضای آینه خانه ها لذت می بری ، ظرافت چیدمان قطعه های ریز و شکسته آینه ها مجذوبت می کند. با خود فکر می کنی که چه دقت و حوصله ای پشت این کار بوده که آن را بدل به چنین اثر هنری فاخری کرده است. آن قدر فکر می کنی و نگاه می کنی که گذر ساعت فراموشت می شود.

آینه کاری

آینه کاری

آینه کاری ایوان

از میان تمام آینه کاری ها ، آن هایی که بر سقف بلند ایون ها نشسته اند ، بیشتر جلوه گری می کنند. در نگاه اول که پا به ایوان ها می گذاری محو ابهت ستون ها و سقف های بلند آن می شوی ، همان طور که رد نگاهت تزیینات روی ستون ها را دنبال می کند و کم کم به سوی سقف پیش می رود تازه زیبایی اصلی را پیدا می کنی ، آینه کاری های روی سقف ایوان ها که ساکت و آرام نشسته اند تا تو پیدایشان کنی و خودت را در میان آن همه تکه های ریز و درشتی که با دقت در کنار هم چیده شده اند ببینی. حس هیجان سرتاسر وجودت را پر می کند و زیر لب تحسین می کنی آن همه زیبایی را.

هر پارۀ دلم چمنی از نگاه اوست
آینه چون شکسته شد آینه خانه است

آینه کاری ایوان

آینه کاری ایوان

آینه کاری اندرونی

ایوان های بلند آینه کاری شده را پشت سر می گذاری ، می رسی به اندرونی ها و اتاق ها. باز هم تلالو نور و حضور آینه ها را می بینی ، اصلا انگار آینه عضو جدا نشدنی از خانه های قدیمی ایرانی بوده ، دریغا که امروزه آینه کاری ، این هنر زیبا را دیر در خانه ها نمی بینیم و از نعمت وجود روشنشان در خانه هایمان بی نصیبیم.

آینه کاری اندرونی

آینه کاری اندرونی

تلالو نور در آینه کاری خانه های ایرانی

به هر طرف که می چرخی خودت را می بینی که در لا به لای تکه های آینه گم و دوباره پیدا می شوی. از بازی که میان تو و نور و آینه ها شکل گرفته لبریز شادی می شوی. دلت می خواهد این بازی تا ابد ادامه پیدا کند ، آن قدر که تمام وجودت در تلالو نورها حل شود و با آن ها یکی شوی و تازه متوجه می شوی که این آینه ها هستند که به بنا شکوه و جلال بخشیده اند.

عشرت سرای شاه صفی دان کز او بود
روشن چراق اختر چشم هر آینه

هنر آینه کاری

هنر آینه کاری

انعکاس معنویت در آینه کاری خانه های ایرانی

آینه و انعکاس نور در آن ها تمثیلی از حضور و وجود خداوند در خانه بوده است ، به همین دلیل است که وقتی خانه ای را تازه می ساختند اولین نفری که وارد خانه می شد آب و آینه و قرآن به دست داشت چرا که هر کدام از این عناصر یادآوری بخشی از وجود خدا در خانه بودند و شاید به همین دلیل هم هست که در بیشتر بناهای مذهبی شاهد استفاده از آینه کاری ها به عنوان تزئینات اصلی هستیم.

هنر آینه کاری در معماری ایرانی

هنر آینه کاری در معماری ایرانی

اشکال و طرح های آینه کاری خانه های ایرانی

آینه کاری با ایجاد اشکال و طرح های تزیینی منظم و بیشتر هندسی از قطعات کوچک و بزرگ در سطوح داخلی بنا فضایی درخشان و پر تلألو پدید می آورد که حاصل آن بازتاب پی در پی نور در قطعات بی شمار آینه و ایجاد فضایی پر نور ، دل انگیز و رویایی است.

اشکال و طرح های آینه کاری

اشکال و طرح های آینه کاری

حالا شاید بیشتر در بیابیم که چرا در روبروی عمارت های قدیمی مانند چهلستون اصفهان ، حوض یا استخر بزرگی می ساختند. شاید فلسفه این کار این بوده است که می خواستند آینه ای به بزرگی نمای ساختمان بسازند تا نمای بیرونی را در آن ببینند. آینه ای از جنس آب.

عمارت های قدیمی

عمارت های قدیمی

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.