نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان و تاثیر آن بر زیبایی معماری بنا

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

نورپردازی نمای خارجی ساختمان بخش بسیار مهمی از طراحی است ، چرا که تمام آنچه در نیمی از زمان شبانه روز یعنی شب ها دیده می شود وابسته به نحوه نورپردازی ساختمان است. حس پویایی ، زنده بودن و زیبایی ساختمان ها در شب به وسیله نورپردازی نمای ساختمان به وجود می آید.

مقالات مرتبط

نورپردازی نمای خارجی ساختمان ، ۲۰ بنای درخشان در ایران!

نورپردازی نمای خارجی ساختمان بخش بسیار مهمی از طراحی است ، چرا که تمام آنچه در نیمی از زمان شبانه روز یعنی شب ها دیده می شود وابسته به نحوه نورپردازی ساختمان است. حس پویایی ، زنده بودن و زیبایی ساختمان ها در شب به وسیله نورپردازی ساختمان به وجود می آید.

در نورپردازی نمای ساختمان اصلا لازم نیست تمام نمای خارجی ساختمان را روشن کرد. بلکه باید تنها بر روی نقاط مهمی از نما تاکید نمود. به عبارت بهتر نباید با نورهای مختلف پدیده شلوغی یا آلودگی نوری ایجاد شود ، بلکه باید با منابع ملایم و مناسب یک منظره زیبا از نمای خارجی ساختمان در شب ایجاد نمود. با این مطلب از دکوراتور همراه باشید تا در کنار هم بیاموزیم که برای رسیدن به یک نورپردازی اصولی در نمای خارجی ساختمان به چه نکاتی باید توجه کنیم.

نورپردازی نمای ساختمان

برای نورپردازی نمای خارجی یک ساختمان ابتدا باید احجام ، نوع کاربری و فرم یک ساختمان مورد توجه قرار گیرد. سپس باید برای نوع نورها ، شدت و جهت انتشار آن ها تصمیم گرفته شود. با انتخاب مناسب منابع نوری و همچنین جای گذاری صحیح آن ها در نمای خارجی ساختمان می توان منظره و دید زیبایی از نمای خارجی ساختمان در شب ایجاد کرد. 

نورپردازی نمای خارجی ساختمان

نورپردازی نمای خارجی ساختمان

هماهنگی نوع نورها و رنگ آن با مواد و مصالح استفاده شده

هماهنگی نوع نورها و رنگ آن با مواد و مصالح استفاده شده در نمای خارجی ساختمان بسیار مهم است ، اگر برای نمای ساختمان از نورهایی با شدت بالا در ساختمان استفاده شود ، نور بر متریال نما غلبه می کند و ناهماهنگی بین نمای روز و شب بوجود می آید. نورپردازی نما ساختمان باید کاملا هماهنگ با متریال های ساختمان باشد.

هماهنگی نوع نورها و رنگ آن با مواد و مصالح استفاده شده

هماهنگی نوع نورها و رنگ آن با مواد و مصالح استفاده شده

رنگ نور

رنگ نور نیز باید متناسب با رنگ مصالح باشد. در نمای ساختمان باید با دقت زیادی نورها را استفاده کرد و آن ها را در جای مناسبی نصب کرد ، چرا که نحوه نورپردازی نمای خارجی ساختمان ارتباط مستقیمی با زیبایی ساختمان دارد و هر گونه اشتباهی در این زمینه مستقیما بر زیبایی معماری ساختمان و ارتباط بصری آن با بییننده و کاربر را زیر سوال می برد.

رنگ نور

رنگ نور

مدیریت درست نورها در نورپردازی نمای ساختمان بسیار مهم است. به طور کلی نورپردازی نما تلفیقی از هنر معماری و دانش مهندسی می باشد. به وسیله نور ها می توان بر المان های عمودی و افقی نما تاکید کرد و آن ها را در شب هم به اندازه روز نمایان کرد.

مدیریت درست نورها

مدیریت درست نورها

منبع :

چیدانه

زهرا طالش عاشق دکوراسیون های متفاوت ، برای درک بهتر بعضی تفاوت ها باید کاملا نگاهی نو داشت ، درست مثل نگاه ما در تیم دکوراتور

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.