فضاهای خصوصی

فضاهای خصوصی و عمومی در معماری داخلی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

مهمانان وارد خانه شده اند و در سالن پذیرایی نشسته اند. تازه از خواب بیدار شده ای و در حالی که در اتاق خوابت هستی صدای اعضای خانواده را می شنوی که به آن ها خوش آمد می گویند. بلند می شوی و ظاهر خواب آلود و نامنظم ات را در آینه ورانداز می کنی ، بلافاصه ابروهایت را در هم میکشی و کسل تر می شوی ، چون به یاد می آوری ، برای این که آبی به سر و رویت بزنی و مسواک بکنی ، راه حلی نداری جز این که در مقابل چشمان مهمانان فاصله بین اتاقت و سرویس بهداشتی را طی کنی. در ضمن در اتاق خواب را که باز کنی درست مانند این خواهد بود که آن ها را به فضای نامنظم و به هم ریخته اتاقت دعوت کرده باشی. اینجاست که با خودت می گویی کاش در فضاهای خصوصی دیگری زندگی می کردم.مقالات مرتبط

اقلیم در معماری از نگاه معماران شاخص ایرانی!

درست است که خانه ما جزو فضاهای خصوصی و در مالکیت ماست ، اما باید بدانیم که دیر یا زود مهمانی در خانه را می زند و ما باید پذیرای حضورش در کنار خودمان باشیم. این موقعیت و ده ها اتفاق شبیه به آن روزانه در خانه های ما قابل مشاهده است. سوال این است که چطور باید چنین مشکلاتی را رفع کرد ؟ دکوراتور قصد دارد که در این مطلب نکات مهمی که توجه به آن ها در مرحله طراحی معماری داخلی از این مشکلات جلوگیری می کند را به شما معرفی کند. با ما همراه باشید.

تعریف فضا در معماری

فضا در معماری ، همان چیزی است که معمار برای ما فراهم می کند تا بتوانیم هنگام حضور در آن ، نیازهای مادی و معنوی خود را برطرف کنیم. همان جایی است که زندگی می کنیم. خانه ما همان فضایی است که در آن خود را از عوامل طبیعی و انسانی بیرون محافظت می کنیم و در آن آرام می گیریم. فضا در معماری انواع گوناگونی دارد و می توان آن را به روش های مختلف دسته بندی کرد. درست است که خانه فضایی خصوصی برای ما محسوب می شود اما در مقیاسی کوچک تر وقتی به بخش های مختلف آن نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که می توان آن را از این حیث به سه بخش مجزا نیز تقسیم بندی کرد ( این نوع عرصه بندی فضاها را می توان در ساختمان هایی با کاربری های دیگر نیز اعمال کرد )

  • فضاهای خصوصی
  • فضاهای عمومی
  • فضاهای نیمه خصوصی ، نیمه عمومی

فضاهای خصوصی در معماری داخلی

در این فضاها فعالیت ها و رفتارهایی انجام می شود که کاملا جنبه خصوصی دارند. استفاده از فضاهای خصوصی تنها محدود به عده ای خاص خواهد بود و رفت و آمد عموم به آن تنها با اجازه آن ها صورت خواهد پذیرفت. در منازل و خانه های مسکونی اتاق خواب ها به نسبت فضای نشیمن و پذیرایی فضایی خصوصی تر محسوب می شوند. بنابراین کنترل حتی کنترل دید حاضران در فضای نشیمن به اتاق خواب ها نیز از اهمییت ویژه ای برخوردار است.
آشنایی با تقسیم فضایی ، روش ها و ابزار آن در معماری داخلی به شما کمک خواهد کرد تا این کار را راحت تر انجام دهید.

فضاهای خصوصی

فضاهای خصوصی

فضاهای عمومی در معماری داخلی

فضاهای عمومی ، آن هایی هستند که برای ورود و خروج افراد محدودیتی ندارد. در خانه ، گرچه حضور در این فضاها با مانعی روبرو نیست اما به صورت غیر مستقیم حضور غریبه ها کنترل می شود. فضای نشیمن و پذیرایی منازل در این دسته قرار می گیرند. قطعا ما نزدیکانی داریم که به عنوان میهمان حضور آن ها را در این بخش از خانه خواهیم دید ولی برای رفت آمد آن ها به اتاق خوابمان محدودیت قائل خواهیم شد.

فضاهای عمومی

فضاهای عمومی

فضاهای نیمه خصوصی – نیمه عمومی در معماری داخلی

این نوع فضاها بیش تر مربوط به آپارتمان ها می شود و مالکیت آن ها ، هم جنبه خصوصی دارند و هم جنبه عمومی. به عبارت دیگر به علت کارکردی که دارند ، مورد استفاده همه افراد ساختمان قرار می گیرند اما حضور افرادی که ساکن ساختمان نیستند در این فضاها ممنوع است. مثل فضای حیاط در آپارتمان ها. اما در معماری داخلی منزل نیز شاید بتوان آشپزخانه های اپن و سرویس بهداشتی های میهمان را در این دسته قرار داد.

آشپزخانه

آشپزخانه

آگاهی از این نوع عرصه بندی فضاها در خانه ، می تواند کمک کند تا طراح در طی فرآیند طراحی از بروز مشکلاتی هم چون موقعیتی که آن را توصیف کردیم جلوگیری کند. حالا که به صورت کلی می دانیم فضاهای مختلف خانه با توجه به کاربری هایی که دارند در کدام دسته قرار می گیرند ، انتظار می رود تا در تعریف فضاهای رفت و آمد بین آن ها ، همنشینی شان در کنار هم و دید متقابل بین فضاها عوامل تاثیر گذار را مد نظر قرار دهیم.

منبع :

چیدانه

مریم حسن پور علاقه مند به دنیای هنر ، معماری و دکوراسیون . با تمام وجود در کنار هم برای رقم زدن اتفاقات بهتر تلاش می کنیم ^_^

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.