مواد و مصالح کانتر آشپزخانه

بهترین مصالح برای صفحه کانتر آشپزخانه چیست؟

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

اصول طراحی داخلی آشپزخانه همان‌ قدر اهمیت دارد که هال و پذیرایی و باقی قسمت‌ های خانه. این وسط حتی دقت نظری که کارشناسان برای طراحی کابینت‌ ها و همخوانی آن ها با محیط خانه دارند شاید برای دیگر بخش‌ های خانه نداشته باشند. اما طراحی کابینت‌ ها در آشپزخانه‌ ای ایده‌ آل خودش یک داستان است و انتخاب سطحی پوشاننده برای فضاهای خالی یا به قول معروف کانترها داستانی دیگر. سوای رنگ و طرحی که باید نظر صاحبخانه را جلب کند ، مساله جنس ماده‌ ای که به کار گرفته می‌ شود و تا مدت‌ ها جلوی چشم خودنمایی می‌ کند هم اهمیت زیادی دارد. در اینجا با به روزترین و البته کاربردی‌ ترین مواد مورد استفاده در کانترهای آشپزخانه آشنا می‌ شوید ، موادی که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند و البته شکل و شمایلی خاص.

مقالات مرتبط

جا کم دارید؟ روی کانتر آشپزخانه حساب کنید!

سنگ کوارتز روی صفحه کانتر آشپزخانه

این روزها این نوع کانتر طرفداران زیادی پیدا کرده است. کانترهایی از جنس سنگ‌ های مصنوعی کوارتز که بین مردم به اشتباه به کورین معروف شده‌ اند. کورین نام شرکتی آمریکایی است که سال‌ ها پیش دست به تولید انواع سنگ‌ های مصنوعی زد و حالا هر ترکیبی از این سنگ‌ ها با نام کورین شناخته می‌ شود. کوارتزها دارای مقاومت و ماندگاری طولانی‌ مدت هستند و از سنگ‌ های گرانیت هم ماندگاری بیشتری دارند. کوارتزها قطعات سنگی درشتی هستند که رگه‌ هایی هم در آن ها دیده می‌ شود. خوبی‌ شان این است که هیچ تخلخلی ندارند و صاف ، یک‌ دست و براقند.

صفحه کانتر آشپزخانه

صفحه کانتر آشپزخانه

نگهداری از این سنگ‌ های ضد لک ، ضد خش و آنتی‌ باکتریال در مقایسه با باقی سنگ‌ های مصنوعی و طبیعی راحت‌ تر است برای اینکه نیازی به هیچ ماده شوینده‌ ای ندارند و فقط کافی است با کمی آب و صابون سطح آن ها را تمیز کرد. همین ویژگی مهم است که کوارتزها را با وجود قیمت بالایشان محبوب کرده است.

سنگ گرانیت روی صفحه کانتر آشپزخانه

درست است که این روزها سنگ‌ های صاف و براق کوارتز نگاه‌ ها را به سمت خودشان خیره کرده‌ اند اما هنوز گرانیت‌ ها در آشپزخانه‌ ها حرف اول و آخر را می‌ زنند. مهم‌ ترین دلیل انتخاب سنگ‌ های گرانیتی در آشپزخانه‌ ها نمای طبیعی آن هاست برای اینکه گرانیت بر خلاف کوارتز سنگی طبیعی است و نمایی که در محیط هم ایجاد می‌ کند ساختگی و مصنوعی نیست. تنوع رنگ‌ و طرح در گرانیت‌ ها بیشتر است.

مصالح صفحه کانتر آشپزخانه

مصالح صفحه کانتر آشپزخانه

این نوع سنگ‌ های مصنوعی گاهی هم‌ قیمت سنگ‌ه ای مصنوعی بوده و مانند آن ها مقاوم در برابر حرارت ، ضد خش ، ضد قارچ و ضد کپک هستند فقط در مقایسه با کوارتزها به توجه بیشتری نیاز دارند. مساله دیگرشان هم این است که این سنگ‌ ها باید با تمیز کننده مخصوص گرانیت تمیز شوند چرا که در انواع ارزان‌ تر ممکن است تخلخل‌ ها باعث جذب مایعات و ایجاد لکه شود ، به‌ خصوص اگر روی آن ها روغن یا سرکه بریزد. برای همین تمیز کردن سطوح گرانیتی هر سال لازم است در حالی که کوارتزها این مشکل را ندارند.

چوب روی صفحه کانتر آشپزخانه

اگر اهل آشپزی حرفه‌ ای هستید ، بدون چون و چرا این جنس کانتر را برای آشپزخانه‌ تان انتخاب کنید. کانترهای بوچر بلاک همان‌ طور که از اسمشان پیداست چوب تخته ساطور هستند چرا که می‌ توانید از آن ها به عنوان تخته ساطور برای خرد کردن گوشت و مرغ استفاده کنید. این کانترها از چوب درختان پهن‌ برگ مانند گردو و بلوط ساخته می‌ شوند و از آنجا که ماده‌ ای طبیعی هستند می‌ توان با خیال راحت از آن ها در آشپزخانه برای آماده کردن مواد غذایی استفاده کرد.

چوب روی صفحه کانتر

چوب روی صفحه کانتر

این کانتر‌ها پایدار و مقاوم هستند و خاصیت ضد باکتریایی دارند. همین‌ طور بادوام هستند و منسجم و البته بسیار مقرون به صرفه. فقط شاید لازم باشد هر از گاهی آن ها را سمباده بزنید ، البته فقط زمانی که واقعا جای تخته گوشت را برایتان گرفته باشند وگرنه استفاده از آن ها راحت‌ تر از این حرف‌ هاست. تمیز کردن‌ شان هم ساده است ، با یک پارچه و مقداری کف سریع تمیز و براق می‌ شوند.

سنگ مرمر روی صفحه کانتر آشپزخانه

شاید کمتر کسی از خاصیت مهم مرمر در آشپزخانه خبر داشته باشد. بیشتر آن هایی که برای کانتر آشپزخانه‌ شان سراغ این سنگ یک‌ دست سفید می‌ روند جنبه زیبایی آن را در نظر می‌ گیرند. اما اگر از کسانی که وقت زیادی را در آشپزخانه سپری می‌ کنند درباره مرمر بپرسید همه یک جواب را می‌ دهند ، اینکه « مرمرها بسیار خنک هستند! » مهم‌ ترین خاصیت سنگ مرمر خنکی‌ اش است و البته بعد از آن درخشندگی و روشنایی خاصی که به محیط آشپزخانه می‌ بخشد.

سنگ مرمر روی کانتر آشپزخانه

سنگ مرمر روی کانتر آشپزخانه

مرمر معایبی هم دارد ، اینکه کوچک‌ ترین خطی روی آن به وضوح دیده می‌ شود برای همین در مراقبت از آن باید کمی بیشتر دقت کرد. خوبی‌ این سنگ قیمت ارزانی است که در مقایسه با باقی سنگ‌ ها دارد. اگر از سنگ مرمر برای آشپزخانه‌ تان استفاده می‌ کنید دیگر نباید نگران گذر زمان باشید برای اینکه سنگ مرمر هیچ‌ وقت از محبوبیت نمی‌ افتد.

لمینت روی صفحه کانتر آشپزخانه

برای آن هایی که دنبال خانه‌ ای شیک و امروزی هستند و البته نمی‌ خواهند هزینه زیادی هم متحمل شوند ، این نوع کانترها بهترین هستند. تنوع رنگ و طرح‌ هایی که این روزها در لمینت‌ های کفپوش خانه به میان آمده باعث شده در آشپزخانه هم سر و کله انواعشان پیدا شود. این نوع کانترها نمایی شیک و زیبا دارند به‌ خصوص اینکه نمایی قدیمی و روستیک به خانه می‌ بخشند و با رنگ‌ های براق و سطوح صافشان محبوب خیلی‌ ها هستند. مشکلشان ضربه و حساسیت به آب است که از صاحبشان آدمی وسواسی می‌ سازند وگرنه در خیلی مواقع از کوارتز و گرانیت هم زیباتر هستند.

لمینت روی صفحه کانتر آشپزخانه

لمینت روی صفحه کانتر آشپزخانه

استیل برای صفحه کانتر آشپزخانه

آن هایی که دنبال درست کردن فضایی کاملا حرفه‌ ای در آشپزخانه‌ شان هستند به دنبال استیل می‌ روند. کانترهای استیل به آشپزخانه نمایی مدرن و البته صنعتی می‌ دهند ، بنابراین بیشتر به درد آشپزخانه‌ های بزرگ با کانترهای زیاد می‌ خورد. استیل‌ ها می‌ توانند با هر ترکیب رنگی در خانه هماهنگ باشند. مهم‌ ترین خوبی‌ شان هم این است که از هر نوع کانتر دیگری راحت‌ تر تمیز می‌ شوند. خاصیت ضد باکتریایی عجیبی هم دارند.

صفحه کانتر استیل

صفحه کانتر استیل

معمولا کانترهای فلزی را در جنس‌ های مختلف تهیه می‌ کنند مانند روی ، مس یا حتی برنز. همه این فلز‌ها ضد خش هستند و غیر متخلخل و ضد لک. این وسط فقط فولاد ضد زنگ است که بعد از مدتی ممکن است کمی تغییر رنگ دهد که البته آن هم با جلا دهنده‌ های خاص برطرف می‌ شود. هزینه ساخت کانترهای استیل و فلزی از نمونه‌ های سنگی و طبیعی کمتر است.

کاشی سرامیک برای صفحه کانتر آشپزخانه

کانترهای کاشی و سرامیک نسبت به گرما مقاومت زیادی دارند و به‌ راحتی هم دچار لک نمی‌ شوند اما مهم‌ ترین مزیتشان نسبت به باقی کانترها این است که می‌ توان بعد از مدتی هر سطح آسیب‌ دیده آن ها را به‌ راحتی عوض کرد بدون اینکه باقی قسمت‌ های کانتر به هم بریزد. کاشی و سرامیک که نمایی خاص به آشپزخانه می‌ دهند برای خودشان معایبی هم دارند ، مثلا اینکه سطحشان ناهموار است و به‌ راحتی مواد غذایی در فضای بین آن ها جذب می‌ شود.

صفحه کانتر سرامیکی

صفحه کانتر سرامیکی

شست‌ و شوی زیاد آن ها هم ممکن است ایجاد خش کند. کدر شدن سریع سرامیک‌ ها هم می‌ تواند دلیل اصلی کنار گذاشتنشان باشد. با این حال هنوز خیلی‌ ها ترجیح می‌ دهند فضای آشپزخانه‌ شان را شبیه مطبخ‌ های قدیمی درآورند ، به‌ خصوص اگر آشپزخانه‌ ای کوچک و دنج داشته باشند.

سیمان در کانتر آشپزخانه

به آنها کانتر گران می‌ گویند برای اینکه ساخت آن ها کلی زحمت می‌ برد. مخلوطی از سیمان و شیشه‌ های رنگی. برای ساخت این کانترها رسما از بتن استفاده می‌ کنند ، یعنی مخلوطی از یک بخش سیمان و سه بخش ماسه و شن که البته کمی هم ماده رنگی به آن می‌ زنند و به هر طیف رنگ و شکلی که باب میل بازار باشد می‌ سازند. از آنجایی که بتون به حرارت مقاوم است پس استفاده از آن در آشپزخانه هم منعی ندارد. فقط هنگام نصب کمی گرد و غبار زیادی ایجاد می‌ کند و اینکه باید حتما از جایی مطمئن تهیه شده باشد چرا که بتن ها فقط زمانی آنتی‌ باکتریال هستند که از ابتدای ساخت مهر و موم شده باشند وگرنه ممکن است کلی دردسر ساز شوند.

صفحه کانتر سیمانی

صفحه کانتر سیمانی

این وسط دلیل اصلی اینکه خیلی‌ ها سراغ کانترهای سیمانی می‌ روند ظاهر زیبا و سنگینی است که به آشپزخانه می‌ دهد. این کانترها چون محکم و بادوام هستند می‌ توانند در هر بخشی استفاده شوند ، بی‌ توجه به حجم ضربه‌ ای که ممکن است به آن ها وارد شود یا حرارتی که در مقابلش قرار بگیرند. بر خلاف تصور همه این کانترها هزینه‌ بر هستند و حتی گاهی در مقایسه با سنگ‌ های طبیعی یا مصنوعی دیگر گران‌ تر تمام می‌ شوند.

کامپوزیت کاغذ روی صفحه کانتر آشپزخانه

این کانترها دوست دار محیط زیست هستند و مناسب کسانی که دغدغه بازیافت دارند چرا که اصل این کانترها از کاغذ کامپوزیت بازیافت شده است. در واقع بعد از آنکه کاغذ باطله و الیاف دیگر با رزین حرارت دیدند در قطعات مختلف ساخته می‌ شوند. قطعاتی با ضخامت سه تا پنج سانتیمتر که فقط به درد استفاده در آشپزخانه‌ ها می‌ خورد. این کانترها با محیط سازگار هستند و طول عمر بالایی هم دارند. به گرما مقاوم هستند و مهم‌ تر از همه اینکه نه لک می‌شوند و نه خراش بر می‌ دارند. در ضمن قیمت ارزانی هم دارند برای همین در بیشتر آشپزخانه‌ های ساده امروزی می‌ توان سراغی از آن ها گرفت که در طرح و رنگ‌ های مختلف به کار گرفته شده‌ اند.

صفحه کانتر کامپوزیت

صفحه کانتر کامپوزیت

سنگ صابون روی صفحه کانتر آشپزخانه

اسم عجیبشان با ترکیبی که دارند همخوانی ندارد. در این سنگ‌ ها اصلا از صابون خبری نیست بلکه هر چه هست ترکیبی مانند گرانیت است که از طبیعت به دست می‌ آید با مقداری مواد معدنی. این سنگ‌ ها نرم هستند و برای ساختن قطعات کانتر باید مقادیری کوارتز به آن ها اضافه شود. از ترکیب این سنگ‌ ها با کوارتز سنگی صاف و یکدست و البته مقاوم به وجود می‌آید که خاصیتی غیر قابل نفوذ دارد. این سنگ‌ ها در حد و اندازه کوارتز اما ارزان‌ تر و به‌ صرفه‌ تر از آن هستند.

سنگ صابون

سنگ صابون

مهم‌ ترین خاصیتشان مقاومت در برابر اسید و موادی از این قبیل است. آن ها به هیچ‌ وجه در برابر مواد غذایی آشپزخانه دچار آسیب نمی‌ شوند و همین دلیل کافی است تا استفاده از آن ها این روزها بیشتر از قبل باب شده باشد. خوبی‌ شان هم این است که در مقایسه با باقی سنگ‌ ها هزینه تعمیر زیادی ندارند و نگهداری‌ شان هم راحت است.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.