دکوراسیون ایرانی و اسلامی

۶ دکوراسیون ایرانی که هیچ وقت از مد نمی افتند!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

خانه های ایرانی دارای طراحی و دیزاین خاص خود هستند. در طراحی دکوراسیون منازل ایرانی شاهد تزئینات خاص و متنوع بسیاری هستیم ، تا جایی که به راحتی می توان نوع دکوراسیون ایرانی با دکوراسیون غربی را تشخیص داد.

 مقالات مرتبط

۷ کاربرد گلیم و جاجیم در دکوراسیون خانه ایرانی

 

ترفند های دکوراسیون ایرانی

هر قدر هم که زمان و دوره و سبک زندگی هایمان عوض شود ، هر قدر خانه و زندگی هایمان مطابق زمان پیش برود ، بعضی چیز ها هستند که عوض نمی شوند ، فضا هایی از دکوراسیون ایرانی هستند که از مد نمی افتند ، رهایمان نمی کنند و همگام با ما پیش می آیند. امروز می خواهیم همسفر فضا هایی شویم که از دیر باز با ما بوده اند و همراهی مان کرده اند تا همین امروز ، فضا های ایرانی که با گذشت زمان از مد نمی افتند و دست مان را سفت چسبیده اند تا مبادا اصالت مان را گم کنیم ، مطمئن هستم این مطلب خاطرات خوب گذشته را برای تان یاد آور می شود؛ پس تا انتهای آن با دکوراتور همراه باشید.

۱. فضا هایی از دکوراسیون ایرانی که از مد نمی افتند

نشیمن های بدون مبلمان

نشیمن های بدون مبلمان ، همان هایی که پشتی و تشکچه ها از عناصر جدا نشدنی شان هستند و زیبا ترین سمفونی جهان توسط سماور گوشه اتاق در آن نواخته می شد از جمله فضا های ایرانی که از مد نمی افتند هستند که هر لحظه به طرفداران آن ها نیز اضافه می شود. مطمئن هستم که شما هم می توانید یکی از همین نشیمن های پشتی دار را در خانه های مدرن و امروزی تان داشته باشید. نشیمن هایی که با تمام وجود پذیرای روزهای خستگی تان هستند و حال تان را حسابی خوب می کنند. چه اشکالی دارد که پشتی و تشکچه های این فضا مدرن باشد ، مهم بودن شان است.

استفاده از پشتی و تشکچه

استفاده از پشتی و تشکچه

 ۲. فضاهایی از دکوراسیون ایرانی که از مد نمی افتند

تخت های چوبی گوشه حیاط

برای اشاره به فضا های ایرانی که از مد نمی افتد باید به رفتاری که هیچ وقت از مد نمی افتد اشاره کنیم ، شاید کنجکاو شده باشید ، اما خب راستش را بخواهید راجع به دورهمی های دوستانه حرف می زنم. همان دورهمی هایی که گوشه حیاط برپا می شود و بوی جوجه و کباب می دهد. همان هایی که صدای خنده یک لحظه از آن قطع نمی شود. همان هایی که ساعت ها روی تخت چوبی که با فرش های ایرانی پوشیده شده است ادامه دارد. این فضا هم یکی از آن فضا هایی است که بالاخره به هر نحوی شده است در خانه ها به وجود می آید حتی اگر شده در تراس و بالکن ها. این فضا را نه می توان حذف کرد ، نه می توان نادیده گرفت.

استفاده از نیمکت های چوبی

استفاده از نیمکت های چوبی

۳. فضا هایی که از مد نمی افتند

بهار خواب ها

کلا هر فضایی که منجر به لذت بردن هر چه بیشتر شما از زندگی شود ، از مد نمی افتد. مثلا همین بهار خواب ها که جان می دهند برای چرت های نیم روز تابستانی. فکرش را بکنید در نیم روز بلند تابستان از کار و بار روزانه فرار می کنید و به این بهار خواب ها پناه می برید ، زیر قایم موشک بازی نور خورشید و کف اتاق به خواب می روید خوابی خوش و آرام و وقتی بلند می شوید با یک ظرف هندوانه خنک و مقداری آجیل و خورده ریز دیگر از شما پذیرایی می شود ، حتی فکرش هم آدم را به وجد می آورد. شما هم می توانید دور تا دور تراس ها و بالکن های تان را با پارچه های نم دار بپوشانید و تراس را تبدیل به یک بهار خواب کنید به همین راحتی.

تبدیل تراس به بهار خواب

تبدیل تراس به بهار خواب

۴. فضا هایی از دکوراسیون ایرانی که از مد نمی افتند

پشه بند های روی پشت بام

مطمئن هستم که همه ما دست کم یک بار با نوازش نسیم صبح گاهی و شیطنت نور خورشید از خواب بیدار شدیم. می گویید نه؟ پس پیشنهاد می کنم آن شب هایی که داخل پشه بند روی پشت بام خوابیده اید را به یاد بیاورید. همان شب هایی که تا دم صبح خندیده اید و ستاره ها را شمرده اید و سعی کرده اید تا پرنور ترین شان را پیدا کنید و آن را مال خود بنامید. حتی در همین خانه های امروزی هم می شود این فضا را پدید آورد. کار سختی نیست فقط باید دست به کار شوید. البته به شرطی که برای همسایه های تان مزاحمت ایجاد نکنید.

نصب پشه بند ها

نصب پشه بند ها

۵. فضا هایی از دکوراسیون ایرانی که از مد نمی افتند

اتاق نگه داری از ترشی ها

شاید برای شما هم مثل من آن اتاقی که پر بود از خوشه های انگور خشک شده و دور تا دورش شیشه های ترشی وجود داشت با آن بوی دوست داشتنی؛ مرموز ترین اتاقی بود که در بچگی تجربه کرده اید. به نظرم این اتاق خوشمزه ترین اتاق خانه بود ، که بیشتر در زیر زمین خانه ها قرار داشت و بوی ترشی ها با بوی نم دیوارهای آجری قاطی می شد. در خانه های مدرن و امروزی هم آن قسمتی از آشپزخانه که ترشی ها قرار می گیرد یا حیاط خلوت ها و یا حتی انباری ها می تواند یادآور این فضا باشد. پس نتیجه می گیریم این فضای ایرانی هم هیچ وقت از مد نمی افتد.

قفسه های ترشی

قفسه های ترشی

۶. فضا هایی از دکوراسیون ایرانی که از مد نمی افتند

گلخانه های خانگی

 گل ها با زندگی ما ایرانیان پیوندی بس عمیق و طولانی دارد. در خانه های قدیمی ایرانی فضایی وجود داشت شبیه گلخانه ، داخلش پر بود از انواع و اقسام گل ها ، حتی بعضا فنچ و مرغ عشق هم داخلش پیدا می شد ، این گلخانه ها معمولا دارای نورگیر های سقفی بودند و حسابی حال اعضای خانه را خوب می کرد. این فضا جزو آن فضا هایی است که اصلا نمی شود از مد بیافتد. می توانید خودتان ببینید که در این سال ها چقدر این فضا پیشرفت کرده است. این فضا یکی از فضا های وفادار به ماندن است.

گلخانه های خانگی

گلخانه های خانگی

منبع :

چیدانه

یک نظر

  1. استفاده از پارچه های مدرن در نشیمن های بدون مبلمان میتونه تلفیقی از فضای سنتی و مدرن رو به وجود بیاره.

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.