چیدمان اتاق کار

۸ راز طراحی چیدمان اتاق کار برای مدیران موفق!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

به‌ طور حتم هیچ‌ کسی نیست که سر صبح وقتی برای شروع یک روز کاری از خواب بیدار می‌ شود به پوشیدن لباس مناسب و تاثیر آن روی حال و هوای دیگران فکر نکند. اینکه لباس و آراستگی چطور وجهه او را جلوی ارباب‌ رجوع و کارمندان بالا می‌ برد یا پوشیدن یک کفش گران‌ قیمت یا حتی استفاده از یک عطر خاص چطور می‌ تواند کارمندان اداره را تحت تاثیر قرار دهد. داستان اینجاست که این کارها فقط ۵۰ درصد قضیه را حل می‌ کند و باقی ماجرا از جای دیگری تاثیر می‌ گیرد. از اتاق و محل کارتان و از میز و لوازمی که بی‌ توجه به پیام‌ های خاصشان با کج‌ سلیقگی روی آن چیده‌ اید.

مقالات مرتبط

چیدمان اتاق کار ، ۸ ایده انرژی بخش برای راندمان بیشتر!

طراحی چیدمان اتاق کار

طراحان داخلی معتقدند اتاق کار هر کسی بازگوی شخصیت تجاری و اداری اوست. پس اگر می‌ خواهید به موقعیت شغلی خوبی برسید بهتر است به جای رسیدن به سر و وضعتان از اتاق کارتان شروع کنید. این وسط توصیه‌ های مجله معروف فوربس ، معروف‌ ترین مجله تجارت و بازرگانی دنیا شاید برای داشتن ایده‌ های ساده اما کارآمد بد نباشد.

۱- روی میز کارتان گلدان بگذارید!

اصلا خجالت نکشید. به محض اینکه به عنوان کارمند یک اداره انتخاب شدید با خودتان گل و گلدان به سر کار ببرید. اصلا هم به این فکر نکنید که دیگران درباره شما چه قضاوتی می‌ کنند. از قضا همین قضاوتی که شما از آن واهمه دارید جلوی رئیس و بالادستی‌ ها پیغام خوبی دارد. شاید به‌ نظرتان برسد که دیگران می‌ گویند شما دارید بار خودتان را می‌ بندید اما رئیس تان جور دیگری به این داستان نگاه می‌ کند.

طراحی چیدمان اتاق کار

طراحی چیدمان اتاق کار

طراحی چیدمان اتاق کار با گل‌ ها به رئیس اداره این‌ طور القا می‌ کند که شما از کارتان لذت می‌ برید و می‌ خواهید برای مدتی طولانی این پست را در اختیار داشته باشید. استفاده از گل‌ های آپارتمانی در طراحی چیدمان اتاق کار نه فقط به شادابی و طراوت محیط کمک می‌ کند بلکه می‌ تواند فضای خشک و رسمی آنجا را هم کمی صمیمانه‌ تر نشان دهد. فقط یادتان باشد گل‌ ها باید همیشه شاداب باشند. گلدان خشکیده و پلاسیده گوشه اتاق بیشتر پیامی منفی به بیننده القا می‌ کند.

۲- صندلی‌ ها را طراحی چیدمان اتاق کار یکدست کنید!

تا پیش از این ها محیط کار با هر رنگ و لعاب و طرح و نقشه‌ ای یک مشخصه مهم داشت. اینکه باید جای رئیس در محیط کار مشخص می‌ شد. حالا این پر رنگ کردن جایگاه رئیس در محیط کار یا با یک پارتیشن‌ بندی خاص بود یا حتی گذاشتن یک صندلی لوکس و بزرگ پشت یک میز مجلل اما حالا دیگر این کارهای کمی قدیمی شده و دیگر دنیای رئیس و کارمندی از بین رفته است.

صندلی اتاق کار

صندلی اتاق کار

پس برای اینکه طراحی چیدمان اتاق کار بیشتر به دنیای امروز نزدیک‌ تر باشد بی‌ خیال صندلی‌ های خاص برای نشان دادن جایگاه خودتان شوید. یک صندلی ارگونومیک که با فیزیک بدن شما همخوانی داشته باشد ، این روزها بیشتر محیط کار را دلچسب می‌ کند. پس برای اینکه فضای اداره را به روز کنید بین صندلی خودتان و کارمندها فرقی نگذارید. همه را یک‌ دست اما ارگونومیک و خاص انتخاب کنید. این‌ طوری فضا صمیمانه‌ تر هم به نظر می‌ رسد و البته زیباتر!

۳- روی دیوار اتاق کار استیکر نچسبانید!

خیلی از کارمندان اداره‌ ها دوست دارند که خودشان را پر کار نشان دهند. آنها معمولا برای نشان دادن حجم فعالیت‌ های روزمره‌ شان نشانه‌ های خاصی دارند. یکی زونکن‌ ها را روی هم سوار می‌ کند و کنار دستش می‌ گذارد و آن یکی روی صفحه مانیتور روبرویش برچسب رنگی با نوشته‌ های یادآوری می‌ چسباند. شاید برای خود شخص این ساماندهی عجیب کارها با چسباندن استیکرها مناسب باشد اما برای ارباب‌ رجوع و حتی رئیس اداره این مساله اصلا نشانه خوبی به حساب نمی‌ آید.

استیکر اتاق کار

استیکر اتاق کار

برچسب‌ های رنگی روی درب و دیوار یعنی شما آدمی هستید که زیاد از عهده مدیریت کارها بر نمی‌ آیید. البته برچسب‌ ها لزوما نشان‌ دهنده بی‌ نظمی شما نیست چرا که اگر آدم بی‌ نظمی بودید هیچ‌ وقت از آن ها استفاده نمی‌ کردید. اما از آنجا که در طراحی‌ چیدمان اتاق کار امروزی بیشترین مساله روی بازخورد و واکنش‌ ها معطوف می‌ شود ممکن است چسباندن این برچسب‌ ها کمی ناخوشایند به نظر برسد. شاید بهتر باشد این برچسب‌ ها را در صفحه مانیتورتان با برنامه استیکر ویندوز داشته باشید تا روی درب و دیوار اتاق کار!

۴- یک ساعت مدرن روی میز کار داشته باشید!

روی میز کار حتما یک ساعت و تقویم رومیزی قرار دهید ، آن هم در شکل و شمایلی به روز و مدرن و نه از مدل‌ های قدیمی و درب و داغانی که از ته انباری خانه پیدا کرده‌ اید یا از وسایل کنار گذاشته منزل. داشتن یک ساعت رومیزی یا حتی دیواری مناسب در طراحی چیدمان اتاق کار با شکل و شمایلی که بیشتر خودنمایی کند می‌ تواند یکی از راهکارهای القای درجه موفقیت شما به دیگران باشد. داشتن تقویم یا ساعت نشان می‌ دهد که شما به وقت و زمان ارزش زیادی می‌ دهید اما یادتان باشد هیچ چیزی نمی‌ تواند در یک اداره به اندازه یک ساعت از کار افتاده یا تقویمی که آخرین برگ آن مال سه ماه پیش است به ارباب‌ رجوع احساس نا امنی دهد.

میز کار

میز کار

۵- یک عکس خانوادگی در دفتر کارتان داشته باشید!

در فضای محل کارتان حتما از یک قاب عکس کوچک با تصویری از خودتان یا خانواده‌ تان استفاده کنید. خیلی از ما از گذاشتن تصویر خانواده‌ مان در جلوی چشم دیگران ترس داریم. ما فقط این کار را در فیلم‌ های خارجی دیده‌ ایم ، تصویری از مادر و پدری خندان در کنار فرزندانشان اما هیچ وقت به این فکر نکرده‌ ایم که داشتن یک تصویر از خانواده خوشحال برای خوب شدن حال کارمند داستان ما نیست.

عکس خانوادگی در دفتر کار

عکس خانوادگی در دفتر کار

آنها تصویر فامیل را روی میز می‌ گذارند تا با چیدمان خاص عکس‌ ها به ارباب‌ رجوع حس راحتی و امنیت دهند. خودتان قضاوت کنید. دیدن تصویر خانواده یک آدم جدی سر کار واقعا یخ رابطه شما را باز نمی‌ کند؟ این فقط یک طرف ماجراست. طراحان داخلی معتقدند داشتن یک تصویر خانوادگی خوشحال روی میز کار یا حتی روی دیوار به بیننده از حال و هوای شما خبر می‌ دهد. اینکه شما یک رئیس مهربان هستید یا مرد خانواده و … همه از این عکس‌ ها برداشت می‌ شود. البته یادتان باشد فقط یک عکس و یک قاب. اداره را به آلبوم خانوادگی‌ تان تبدیل نکنید!

۶- ظرف شکلات همخوان با اتاق کار انتخاب کنید!

روی میز کار حتما یک کاسه پر از شکلات داشته باشید یا همیشه روی میزتان ظرفی حتی کوچک از شیرینی قرار دهید. البته تازگی‌ ها خیلی‌ ها روی میز کنفرانس محل کارشان یک آشپزخانه واقعی راه می‌ اندازند. بساط قهوه ، شیر ، شکر و بیسکویت‌ های رنگ به رنگ و حتی لیوان‌ های ردیف چیده شده و پارچ آب.

ظرف شکلات

ظرف شکلات

شاید همه این ها برای یک پذیرایی مناسب باشد و دلخواه اما واقعیت این است که ارباب‌ رجوع به اتاق پذیرایی نیامده بلکه به اتاق کار پا گذاشته پس پذیرایی از مهمان را به مسئول این کار بسپارید و در نهایت فقط به داشتن یک ظرف شکلات همخوان با رنگ اتاق و دکوراسیون اکتفا کنید. داشتن ظرف شکلات هم فقط برای القای یک پیام است ، نه پذیرایی. اینکه شما آدم برونگرایی هستید.

۷- در اتاق کار کمی بی‌ نظمی هم بد نیست!

 در طراحی چیدمان اتاق کار مهم‌ ترین مساله پرهیز از بی‌ نظمی و شلختگی است. در واقع همه سعی و تلاش طراحان روی این است که میز کار یا فضای اتاق به نحوی چیده شود که هیچ‌ گونه آشفتگی در نظر ارباب‌ رجوع به چشم نیاید. برای همین لازم است لوازمی که بیشترین استفاده روزانه را دارند در نزدیک‌ ترین فاصله به کاربر باشند و لوازمی که معمولا با هم استفاده می‌ شوند در کنار یکدیگر قرار گیرند تا استفاده از آنها راحت‌ تر باشد اما مساله فقط این ها نیست.

بی‌ نظمی اتاق کار

بی‌ نظمی اتاق کار

گاهی خیلی از ما برای پرهیز از شلوغی همه اسباب و لوازم مورد نیاز را داخل کشوهای میز می‌ گذاریم به این خیال که میز خالی زیباتر و منظم‌ تر است در حالی که داشتن یک میز خالی خیلی بدتر از یک میز شلوغ است. همیشه سعی کنید روی میز کار المان‌ هایی برای خودتان داشته باشید ، المان‌ هایی که نشان‌ دهنده سلیقه شما در دکور میز یا اتاق‌ تان است. مثل لیوان ، خودکارهای رنگی یا چراغ مطالعه‌ ای خاص. روی دیوارهای اتاق هم باید این مساله رعایت شود. دیوارهای خالی اتاق کار را با تابلوهای خاص پر کنید. نه شلوغ مانند یک آتلیه و نه خالی مانند یک سالن برهوت!

۸- رنگ دفتر کار را متناسب با کارتان انتخاب کنید!

از تاثیر رنگ‌ های در دفتر کار غافل نشوید. رنگ‌ ها می‌ توانند منعکس‌ کننده واقعیت شغلی شما باشند. مثلا اگر فعالیت تجاری دارید ، رنگ‌ های خنثی و ملایم مثل رنگ زرد کم‌ رنگ یا کرم متمایل به سفید یا آبی روشن مناسب محل کارتان است یا اگر کار شما نیاز به خلاقیت داشته باشد مثل یک موسسه تبلیغاتی می‌ توانید از رنگ‌ هایی مثل رنگ نارنجی و رنگ‌ های سبز و آبی تیره استفاده کنید.

رنگ دفتر کار

رنگ دفتر کار

به‌ طور کلی استفاده از رنگ‌ های گرم مانند زرد و نارنجی با رنگ‌ های روشن مثل طیف‌ های ملایمی از سبز ، هم به بالا بردن سطح انرژی فضا و افزایش کارایی افراد کمک می‌ کند و هم مانع کسالت آن ها در ساعات پایانی روز می‌ شود. یادتان باشد رنگ‌ ها الزاما برای استفاده روی دیوار نیستند. مبلمانی با تنوع رنگی یا اکسسوری موجود در اتاق یا روی میز کار ، هر کدام می‌توانند با رنگی خاص شادابی خاص را بدهند. مهم این است که رنگ‌ ها با طیف هماهنگ انتخاب شده باشند.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.