معماری و سبک زندگی جامعه

معماران برجسته ایرانی از اثر معماری بر سبک زندگی می گویند!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

” معماری ” و ” فرهنگ ” واژه هایی آشنا برای همگان هستند. این دو را بسیار شنیده ایم ولی شاید معنای دقیق و به ویژه رابطه بین این دو را ندانیم. در همین راستا به گفتگوی کوتاهی تحت عنوان ” تاثیرگذاری معماران در فرهنگ و سبک زندگی جامعه ایران و دیدگاه جامعه امروز نسبت به معماران و پیشه معماری ” پرداخته ایم. با چند تن از معماران برجسته این سرزمین همراه می شویم تا دیدگاه آن ها را در رابطه با اثر معماری بر سبک زندگی بدانیم.

مقالات مرتبط

معماری منظر چیست ، ۳ طراح برجسته ایرانی به شما می گویند!

معماران برجسته ای که در رابطه با اثر معماری بر سبک زندگی به گفتگو با آن ها پرداختیم:

  • سارا کلانتری و رضا صیادیان: 

    دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز ، بیش از یک دهه فعالیت در زمینه طراحی و اجرای پروژه های معماری ، موفق به کسب جوایز متعدد معماری در مسابقات معتبر داخلی و بین المللی ، اساتید مدعو دانشگاه آزاد تهران مرکز

  • حامد بدر احمدی:

  • دانش آموخته رشته معماری از دانشگاه شهید بهشتی ، کسب مدرک کارشناسی ارشد در سال ۱۳۸۴  ، موفق به کسب جوایز متعدد معماری در مسابقات معتبر داخلی و بین المللی
  • شروین حسینی: 

    دانش آموخته رشته معماری از دانشگاه علم و صنعت تهران ، موفق به کسب جوایز متعدد معماری در مسابقات معتبر داخلی

معماران برجسته

معماران برجسته

نظر سارا کلانتری و رضا صیادیان درباره اثر معماری بر سبک زندگی

فضا به صورت کلی شامل فرم و محتوی است . وقتی فرم و محتوی به صورت پیوسته هستند بدین معنی که این دو از هم جدا نبوده و هر یک بر دیگری منطبق است. در چنین شرایطی معماری رو به کمال خواهد بود. معماری باستانی ایرانی از این الگو پیروی می کند. معماری ایرانی به دلیل هماهنگی فرم و محتوی ، به این درجه متعالی از غنای فضایی دست یافته است اما هنگامی که فرم از محتوی گسسته می شود معماری تنزل می یابد و از تحرک می ایستد.
اثر معماری بر سبک زندگی

اثر معماری بر سبک زندگی

در این شرایط فرم و محتوی بیگانه اند و نتیجه آن غالبا گم شدن در هیاهو ی فرم یا گرفتار شدن در حوزه عملکرد و مسائل فنی است. تجربه نشان داده است رشد و ارتقاء فرهنگی هر جامعه ای رابطه مستقیمی با مسئله فضا دارد. بدین معنی که هرچه فضا غنی تر و با کیفیت تر باشد ، فرهنگ آن جامعه نیز تحت تاثیر آن رشد و ارتقاء می یابد و بالعکس. چرا که در حقیقت فضای ذهنی و فضای عینی واقعیاتی جدایی ناپذیرند.

بررسی موردی مسئله در جامعه ایران

مثال واضح آن نیز در جامعه معاصر ایران مشهود است. آنچه در شرایط فرهنگی حاضر بیشتر از همه تاثیرگذار بوده و حلقه گمشده معماست ، همان مسئله فضاست. فضا به صورت عام ، طی چند دهه اخیر دچار دگرگونی اساسی شده است. دگرگونی و تغییری که نیروی اصلی و تفکر بنیادینش را خارج از واقعیات اجتماعی درون خود دریافت می کند. آنچه شکل کلی فضای زندگی را شکل می دهد ، بیشتر از آنکه از سنت پیروی کند ، تابع پارامترهای مدرنیته است.

سرگشتگی هویتی جامعه امروز ایران نیز بیشتر از هر چیز به خاطر دگرگونی مفاهیم فضایی و عدم هماهنگی فرم و محتوی است. البته منظور این نیست که مبانی فرهنگی را بایستی جایگزین اصول مدرنیته کنیم بلکه مسئله این است که مبانی مدرنیته را چگونه دریافت و تحلیل کنیم تا بتواند با فرهنگ هماهنگ شود. پدیده ای که جامعه امروز درگیر آن می باشد آشتی دادن ظاهری مفاهیم و معانی مدرن و سنتی است.

به عبارت دیگر گرفتن سطوح ظاهری بدون دریافت ریشه های عمیق آن ، که غالبا به دو صورت بروز می کند:

جهان بینی کهنه بر زمینه ای مدرن یا جهان بینی مدرن بر زمینه جامعه سنتی که نتیجه آن فاصله بین واقعیت ها و اندیشه هاست. در چنین پارادایمی مفاهیم دچار برداشت های متفاوت هستند و در نتیجه کلمات معانی خود را از دست می دهند و رسیدن به تفاهمی پایدار دشوار می گردد. در نهایت باید بپذیریم مشکل اصلی جامعه معاصر که بحران هویت از نشانه های آن است مشکل معرفت شناسی است. هر چند پیامدهای اجتماعی و سیاسی نیز به همراه دارد. بنابراین تنها با دگرگونی زیرساخت ها مسئله حل نمی شود ، بلکه باید تفکر و اندیشه را نیز دگرگون سازیم.

نظر حامد بدر احمدی درباره اثر معماری بر سبک زندگی

کیفیت بخشیدن به فضای سکونت،  اقامت و به طور کلی زندگی ، یکی از مهم‌ترین مسؤلیت‌ های معمار و معماران است. معماری همواره نقش تفکیک‌ ناپذیری در کیفیت زندگی انسان داشته و دارد. معماری در طول تاریخ با چگونگی تعریف فضا ، تناسبات و اندازه‌ ها و بسیاری از مسائل کیفی ساختمان و شهر ، به زیستن و زندگی ، رنگ و طعم و مزه داده است. این معماری است که شهری را فراموش‌ نشدنی می‌ کند و این معماری است که حال ما را در مسجدی همانند شیخ لطف‌ الله دگرگون می‌ سازد.

تاثیر معماری بر سبک زندگی

تاثیر معماری بر سبک زندگی

اما اگر بخواهیم در مورد معماری معاصر ایران سخن بگوییم می‌ توان آن را ” معماری‌ در جستجو ” دانست. معماری‌ که تلاش می‌ نماید از سویی تکلیف خود را با گذشته پر افتخار و درخشان خود روشن کند و از سویی دیگر از قافله‌ سالار معماری پویا و روز دنیا عقب نماند. معماری‌ که در نگاهی کل‌ نگر ، نمی‌ توان آن را به سادگی تعریف کرد و شاخصه‌ های آن را برشمرد.

دغدغه مردم نسبت به معماری

توجه به این نکته که معماران موفق و پیشرو سهم بسیار اندک و ناچیزی در گستره ساخت و ساز کشور دارند این انتظار که تاثیر معماری ، تاثیری عمیق بر نوع زندگی بدنه جامعه باشد را کمرنگ می‌ کند اما از سوی دیگر فراگیر شدن رسانه‌ های جمعی و شبکه‌ های اجتماعی باعث شده تا همین پروژه‌ های موفق و اندک معماری توسط بسیاری از مردم قابل رصد شده و موفقیت‌ های معماران در مسابقات بین‌ المللی و نکات خاص پروژه‌ هایشان توسط جامعه دنبال و تحسین شود.

این مهم در سال‌ های اخیر تا حدی حساسیت جامعه به طرح و طراحی را بالا برده و باعث شده میزان دغدغه مردم نسبت به معماری افزایش یابد. فراموش نکنیم معماری و بسیاری از دیگر مولفه‌ های فرهنگ برای رشد و شکوفا شدن به شرایط و بسترهای بسیاری در جامعه نیاز دارند ، شرایطی که ذهن جامعه و شهروندان را آرام‌ تر کرده و فضای حضور معماری در بدنه جامعه را فراهم کند.

نظر شروین حسینی درباره اثر معماری بر سبک زندگی

فرهنگ مجموعه‌ ای از باورها ، عادات ، اخلاقیات و سنت‌ های یک جامعه است که در طول تاریخ تکامل پیدا می‌ کند. این تکامل تدریجی را افراد آن جامعه ، اتفاقات ، آثارشان و دانش‌ های کسب شده آنها شکل می‌ دهد. 
معماری و سبک زندگی

معماری و سبک زندگی

دانش و هنر معماری در این ارتباط لاجرم متاثر از فرهنگ آن جامعه بوده و در دوره‌ های مختلف تاریخی بازتاب فرهنگ مردمان آن روزگاران و نحوه اندیشیدن آنها را در معماری‌ شان می‌ توان جستجو کرد. بدیهی است در یک ارتباط دو سویه ، معماری به عنوان بخشی از عوامل شکل‌ دهنده فرهنگ باعث اعتلا یا تاثیرپذیری و تغییر فرهنگی یک جامعه می‌ شود ، همان چیزی که امروزه در جامعه ما در حال شکل‌ گیری است.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.