ساخت و ساز با بتن سبک

معماری ارزان با بتن سبک ، ویژگی های آن را بشناسید!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

این روزها دنیای مواد و مصالح به سرعت رو به پیشرفت است و مدام خاصیت مواد و مصالح و متریال های ساختمانی تغییر می کند و این تغییرات به ما در ساخت و سازهای خلاقانه تر و با کیفیت تر کمک خواهد کرد. اما لازمه این نوع ساخت و سازها شناخت هر چه بیشتر متریال ها و مواد و مصالح است. امروز در دکوراتور می خواهیم با خصوصیات بتن سبک و تفاوت آن با بتن سخت بپردازیم. مطمئنا شما با آگاهی از خصوصیات این متریال دوست داشتنی شگفت زده خواهید شد.

مقالات مرتبط

معماری بومی و مقرون به صرفه با روش خاک کوبیده

بتن سبک چیست؟

به طور کلی بتن سبک به آن دسته از بتن هایی اتلاق می شود که دارای وزنی کمتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشند. لازم است بدانید که بتن های معمولی عموما وزنی بالاتر از ۲۴۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب دارند.

بتن سبک

بتن سبک

انواع بتن سبک

بتن های سبک دارای سه دسته کلی هستند. البته انواع بتن های سبک بسیار زیاد است که این ازدیاد به دلیل تنوع مواد و مصالحی است که می تواند به بتن اضافه شود و خاصیت جدیدی را ایجاد کند که البته همه این انواع در سه گروه کلی به نام های زیر وجود دارند:

  • بتن دانه سبک
  • بتن متخلخل یا هوادار
  • بتن سبک بدون ریز دانه 
انواع بتن سبک

انواع بتن سبک

بتن دانه سبک

در این گروه از بتن ها از مواد اولیه سبک معدنی همانند پوکه های معدنی از قبیل پومیس ها و غیر معدنی و یا صنعتی به عنوان جایگزین مصالح سنگی در بتن استفاده می شود.

بتن دانه سبک

بتن دانه سبک

بتن متخلخل

در تولید این بتن ها از مواد اولیه سبک استفاده نمی شود و تمام مواد اولیه دارای وزن معمولی هستند ولی فرآیند تولید به گونه ای است که یک عامل ایجاد حباب هوا به میزان ناچیز به مخلوطی از مواد اضافه می شود و در حین فرایند تخلخل در بافت جامد بتن جاگیر می شود. این تخلخل به سبک شدن بتن کمک می کند. عامل تخلخل ساز می تواند به صورت فیزیکی عمل نموده که در این حالت گروه بتن های کفی یا فوم بتن ایجاد می شوند که عمل آوری آن ها در محیط معمولی یا حداکثر در گرمخانه انجام می شود و از مواد اولیه در ابعاد بتن های معمول استفاده می کنند. به طور خلاصه بتن متخلخل اتوکلاو شده نام می گیرند. از نظر تکنولوژی ساخت بالاترین سطح تکنولوژی در بتن های سبک مربوط به این نوع بتن ها است.

بتن متخلخل

بتن متخلخل

بتن سبک بدون ریزدانه

این نوع بتن ها داری کمترین کاربرد در صنایع ساختمان و معماری هستند چون در اثر حذف ریزدانه در طرح اختلاط بتن هر چند که سبکی نسبی حاصل می شود ولی مقاومت ناچیز و بی دوام در بافت بتن حادث می شود. این را هم در نظر بگیرید که بتن هم مانند تمام مواد و مصالح دیگر دارای ضعف هایی است و بی عیب مطلق نیست. این گروه از بتن ها بیشتر در صنایعی همچون آب و فاضلاب و ساخت مقاطع مدولار بتنی سبک کاربرد دارند.

بتن سبک بدون ریزدانه

بتن سبک بدون ریزدانه

ویژگی بتن سبک

همه ما خوب می دانیم که سبک شدن متریال ها به اقتصادی تر شدن طرح و سازه کمک خواهد کرد. بارزترین ویژگی بتن سبک نیز همین است. سبکی وزن بتن باعث اقتصادی شدن ساختمان به جهت کم شدن مصرف مصالح سازه ای همانند تیر آهن و بتن سنگین در اسکلت ساختمان می شود.

ویژگی بتن سبک

ویژگی بتن سبک

بتن سبک در برابر حرارت نیز مقاومت خوبی از خودش نشان می دهد. همچنین پایین بودن ضریب انتقال حرارت در بتن سبک باعث کم شدن حجم تاسیسات و کم شدن مصرف سوخت در ساختمان می شود.

بتن

بتن

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های بتن سبک کم شدن وزن کلی ساختمان است که باعث کم شدن ریسک خرابی ساختمان در اثر امواج زلزله می شود چرا که کمانش سازه ای در اثر ارتعاشات در بارهای جانبی با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارند. همچنین در اثر تخریب احتمالی ساختمان و کم شدن وزن ، آوار فرو ریخته باعث کم شدن تلفات می شود.

انواع بتن

انواع بتن

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.