ساخت و ساز به روش خاک کوبیده

معماری بومی و مقرون به صرفه با روش خاک کوبیده

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

امروز تصمیم گرفتم که کمی راجع به ساختمان سازی با روش خاک کوبیده تحقیق کنم و نتیجه را که برای من به شخصه بسیار جالب و جذاب بود را با شما نیز در میان بگذارم پس با من و دکوراتور تا انتهای این مطلب همراه باشید . قطعا در انتهای این مقاله اطلاعات خوبی را به دست خواهید آورد .

روش خاک کوبیده چیست ؟

در روش ساخت و ساز با خاک کوبیده ، دیوارها از مصالح بوم آورد مانند خاک و گچ و آهک درست می شوند . این مواد و مصالح به نسبت مصالح در دسترس تری هستند و فراهم کردن آن ها کار سختی نیست . به همین دلیل سرعت ساخت و ساز را بالا می برند . دیوار ها در این روش دارای استحکام و مقاومت بالاتری هستند ضمن آن که ذخیره حرارتی آن ها نیز بالا است .

روش خاک کوبیده

روش خاک کوبیده

نحوه ساخت و ساز به روش خاک کوبیده

روش ساخت و ساز با خاک کوبیده تا حد زیادی شبیه بتن و قالب بندی آن است ، با این تفاوت که جای بتن را خاک کوبیده و جای قالب ها را ورقه های موقت گرفته است . ملات خاک کوبیده شده بین ورقه‌ های موقت ریخته می‌ شود و پس از خشک شدن ملات ، ورقه‌ ها برداشته می‌ شوند که نتیجه ، سطحی بسیار محکم ، با دوام و پر ثبات است . امروزه ساختمان‌ سازها برای افزایش مقاومت چنین شیوه‌ ای از تکنیک اضافه کردن تثبیت‌ کننده‌ ها ( stabilizer ) به ملات خاک کوبیده استفاده می‌کنند ، مانند سیمان که مقاومت ملات را به‌ ویژه در دیوارهای باربر افزایش می‌ دهد .

ساخت و ساز به روش خاک کوبیده

ساخت و ساز به روش خاک کوبیده

مزایای استفاده از روش خاک کوبیده در ساخت و ساز

ساخت و ساز به روش خاک کوبیده مزایای زیادی دارد . اول آن که ساختمان را تبدیل به ساختمانی با معماری پایدار می کند ، چرا که ساختمان دقیقا از دل بستر طبیعی خودش بیرون آمده است و اگر دچار صدمه شود به سرعت می تواند بازسازی شود . روش خاک کوبیده یکی از روش های باستانی ساخت و ساز ساختمان است که امروزه در ساختمان سازی های مدرن آن ها را می بینیم .

خاک کوبیده

خاک کوبیده

سرعت بالای اجرا و نیروی کار بومی در ساخت و ساز به روش خاک کوبیده

در ساخت و ساز به روش خاک کوبیده به نیروی خود کارگر و فشار وزن خود کیسه های خاک کوبیده تکیه می شود و به همین دلیل به ماشین های تخصصی نیازی نیست و نیروی کار بومی هم می تواند به کار گرفته شود و همین قضیه باعث می شود تا ساخت و ساز با سرعت بالاتری صورت بگیرد .

ساختمان سازی

ساختمان سازی

خاک کوبیده ، روشی مقرون به صرفه و کم هزینه

یکی دیگر از عواملی که در سرعت ساخت و ساز با روش خاک کوبیده تاثیرگذار است ، وجود مصالح لازم در خود منطقه است که به این وسیله هم در هزینه های مصرفی صرفه جویی می شود ( حذف هزینه حمل و نقل مصالح ) ، هم زمان بیشتری در اختیار ما قرار می دهد .

روش ساختمان سازی

روش ساختمان سازی

روش خاک کوبیده ، ساخت و سازی دوست دار طبیعت

مزیت دیگر ساخت و ساز به روش خاک کوبیده ، کاهش اثرات زیست محیطی است . روش خاک کوبیده یکی از روش هایی است که در آن از مصالح سازگار با طبیعت استفاده می شود و باعث می شود تا ساختمان هایی که به این روش ساخته می شوند جزو سازگارترین ساختمان ها با طبیعت باشند و کمتر به آن آسیب بزنند ، ضمن آن که خود روش هم جزو پایدارترین روش های ساخت و ساز محسوب می شود .

ساخت و ساز

ساخت و ساز

پروژه های اجرا شده به وسیله روش خاک کوبیده

نادر خلیلی یکی از معماران ایرانی ساکن کالیفرنیا است که مدت زیادی از زندگی حرفه ای خود را صرف شناخت روش های متفاوتی برای اجرای ساختمان هایی به روش خاک کوبیده کرده است که حاصل آن ابداع روشی به نام اَبر خشت است . ابر خشت در واقع کیسه‌های درازی است با عرض ۵۰-۴۰ سانتی‌ متر و طول مورد نیاز که از خاک پر می‌ شوند و مثل برچسب‌ های لباس و به کمک دو ردیف سیم‌ خاردار در حد فاصل هر کدام از آن ها در هم تنیده می‌ شوند .

روش ساخت و ساز

روش ساخت و ساز

خانه هایی که به روش ابر خشت ساخته می شوند در برابر باد و باران و گرما و سرمای شدید ، آتش‌ سوزی و زلزله مقاوم است . روش ساخت ابتدایی است و حتی ساختمان‌ سازی را تا مراحلی از یک مقوله تخصصی به مقوله‌ ای قابل انجام برای همه تبدیل می‌ کند . ابر خشت به یک الگوی خاص محدود نمی‌ شود . الگوی اتاق‌ های ۴۰ متری و ۲۰۰ متری دارد . شاید ابر خشت برای ساخت مثلا یک سالن بزرگ با محدودیت مواجه باشد ولی برای هر تعداد اتاقی که بخواهید جوابگو است .

روش ابر خشت

روش ابر خشت

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.