طراحی دکوراسیون معاصر

اصول سبک معاصر

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

داشتن دکوراسیون داخلی با سبک معاصر باعث می شود حس هم شکل بودن با دیگران داشته باشیم.  طراحی داخلی یک آپارتمان امروزه دست خوش تغییرات زیادی بوده ، که سبک جدیدی را به ارمغان آورده است. باید توجه داشت که این سبک را با سبک مدرن هم شکل ندانیم.

مقالات مرتبط

۱۰ المان معماری معاصر که هر خانه‌ای به آن نیاز دارد

فضا های معاصر

منظور از سبک معاصر چیست؟ خطوط فکر شده ، فرم‌ های هوشمندانه ، لوازم مینیمال ، و شاید بتوان گفت: قانون‌ شکنی! چیدمان امروزی ، همان‌ طور که از نامش پیدا است ، به‌ این لحظه و مد های این زمانه مربوط است. اما می‌ تواند نشانه‌ هایی از طراحی کلاسیک را نیز در خود داشته باشد. البته این نوع طراحی صرفا کلاسیک نیست اما در گوشه و کنار شاید موردی ببینید که مربوط به طراحی‌ های مثلا ۱۰ سال پیش است. اما همین مورد را هم باید با هوشمندی و زیرکی کامل استفاده کرد. یعنی به‌گونه‌ ای از وسایل بهره بگیرید که به یک طراحی ویژه و امروزی دست یابید.

 در طراحی امروزی ، سادگی و خلوت‌ بودن همیشه در درجه اول اهمیت قرار دارد. سادگی را باید جایگزین تزئینات شلوغ کنید. از وسایل مینیمال استفاده کنید و نیازی به وسایل بزرگ و تزئینی نیست. طراحی مدرن و امروزی تقریبا شبیه به هم هستند ، اما یکی نیستند. طراحی مدرن به اصول طراحی در قرن بیستم مربوط است و دستور کار مشخص و تعیین‌شده‌ ای دارد؛ اما طراحی امروزی این‌ گونه نیست و هیچ قاعده خاصی در آن مشاهده نمی‌ شود.

دلیل محبوبیت طراحی معاصر چیست؟ تاکید بسیار روی خطوط و فرم که دو اصل مهم در طراحی داخلی به‌شمار می‌ روند ، باعث جذابیت و محبوبیت سبک معاصر شده است. در این طراحی از نور و عناصر طبیعی بسیار استفاده می‌ شود که باعث بزرگ‌ تر دیده‌ شدن فضا می‌ شود. از آن‌ جایی که هیچ وسیله اضافه‌ ای در این طراحی وجود ندارد ، همه فضا ها و اتاق‌ ها دل‌باز ، روشن ، و زیبا دیده می‌ شوند. زمانی می‌ توانید طراحی معاصر را دوست داشته باشید که به هنر های انتزاعی علاقه‌مند باشید.

راز چیدمان

خطوط صاف و ساده در سبک معاصر

خط ، زاویه ، و اشکال در طراحی امروزی بسیار مهم هستند. باید این سه مورد را آویزه گوش خود کنید و در همه اتاق‌ ها از آن‌ ها بهره بگیرید. طراحی معاصر بیش‌ تر روی زوایا و خطوط عمودی و افقی استوار است تا مبلمان و وسایل خانه.
اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: آیا در این طراحی باید همه وسایل خانه شما زاویه قائمه داشته باشند؟ مسلما خیر. می‌ توانید برخی از قسمت‌ های خانه را با خطوط منحنی تزئین کنید. اما اصول این نوع طراحی هم این است که از یک شکل استفاده کنید ، مثلا دایره ، بیضی ، کروی ، مواج ، و ….

استفاده از زوایا درسبک معاصر

استفاده از زوایا درسبک معاصر

راز چیدمان

خنثی‌ های جذاب

کرم ، سفید ، قهوه‌ای ، مشکی ، و بژ رنگ‌ هایی هستند که در سبک معاصر از آن‌ ها استفاده زیادی می‌ شود. تک‌ رنگ‌ بودنِ دیوار ها شکل و نمای زیبایی به فضا می‌ بخشد.باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشیم: استفاده مستمر و زیاد از رنگ‌ های خنثی فضا را کمی خسته‌ کننده خواهند کرد. بنابراین ، سعی کنید از رنگ‌ های دیگر هم در قسمتی از دیوار استفاده کنید. برای مثال ، دیواری آبی است ، از رنگ‌ های کرم ، صورتی یا طوسی با کمی سبز ، بژ یا طلایی در کنار آن استفاده کنید. می‌ توانید از رنگ مکمل در مبلمان اطراف دیوار نیز استفاده کنید.

تک رنگ بودن دیوار ها در سبک معاصر

تک رنگ بودن دیوار ها در سبک معاصر

راز طراحی

فضای باز در سبک معاصر

در طراحی معاصر باز بودنِ فضا بسیار مهم است. پس برای رسیدن به این هدف از چیدمان منحنی استفاده کنید. اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: اتاق بزرگ با وسایل خیلی کم ، که خوب هم چیده نشده‌اند ، به جای زیبایی حس خالی‌ بودن و متروکه‌ بودن را به بیننده القا می‌کند. بهتر است در این فضا ها ، مبلمان و وسایل را به چند دسته تقسیم کنید و در اطراف اتاق بچینید. لوستر و آباژور و در کل نورپردازی در این طراحی بسیار مهم است.

چیدمان منحنی

چیدمان منحنی

راز چیدمان

کف‌ پوش خالی

اگر دوست دارید با پای برهنه روی سنگ کف خانه راه بروید ، شاید سبک معاصر برای شما مناسب باشد. در این طراحی هیچ‌ گونه فرش و قالی وجود ندارد و برای زیبایی کف خانه از انواع سنگ ، چوب ، سرامیک و … استفاده می‌ شود. اما منظور ما این نیست که به هیچ‌ وجه نباید از قالی استفاده کرد. ترجیحا نمونه‌ ای را انتخاب کنید که با دکوراسیون خانه هماهنگ است. شاید گاهی دوست داشته باشید کف زمین بنشینید و خب روی زمین سفت و خالی هم که نمی‌ توان برای مدت طولانی نشست. ترجیحا رنگ‌ های بسیار روشن و کم‌ رنگ را در قالی انتخاب کنید.

خالی بودن کفپوش

خالی بودن کفپوش

راز چیدمان

درخشندگی و نور

در طراحی معاصر ، تار بودن دیوار مفهومی ندارد. کروم ، استیل ، لاک‌‌ الکل ، شیشه ، کاشی ، و … موادی برای استفاده در طراحی معاصر هستند. اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: درخشش خیلی زیاد هم به چشمان شما آسیب می‌ رساند. در این‌ جا کمی قانون‌ شکنی کنید و از وسایل و تزئینات مات و تیره استفاده کنید.

درخشندگی در طراحی معاصر

درخشندگی در طراحی معاصر

راز طراحی

مبلمان با جلوه زیاد

طراحی مبلمان امروزی دارای خطوطی مشخص ، ساده ، و جذاب است. در این مبلمان ، اثری از تزئینات اضافه ، روکش ، چین دور صندلی یا تخت ، و … دیده نمی‌ شود. همه چیز بسیار ساده و زیبا است. همین سادگی جاذبه بسیار زیادی دارد و باعث زیبایی خانه می‌ شود. برای مثال ، صندلی‌ هایی با پایه‌ های بلند برای میز غذا خوری انتخاب کنید. اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: استفاده دائمی از میز و صندلی‌ هایی با پایه‌ های بلند همیشه هم زیبا نیست. گاهی استفاده از مبلمانی که پایه‌ های کوتاه دارد و به زمین نزدیک است ، در میان وسایل مرتفع ، ترفند جالبی برای جلب توجه است.

استفاده از مبلمان ساده

استفاده از مبلمان ساده

راز طراحی

پنجره‌ های مرکزی

آیا می‌ توانید برای پنجره‌ های این خانه پرده در نظر بگیرید؟ مسلما خیر. زیبایی این اتاق در پنجره‌ ها و نور سراسری آن است. همان‌ طور که در بالا هم گفتیم ، طراحی معاصر بر نور زیاد و وسایل کم استوار است.اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: نمی‌ توان خانه را بی‌ پرده گذاشت چون از بیرون دید دارد و ما دوست نداریم مردم تماشای مان کنند. برای این منظور می‌ توانید پنجره‌ ها را تا جایی که ممکن است در دید مات کنید. از پرده‌ هایی استفاده کنید که کاملا جمع می‌ شوند. به ‌این ترتیب ، در طول روز که بازتاب پنجره مانع از دیده‌ شدن فضای درون می‌ شود ، می‌ توانید از نور زیاد و مناظر بیرون لذت ببرید.

استفاده از پنجره های مات

استفاده از پنجره های مات

راز طراحی

وسایل تزئینی مینیمال

به یاد داشته باشید که طراحی معاصر بر وسایل کم و سادگی استوار است. ترجیحا وسایلی را برای دکور و تزئین خانه انتخاب کنید که ساده هستند و کم‌ ترین تزئینات را دارند. اما در نظر داشته باشید ، این وسایل ساده و دکوری‌ های بی‌ آذین را به‌گونه‌ ای در کنار هم بچینید که شیک و زیبا دیده شوند. یعنی فقط وسیله‌ ای برای پر کردن طاقچه یا بوفه نباشند. به چیدن آن‌ ها فکر کنید و از ایده طراحان کمک بگیرید.

استفاده از لوازم دکوری ساده

استفاده از لوازم دکوری ساده

راز طراحی

اثر هنری بزرگ

دیوار های خانه‌ های معاصر برای جلب توجه و خود نمایی چیز زیادی ندارند چراکه بسیار خالی و ساده هستند. به همین دلیل بهتر است فکری به حال آن‌ ها بکنید. منظور مان این نیست که دیوار را به کلکسیون بشقاب‌ های قدیمی یا موزه آثار هنری تبدیل کنید ، بلکه برای مثال ، از یک قاب عکس یا نقاشی بزرگ استفاده کنید. البته توجه داشته باشید ، تابلویی که انتخاب می‌ کنید نباید با وسیله یا دیواری که به‌ عنوان نقطه کانونی خانه انتخاب کرده‌اید رقابت کند. باید فقط باعث زیبایی و پر شدن دیوار بشود ، اما لازم نیست خیلی هم به چشم بیاید.

استفاده از قاب عکس یا نقاشی بزرگ

استفاده از قاب عکس یا نقاشی بزرگ

منبع :

چیدانه

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.