نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت ، پر طرفدارترین نمای ساختمان های مدرن!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

با ظهور مدرنیسم در معماری و شروع عصر مدرن علاقه مندی وافر به ایجاد ساختمان های بلند مرتبه و ساخت و سازهای صنعتی، استفاده از مصالح پیشرفته بیش از پیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمانی قرار گرفت و طی چند سال اخیر، استفاده از ورق های کامپوزیت آلومینیومی به عنوان یکی از مصالح پیشرفته، آنچنان مورد استفاده قرار گرفته که امروزه به یکی از اصلی ترین مصالح مورد استفاده در نماهای ساختمانی کشور مبدل شده است. به همین منظور امروز در دکوراتور به بررسی نمای کامپوزیت ساختمان می پردازیم.

مقالات مرتبط

طراحی نمای ساختمان ، حرفه ای ها چگونه طراحی می کنند؟

نمای کامپوزیت چیست؟

ورق های کامپوزیت برای اولین بار در کشور آلمان ابداع گردید و استقبال و کاربرد فراوان این محصولات به عنوان یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان ها، بیانگر کیفیت مناسب و عدم وجود هر گونه محدودیت در طراحی و اجرای آن می باشد. ورق آلومینیوم کامپوزیت در حقیقت ترکیب لایه ای متریال هایی نظیر پلاستیک فشرده و یک لایه نازک چند میلیمتری از فلز آلومینیوم است. رنگ ورق های آلومینیوم کامپوزیت عموما به صورت آزادانه اجرا می شود و دارای طیف وسیعی از رنگ ها برای برآورده کردن نیاز مشتری است.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

انواع کامپوزیت

آلومینیوم کامپوزیت پانل

آلومینیوم کامپوزیت پانل معمولی از ترکیب چند لایه مختلف به همراه پوشش آلومینیوم به دست می آید. دو صفحه آلومینیوم روکش شده، سطح هسته پلیاتیلنی آن را پوشانده اند. چسباندن این سطوح آلومینیومی به هسته، توسط فرایندهای شیمیایی و مکانیکی صورت می گیرد، به طوری که در مقابل ورقه ورقه شدن به شدت مقاومت می کند.

آلومینیوم کامپوزیت

آلومینیوم کامپوزیت

آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو

آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو ضمن دارا بودن خواصی نظیر ضد آلایندگی، مقاومت در برابر آتش، استحکام مناسب و غیره، به دلیل بهره مندی از تکنولوژی برتر نانو از خصوصیات منحصر به فردی نظیر خود تمیزکنی و مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی نیز برخوردار می باشد. بنابراین با توجه به ویژگی های فوق، هنگام استفاده از ورق های نانو در مقایسه با ورق های PVDF معمولی، دیگر نگرانی در خصوص تمیز نمودن سطوح نمای کامپوزیت به خصوص در مورد ساختمان های بلند وجود ندارد.

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی (رنگی)

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی الهام گرفته از رنگ های موجود در طبیعت مثل رنگ های رنگین کمان می باشد. سطح بین ورق به وسیله رنگ براق خاصی پوشانده شده که باعث ایجاد حس لطافت و رنگارنگی می گردد. در واقع این نوع از کامپوزیت ها بسته به زاویه تابش نور، با رنگ های متفاوتی دیده شود. از این ورق می توان در اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی در مکان های عمومی، فروشگاه های زنجیره ای، مراکز خرید، تبلیغات نمایشگاهی و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود.

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی

آلومینیوم کامپوزیت پانل ضدباکتری

آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد باکتری یکی از محصولات انحصاری iBond می باشد. این نوع آلومینیوم، از هسته پلیاتیلن با وزن مخصوص کم و ضد آلاینده، بین دو ورق آلومینیومی با تکنولوژی پیشرفته ساخته شده است. بر روی سطوح این ورق، رنگ ضد باکتری به کار رفته که در اثر آن، ظاهری زیبا و مطلوب ایجاد شده است و همچنین خصوصیات ضد باکتری موجود در رنگ، سبب محافظت محیط های خاص نظیر اتاق های عمل، مراکز تولید و نگهداری دارو، آزمایشگاه ها و غیره می گردد .

آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش

این نوع ورق از هسته پلاستیکی نسوز به همراه دو لایه ورق آلومینیومی تشکیل شده که نمونه جدیدی از ورق های کامپوزیت آلومینیومی است. در واقع هسته پلاستیکی شامل عنصر ضد آتش بوده که سبب می گردد این ترکیب به سختی آتش گیرد. همچنین این قابلیت توسط استانداردهای خاص، آزمایش شده و گواهی کیفیت درجه یک را دریافت نموده است. ضمنا این ماده نسوز دارای ویژگی مناسبی بوده که در هنگام آتش سوزی هیچ گونه گاز مضری از خود متصاعد نمی نماید.
کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش

کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش

نمای کامپوزیت طرح چوب

این نوع ورق گونه دیگری از کامپوزیت است که همانند طرح فلز هم در داخل و هم در خارج کاربرد وسیعی دارد. رویه این ورق ها از یک لایه لمینیت شده است.

روش اجرای نمای کامپوزیت:

روش اجرای نمای کامپوزیت به دو صورت می باشد: ۱. سیستم فیکس ۲. سیستم هنگ

روش اجرای نمای کامپوزیت

روش اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت با سیستم فیکس

در این روش اجرای نمای کامپوزیت پس از برش و شیار به صورت ثابت، با پیچ یا پرچ بر روی زیرسازی آلومینیومی یا آهنی متصل شده که مراحل نصب آن از سرعت بالایی برحوردار است. در بین فاصله ورق های نصب شده جهت ایجاد نمایی زیباتر و ضد آب شدن نمای ساختمان، از تسمه ای به جنس ورق یا چسب های پلی اورتان یا چسب و لاستیک سیلیکونی استفاده می شود. در روش فیکس می توان از دو نوع زیرسازی آلومینیومی و آهنی بهره گرفت.

اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت با سیستم هنگ

در این روش، ورق ها با استفاده از شیارهای چکمه ای تعبیه شده، به صورت ریلی روی پروفیل های مخصوص آلومینیومی نصب می شوند. پس از اجرای کمربندی های آهنی زیرسازی، با هدف رفع خطاهای احتمالی سازه، نبشی های آهنی با شیارهای لوبیایی روی کمربندی های مطابق با آکس بندی ارائه شده در نقشه های اجرایی، نصب می گردند.

اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت

اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت

در مرحله بعد، ریل های آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی های آهنی بوسیله براکت های آلومینیومی با دو سوراخ لوبیایی به زیرسازی متصل می شوند. در این روش جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم، از لاستیک های دی الکتریکال پی وی سی بین براکت آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می گردد. نهایتا ورق های آلومینیوم کامپوزیت به وسیله اتصالاتی آلومینیومی U شکل (موسوم به بچه ناودانی) که در داخل لامل های آلومینیومی قرار می گیرند، بر روی لامل ها نصب می گردند.

مزایا و معایب استفاده از نمای کامپوزیت

مزایای استفاده از نمای کامپوزیت:

  • داشتن نسبت استحکام به وزن و نسبت سفتی به وزن بالا
  • غیر خورنده، غیر مغناطیسی بودن
  • دارای خاصیت جذب انرژی مناسب
  • دارای عمر خستگی بالا
  • توانایی قرار دادن سنسور درون مواد جهت کنترل کارکرد درست یا نادرست کامپوزیت (کامپوزیت های هوشمند)
  • سهولت در ساخت ساختارهای با اشکال پیچیده
مزایای استفاده از نمای کامپوزیت

مزایای استفاده از نمای کامپوزیت

معایب استفاده از نمای کامپوزیت:

  • قیمت بالای مواد خام و فرآیند ساخت
  • تافنس (مقاومت در برابر ضربه) پایین
  • آلایندگی محیط زیست مخصوصا در مورد کامپوزیت های زمینه پلیمری
معایب استفاده از نمای کامپوزیت

معایب استفاده از نمای کامپوزیت

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.