منزل استاد صادق زاده

دکوراسیون ایرانی منزل استاد صادق زاده ، خانه خط و نقاشی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

من زودتر از همکارم می‌رسم دم در آپارتمان. اولین‌باری است که به خانه -آتلیه استاد می‌روم. پیش از این نمونه‌هایی از آثارش را در نمایشگاه و گالری‌ها دیده بودم. کارهای زیبایی بودند اما دوست داشتم ببینم فضایی که در آن جا حروف را روی بوم یا کاغذ جاودانه می‌کند چه حال و هوایی دارد ؟ از راه‌پله‌ای با سنگفرش سفید بالا می‌روم. تابلویی از آثار استاد صادق‌زاده به صورت چاپ و پرس روی تخته سه‌لایی در راه‌پله خودنمایی می‌کند. بقیه راه‌پله ساده و معمولی است. استاد دم در آمده. سلامی و … . همان دم در نگاهم اسیر دیواری طلایی‌رنگ در منزل استاد صادق زاده می‌شود که تابلوهایی زیبا بر آن نشسته‌اند.مقالات مرتبط

دکوراسیون خانه ای اصیل ، ایرانی ، خودمانی به روایت حمیدرضا

 احساس می‌کنم شاعران شعر‌های بر دیوار به خوشامدگویی‌ام می‌آیند

هرگز شب را باور نکردم ؛ چراکه در فراسوی دهلیزش
به امید دریچه‌ای دل‌بسته بودم
روزگار غریبی‌ است ، نازنین…

منزل استاد صادق زاده

شاعران دیگری هم هستند که در قاب‌هایی با یا بدون تذهیب دیوار طلایی را روح بخشیده‌اند. این اولین نقطه کانونی فضا ، بسیار جذاب دیده می‌شود. کنار دیوار یک نقاشی – خط از ترکیب حروف در قابی بزرگ و شیشه‌ای روی سه‌پایه نقاشی جا خوش کرده و روی دیوار کناری ، تابلویی بسیار بزرگ از درهم تنیده شدن کلمات که تقریبا تمام دیوار را پوشانده است.
قاب های زیبا

قاب های زیبا

فضای کوچک ورودی منزل استاد صادق زاده

استاد ، یک ورودی خاص برای دم در ساخته که هم زیباست و هم فضای اصلی را از دید مستقیم ورودی تفکیک و محفوظ می‌کند. فضایی کوچک با آجر قرمز و سقفی از الوارهای چوبی. درون این فضای کوچک آینه‌ای قدی قرار دارد که قاب آن را یکی از دوستانش با استفاده از کلیدها و تکه‌های فلزی ، کاشی ، شیشه و … پتینه‌وار ساخته و بالای آن یکی از دستباف‌‌های زنانه تاجیکی آویزان شده که از هر دو طرف آینه دو گوشواره آن آویزان است.

چشم‌نظرهایی از ترکیه هم در اینجا دیده می‌شود. بالای در خروجی اتاقک هم والان‌هایی کار هند آویزان شده است. باریکه‌هایی پنجره‌مانند هم دارد که با نی‌های بریده و خشک شده پر شده است. بیرون اتاقک و در فضای اصلی یک تلویزیون قدیمی با قاب چوبی قرار دارد که نمی‌دانم مال کدام کشور اروپایی است و مرغ‌های آمین فلزی یادگار یکی از دوستان هنرمندش که بر قطعه‌ای چوب فرود آمده و آرام گرفته‌اند. فکر می‌کنم در اینجا چند کشور مختلف کنار هم با صلح و آرامش جمع شده‌اند.

فضای کوچک ورودی

فضای کوچک ورودی

دکوراسیون فضای دلباز اصلی منزل استاد صادق زاده

از این جمع بین‌المللی چشم که برمی‌گردانم، فضای اصلی و دلباز مرا مجذوب خود می‌کند. نور ملایم شرقی از دو پنجره نیم‌قدی که با شیدهای نواری مات و شفاف تا نیمه کشیده شده از لابه‌لای گلدان‌های شمشاد ابلق روی طاقچه بیرونی پنجره‌ها به درون سرک می‌کشد و بر کف سراسر تمیز و  پوشیده از کفپوش بامبوی طبیعی بازتاب می‌شود. تعدادی گیاه سبز در سمت راست من به صف تا دم پنجره ایستاده‌اند.

پیچک‌های پیتوس ، سانسوریاهای بلند قد ، دو گلدان بونسایی و چند گلدان دیگر. تابلوی بزرگی با زمینه سفید اثر استاد با حروفی سبزرنگ روی بوم و روی دیوار سفید‌رنگ بالای گلدان‌ها دیده می‌شود. جلوه هماهنگی سبزها و سفیدی‌ها. چهار نیمکت چوبی و میزی با حالت طبیعی چوب ، روی یک قالیچه محلی قدیمی از جنس پشم با زمینه تیره و نقوش هندسی ، چیدمان صمیمی فضا را تکمیل می‌کند. نیمکت‌هایی برای دورهمی‌های استاد با هنر‌جوهایش. 

فضای دلباز اصلی

فضای دلباز اصلی

نقطه کانونی دوم منزل استاد صادق زاده ؛ طاقچه بین دو پنجره

نگاهم روی فرورفتگی بین دو پنجره می‌ایستد. باز هم همنشینی عناصری از جغرافیای گوناگون که کنار هم بی‌هیاهو جاگرفته‌اند. سازهای ایرانی ، رادیویی قدیمی ، اتوی زغالی ، چراغ لامپا ، زنگ کوچک برنجی ، تابلویی از یک قطعه خوشنویسی قدیمی و…. هر کدام از جایی و فرهنگی. قسمت پایینی طاقچه دو ردیف قفسه کتاب دیده می‌شود و در جلوی کتاب‌ها ، اثر کوچکی از استاد زیر شیشه و قاب خودنمایی می‌کند.

دکور زیبا

دکور زیبا

نیم‌ستی خاص در دکوراسیون ایرانی منزل استاد صادق زاده

سمت چپ و زیر پنجره دوم ، مبلمان نیم‌ستی که آن هم از طراحی‌های خود استاد است، خودنمایی می‌کند؛ ترکیب چوب با مفتول‌های کوچکی از فلز که بین دسته‌های مبل و قسمت کف قرار گرفته‌ است. دسته‌ها و قسمت پشتی مبل دارای بافتی است که نیم‌ست را با آن مفتول‌های فلزی ، خاص‌تر می‌کند. پارچه مبل با رنگی بین سفید و نخودی خیلی روشن و بافتی درشت ، فضایی به سبک روستیک را به ذهن می‌آورد. چند شاخه نی بامبوی بسیار بلند و چند شاخه بامبوی سبز از گوشه پنجره به ما نگاه می‌کند. در میان این رنگ‌های آرام ، شاخه زیبایی از گل ارکیده سرخابی حال چشم‌ها را خوش می‌کند.

مبلمان نیم‌ست

مبلمان نیم‌ست

گوشه دنج منزل استاد صادق زاده

پشت دیوار آجری اتاقک ورودی و در نزدیکی نیمکت‌های چوبی ، یک میز و دو صندلی لهستانی از سال‌های دور قرار دارد که محل گذران امور با دستگاه رایانه استاد است. با دو ردیف قفسه کوچک کتاب که روی دیوار تعبیه شده و همنشینی آجر و چوب.

گوشه دنج

گوشه دنج

راهرویی بدون فضای از دست رفته

راهرو با یک در از فضای اصلی جدا می‌شود. ورودی آن با دو کتابخانه که درون دیوار جا گرفته پر شده که هم شکستگی و پرتی دیوار را پوشش داده و هم محل مناسبی برای کتاب‌ها ، عکس‌ها و جوایز استاد فراهم کرده است و این یعنی استفاده بهینه از فضای مرده.

راهرو

راهرو

اتاق خواب منزل استاد صادق زاده با دو در

انتهای راهرو به دو فضای کاملا متفاوت ختم می‌شود. سمت چپ ، اتاق خواب است. این جا هم چوب عنصر اصلی چیدمان است. دیوار بالای تختخواب به رنگ آجری متوسط است و در همنشینی با چوب‌های کتیبه بالای تخت و میز کنسول و پاتختی بسیار خوب جور شده است. دری بزرگ و قدیمی در طرف دیگر اتاق قرار دارد. استاد می‌گوید : « من یک کارگاه در زادگاهم دارم که کارهای خیلی بزرگ و ریخت‌و‌پاش‌ها و تجربه کردن‌هایم با مواد مختلف را آن جا انجام می‌دهم. این در مال ملک همسایه‌ام بود که دور انداخته شده بود. حالا این جا برای من دری است به فراسوی زندگی روزمره. دری به سوی خیال »

اتاق خواب

اتاق خواب

گوشه‌ای از بهشت در منزل ایرانی استاد صادق زاده

در قرینه اتاق خواب به بهشت کوچکی وارد می‌شویم. همکار عکاسم چه ذوقی می‌کند. من هم همین‌طور. یک حیاط خلوت ، کوچک و سبز. شاداب با گل‌های شمعدانی ، گلدان بزرگ یوکا ، موی چسبی که از دیوار به آسمان قد کشیده و گیاهان بسیار دیگر. یک تخت کوچک سنتی با دو پشتی هم به دیوار تکه داده شده رو به گل‌ها و گیاهان. استکانی چای در این باغ کوچک چه می‌چسبد.

حیاط خلوت

حیاط خلوت

کلام بدرود

استاد عین‌الدین صادق‌زاده ، از سرزمین جنگل‌های زیبای شمال ، مازندران است و همه جای این خانه – آتلیه ، نشان از بیعت دیرینه او با طبیعت و رنگ‌های آن دارد. واحه ای سبز در لحظه شهر. نوای پیچش حروف و کلمات در تابلوهای اثر استاد ، با حضور آوای طبیعت در دکوراسیون ، نورپردازی ملایم فضا که بیش تر روی آثار متمرکز شده‌اند و ترکیب مواد برگرفته از طبیعت و عناصر دکوری قدیمی ، ما را با خود به آن واحه سبز در لحظه شهر و آرامش حاصل از آن مهمان می‌کند. با سپاس از استاد که رخصت داد ساعاتی در این خلوت سرشار از زندگی باشیم.

منبع :

چیدانه

مریم حسن پور علاقه مند به دنیای هنر ، معماری و دکوراسیون . با تمام وجود در کنار هم برای رقم زدن اتفاقات بهتر تلاش می کنیم ^_^

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.