محمدرضا ماندنی

دکوراسیون منزل به یاد ماندنی محمدرضا ماندنی

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

« زمانی که مسافرت می‌رویم به‌خصوص اگر خارج از ایران باشد با دقت بیش تری به اطراف نگاه کرده و ناخودآگاه دیدن را تمرین می‌کنیم اما زمانی که در شهر خودمان هستیم این گونه نیست چون فکر می‌کنیم همه‌چیز را دیده‌ایم. در صورتی که همین شهری که در آن زندگی می‌کنیم یک دنیا شگفتی کشف نشده دارد. » این بخشی از صحبت‌های مالک هنرمند و عکاس این خانه ، محمدرضا ماندنی است. او نسبت به اتفاقات روزمره‌اش دیدی متفاوت دارد و به همین دلیل است که در طراحی خانه‌اش هم حساسیت بیش تری به خرج داده است.

مقالات مرتبط

چیدمان منزل ایرانی سحر، دکوراسیون ساده و صمیمی به سبک شیرازی ها!

نوع چیدمان ، انتخاب رنگ‌ها و وسایل ، خانه محمدرضا ماندنی را به فضایی گرم و صمیمی تبدیل کرده است. ساکن این خانه ، ” محمدرضا ماندنی ” است. یکی از محبوب‌ترین سلبریتی‌های اینستاگرام. او که حدود دو سال است در این خانه ۹۰ متری زندگی می‌کند ، می‌گوید : « افراد باسلیقه مثل یک توریست به دنیا نگاه می‌کنند. »

دکوراسیون 90 متری

دکوراسیون ۹۰ متری

دکوراسیون منزل به یاد ماندنی محمدرضا ماندنی

من محمدرضا ماندنی حدود دو سال است که ساکن این خانه هستم. این جا قبلا جای بسیار زشتی بود. تمام کف‌سازی از جنس سنگ بود. سنگی که طرح زیبایی نداشت و یک‌دست هم نبود. ضمن این که دیوارها بسیار بدرنگ بود اما به مرور تبدیل شد به این فضایی که می‌بینید. البته هنوز هم سقف کاذب را دوست ندارم و درک نمی‌کنم چرا باید به این فرم باشد. اما تا جایی که توانستم این جا را به جایی برای زندگی کردن تبدیل کردم. این تغییرات بهایی مثبت داشت و باعث شد از حضور در خانه‌ام لذت ببرم و بعد از یک روز کاری با اشتیاق به منزلم بازگردم.

چیدمان هال و نشیمن باید راحت باشد. زمان چیدن مبل همیشه به این فکر می‌کنم که کاربردی‌ترین بخش خانه‌ام کجاست تا هم خودم و هم مهمانم هنگام نشستن احساس بهتری داشته باشیم.

این مجسمه کار یک هنرمند افغان به نام علی‌خان است که با « پاپی ماشه » ماشین درست شده که درواقع همان خمیر کاغذ و یک تکنیک در مجسمه‌سازی است. با این متریال اکسسوری‌های مختلفی می‌سازند.

دکوراسیون منزل محمدرضا ماندنی

نگاه من به معماری این است که کاربردی و مینیمال باشد. هر چیزی که در این خانه می‌بینید ضمن این که کاربردی است ، سعی شده به بهترین فرم هم چیدمان شود. تنها بخشی از خانه‌ام که کاربردی نیست ، دکوری چوبی است که رویش یک ماشین تایپ قدیمی گذاشته‌ام.

دکوری چوبی

دکوری چوبی 

عاشق گل و گیاه هستم و دوست دارم جایی نزدیک به یک طبیعت حقیقی زندگی کنم. به همین خاطر از همین فضای کوچک بالکنم هم نهایت استفاده را کردم. چترها را به دلیل آفتاب سوزان این فصل با بست به نرده وصل کرده‌ام تا گیاهان نازنینم آسیبی نبینند. این جا باغچه کوچک و یک نفره من است. فعلا امکان زندگی در خانه‌ای حیاط‌دار را ندارم اما دست‌کم می‌توانم از همین فضای هر چند کوچک هم کلی استفاده‌های خوب کنم.

گل و گیاه

گل و گیاه

آدم‌هایی که درگیر هنر هستند نسبت به مسائلی حساس‌ترند. یعنی می‌دانند محیط چه تاثیری بر زندگی‌شان می‌گذارد. خانه بی‌روح ، کم‌نور و با چیدمان فضایی نامناسب تاثیرات منفی زیادی بر روحیه ساکنانش می‌گذارد. این افراد نسبت به مسائل اجتماعی ، نوع لذت بردن از زندگی و… یک جور حساسیتی دارند و به دلیل تاثیر بیش تری که از محیط می‌گیرند ، بیش تر هم بر محیط اطراف‌شان یا اجتماع تاثیرگذار هستند. درست مثل آدم‌هایی که دیدن را یاد گرفته‌اند.

منزل محمدرضا ماندنی

می‌دانید تفاوت دیدن و نگاه کردن در چیست ؟ به طور مثال فردی که هزاران بار از جلوی سمساری رد شده باشد و نگاهش هم گهگاهی به ویترین مغازه افتاده باشد ، فقط « نگاه » می‌کند اما کسی که « دیدن » را تمرین کرده با خودش می‌گوید بگذار داخل این مغازه را هم ببینم و خیلی اوقات به دلیل دید متفاوتی که دارد ، گنجی هم پیدا می‌کند که می‌تواند یک رادیوی قدیمی زیبا باشد که کاربردی دکوراتیو پیدا کرده است. متاسفانه به همین خاطر بسیاری از آدم‌ها ارزش چنین رادیویی را نمی‌دانند و آن را دور می‌اندازند و عده‌ای دنبال چنین وسایلی هستند چون می‌دانند چه خاطرات و ارزش‌هایی را همراه دارد.

رادیوی قدیمی

رادیوی قدیمی

بعضی از آدم‌ها حس اشیا را درک می‌کنند یا بهتر بگویم ارزش حسی اشیا را. وسایل قدیمی بیهوده نیستند لطفا دقیق ببینید. در دنیای امروز چمدان فقط وسیله‌ای برای گذاشتن خرت و پرت‌ها نیست بلکه می‌تواند یک میز باشد. این چمدان قدیمی که در تصویر می‌بینید با هزینه‌ای بسیار کم تر از یک میز همان کاربرد را دارد. اکثر هنرمندها نمی‌پذیرند یک قوری فقط باید همان کاربردی که در ذهن همه نقش بسته را داشته باشد. آن ها می‌دانند قوری فقط برای چای دم کردن نیست و می‌تواند یک گلدان متفاوت و زیبا باشد. این افراد دیدی متفاوت نسبت به همه مسائل اطراف‌شان دارند.

چمدان قدیمی

چمدان قدیمی

فرشی که زیر مبل قرمز پهن است و به خوبی با این فضا همخوانی دارد را در انباری خانه مادربزرگم پیدا کرده‌ام. آن جا تبدیل به یک فرش بی‌ ارزش و دورریختنی شده بود.

فرش

فرش

به دلیل این که متراژ آشپزخانه کوچک است ، تمامی بازشوهای کابینت‌ها رو به بالا باز می‌شود تا در زمان استفاده فضای کم تری اشغال کند. کابینت‌های قبلی آشپزخانه به رنگ قهوه‌ای تیره بود اما در تغییرات جدید کابینت‌های ردیف بالا سفید در نظر گرفته شده تا با انعکاس نوری که از تراس می‌آید فضا روشن‌تر به نظر برسد. ردیف پایینی کابینت‌ها هم به رنگ تیره است و با تم کلی خانه هماهنگ‌تر.

دکوراسیون منزل به یاد ماندنی

 تمام لوسترها را خودم ساخته‌ام. یک زمانی این سبک لوستر به‌راحتی پیدا نمی‌شد اما الان در فروشگاه‌های صاحب‌نام حاضر در ایران موجود است. این کاسه‌ها مخصوص مرغداری است. آن ها را از لاله‌زار با قیمت خیلی مناسبی خریدم. بیرون و درون این ظرف را با اسپری مخصوص ماشین رنگ کردم و این لوسترها خلق شدند.
لوستر خاص

لوستر خاص

تمام صندلی‌های میز ناهارخوری با هم متفاوت است. اضافه شدن هر کدام از این صندلی‌ها به میز اتاق غذاخوری داستانی دارد. چرخ خیاطی و لباس نظامی پدربزرگم که یادگاری از خانه خاطرات کودکی‌هایم است را هم در همین اتاق گذاشته‌ام.

ناهارخوری

ناهارخوری

چون این خانه نورگیر نیست باید رنگ کفپوش روشن انتخاب می‌شد. ضمن این که بافت لمینیتی که انتخاب کردم به چوب نزدیک‌تر است. تم رنگ همه وسایلم با این رنگ کفپوش همخوانی دارد. حس حضور چوب در خانه سرشار از گرما و صمیمیت است.

وقت گذاشتن تاثیر زیادی در پیدا کردن وسایل مناسب دارد. مثلا اولین مبلمانی که خوشتان می‌آید لزوما بهترین نیست. در لباس خریدن هم این مسئله صادق است. آدم‌های خوش‌پوش برای خرید لباس وقت می‌گذارند.

مقالات مرتبط : طراحی حیاط خانه ایرانی ، زندگی سبز و زیبای سیما و پویان در تهران!

شاید برایتان عجیب باشد که در این خانه تلویزیون وجود ندارد. سال گذشته تصمیم گرفتم تلویزیون داشته باشم اما بعد از مدتی به دلیل این که کم پیش می‌آید تلویزیون تماشا کنم آن را به برادرم دادم.

دیوارهای این جا پر از Art work است. اکثر تابلوهای روی دیوار کار هنرمندان خوب ایرانی است. تاثیر تابلو ، چه عکس باشد و چه نقاشی بسیار مهم است و به خانه هویت می‌بخشد.

تابلو

تابلو

دستشویی خانه‌ام مثل شهربازی است. به نظرم با دیدن این فضا در خانه ، رستوران و… است که مشخص می‌شود طراح یا صاحبخانه چقدر خوش‌سلیقه است. چون دستشویی آخرین فضایی است که همه برای طراحی آن زمان می‌گذارند و گاهی هم اصلا زمانی نمی‌گذارند. در بسیاری از کشورهای دنیا فرهنگ مطالعه در دستشویی وجود دارد. حتی روی دیوارهای دستشویی‌ام هم آرت ورک نصب است.

منبع :

چیدانه

مریم حسن پور علاقه مند به دنیای هنر ، معماری و دکوراسیون . با تمام وجود در کنار هم برای رقم زدن اتفاقات بهتر تلاش می کنیم ^_^

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.