المانهای معماری معاصر

۱۰ المان معماری معاصر که هر خانه‌ ای به آن نیاز دارد

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

داشتن دکوراسیون داخلی با سبک معاصر باعث می شود حس هم شکل بودن با دیگران داشته باشیم.  طراحی داخلی یک آپارتمان امروزه دست خوش تغییرات زیادی بوده ، که سبک جدیدی را به ارمغان آورده است. باید توجه داشت که این سبک را با سبک مدرن هم شکل ندانیم.

مقالات مرتبط

سبک دکوراسیون مدیترانه ای با رنگ و بافت های هیجان انگیز

فضا های معاصر

 در این دوران مدرن شکی نیست که جنبش معاصر بر تمام جنبه‌ های زندگی روز مره ما تاثیر گذاشته و هر روز بر این تاثیر افزوده می‌شود. از خودرو های ما ، نحوه لباس پوشیدن ما ، و تکنولوژی گرفته تا طراحی دکوراسیون داخلی و معماری ساختمان‌ ها این تاثیرات مشخص است. بسیاری از افراد دو اصطلاح معاصر و مدرن را به جای هم به کار می‌برند و منظور آن‌ها از این کابرد شکستن قوانین و قواعد موجود در سبک‌ های سنتی و وارد کردن مفاهیم جدید در طراحی و تفکر مدرن است.

واژه مدرن هم‌ چنین می‌تواند به یک دوره زمانی از یک سبک طراحی از دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۵۰ اشاره کند. از وارد کردن نور طبیعی به فضا های تاریک گرفته تا باز کردن نقشه‌ های خانه و استفاده از مبلمانی با خطوط ساده و مینیمال در گرایش‌ های معاصر جای دارد. در این مطلب قصد داریم ۱۰ راه را به شما نشان دهیم تا با استفاده از آن‌ ها بتوانید معماری معاصر را وارد فضای داخلی زندگی خود کنید. سبکی که این روز ها خواسته یا ناخواسته در هر خانه‌ای ردپایش دیده می‌شود.

۱. نور را وارد فضای داخلی خانه خود کنید

وقتی گرایش‌ های مدرن و پست مدرن در دهه‌ های ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ در طراحی داخلی ظهور پیدا کردند تغییرات خاصی در طراحی داخلی خانه‌ ها پیش آمد. دیگر در طراحی خانه‌ ها از فضا های تاریک سنتی که اتاق‌ های بسته با پنجره‌ های کوچک داشتند خبری نبود. اتاق‌ های تاریک و کوچک جای خود را به اتاق‌ های بزرگ و پرنور دادند و همین جزئیات است که شما می‌توانید از آن‌ها در طراحی خانه خود استفاده کنید.

پیشنهاد معماری معاصر

نقشه‌ای را برای خانه خود انتخاب کنید که از طریق کف پوش‌ ها تا پنجره‌ های شیشه‌ای ، نورگیر ها ، لوله‌ های خورشیدی نور طبیعی وارد خانه شما شود و هم‌ چنین در فضا های خصوصی خانه برای ایجاد نور بیش‌ تر از شیشه‌ های مات استفاده کنید.

وارد کردن نور طبیعی

وارد کردن نور طبیعی

۲. از رنگ‌ ها ماهرانه‌ تر استفاده کرده و به دنبال رنگ‌ هایی باشید که واقعا به آن‌ ها علاقه دارید

از تنالیته‌ های خنثی رنگ‌ های خاکستری ، قهوه‌ای ، و سیاه و سفید برای کفپوش‌ ها ، مبلمان ، روشنایی‌ ها و بافت‌ ها استفاده کنید. رنگ‌ های معاصر باعث می‌شوند جزئیات موجود در وسایل خانه در فضا بدرخشند و از طرفی باعث می‌شوند تا طرح‌ ها و بافت‌ های استفاده شده در طراحی خانه به خوبی به چشم بیایند. این‌ که از رنگ‌ های خنثی استفاده می‌کنید اصلا به این معنی نیست که قرار است فضای داخلی خانه شما کسل‌کننده و ملال‌آور شود. 

پیشنهاد معماری معاصر

مبل‌های کنفی دارای رنگ خنثی هستند اما در عین حال بافت بسیار زیبا دارند و همین مسئله باعث می‌شود تا این مبل‌ ها در فضا کاملا به چشم بیایند.

مبل های کنفی

مبل های کنفی

۳. با استفاده از مواد و مصالح طبیعی می‌توان فضای داخلی و خارجی فوق‌ العاده‌ زیبایی خلق کرد

به جای این‌که استفاده از مواد و مصالح طبیعی را فقط به مبلمان چوبی محدود می‌کنید ، می‌توانید در طراحی معاصر خانه خود از مواد و مصالح ارگانیک و طبیعی در ایوان‌ بیرونی خانه و مبلمان چرمی در فضای داخلی خانه و هم‌ چنین از اشیای تزئینی ساده در قسمت‌ های مختلف خانه خود استفاده کنید. دوران معاصر در زندگی انسان حس و حال جدیدی در استفاده از مواد و مصالح طبیعی مانند چوب ، سنگ ، گیاه ، ساج ، کتان ، پشم ، و دیگر منسوجات زیبا در مبلمان مدرن به وجود آورده است.

نکته

نباید فکر کرد که استفاده از چنین مواد و مصالحی فقط در طراحی‌ های کلاسیک خانه‌ ها امکان‌پذیر است ، بلکه با کمی دقت و توجه به جزئیات می‌توان از مواد و مصالح طبیعی به راحتی در فضا های معاصر استفاده کرد.

استفاده از مواد و مصالح طبیعی

استفاده از مواد و مصالح طبیعی

۴. شادی و ظرافت فضای آرامش‌ بخش و راحت‌ تری را وارد خانه معاصر شما می‌کند

طراحان مبلمان شروع به طراحی و ساخت کاناپه‌ ها ، میز ها ، و مبلمانی برای خانه‌ ها کرده‌اند که فضای زندگی را آرامش‌ بخش‌ تر و خاص‌ تر می‌کند. تزئینات سنگین و پف‌ دار جای خود را به خطوط صاف و ساده داده‌اند و این مسئله حس و حالی سبک‌ تر و غیر رسمی‌تر به فضا های زندگی معاصر اضافه کرده است. در طراحی معاصر مبل‌ ها ارتفاع کم‌ تری دارند تا بتوان راحت‌ تر در آن‌ ها نشست و به سطح زمین نزدیک‌ تر بود. شما هم می‌توانید از این ایده‌ ها در طراحی داخلی خانه معاصر خود استفاده کنید.

مبل های کم ارتفاع

مبل های کم ارتفاع

۵. عناصر طراحی معاصر کف پوش‌ های لخت با سطوح زیبا

دوران معاصر نه تنها در زندگی انسان مواد و مصالح جدیدی را وارد کرده است ، بلکه با استفاده از خطوط مینیمال و استفاده کم‌ تر از وسایل پف‌ دار و پر تزئین حس و حالی آرامش‌ بخش‌ تر و متفاوت‌ تر را وارد فضا های زندگی انسان کرده است. کف پوش‌ های لخت که دارای سطوح بسیار زیبایی هستند ، مانند چوب‌ های سخت ، سرامیک و کاشی‌ های چینی ، سنگ‌ های تراورتن ، و سنگ مرمر راه خود را به طراحی معاصر باز کرده‌اند و وارد فضای زندگی ما شده‌اند. استفاده از مواد و مصالح ارگانیک و طبیعی در طراحی معاصر اجباری و از عناصر حیاتی است.

پیشنهاد معماری معاصر

 استفاده ازقالیچه و فرش احساس خوبی را هنگام راه رفتن در خانه ایجاد می‌کند و از نظر بصری با روح طراحی معاصر هماهنگ است ، به ویژه در اتاق نشیمن و اتاق غذا خوری. هم‌ چنین می‌توانید برای داشتن فضایی معاصر تر و خاص‌ تر از کف پوش‌ های طرح‌ دار و زیبا استفاده کنید که جلوه متفاوت و خاص‌ تری به فضای زندگی شما می‌دهند.

۶. با یک نقشه باز فضا های داخلی خانه خود را باز و وسیع کنید

خانه‌ های معاصر به‌ گونه‌ای طراحی می‌شوند که گویی همه فضا های آن در یک قالب واحد و دارای ارتباط ارگانیکی با هم هستند و دیواری بین آن‌ ها وجود ندارد. از اصطلاح « اتاق بزرگ » به این منظور استفاده می‌شود که نشان دهد هیچ مرز و دیواری بین فضا های مختلف خانه مثل آشپزخانه ، اتاق نشیمن ، اتاق غذا خوری ، و دیگر اتاق‌ ها وجود ندارد.

 

پیشنهاد معماری معاصر

برای رسیدن به چنین فضایی یک نقشه باز گزینه ایده‌آلی است و در طراحی داخلی معاصر از آن بسیار زیاد استفاده می‌شود. این شیوه باعث می‌شود تا کل خانه دارای یک زیبایی‌ شناسی واحد باشد و همه قسمت‌های خانه با هم ارتباط بصری داشته باشند.

اتاق بزرگ در سبک معاصر

اتاق بزرگ در سبک معاصر

۷. فضا های بیرونی با خطوطی صاف و ساده

اگر چه وقتی در مورد تاثیرات گرایش معاصر بر معماری حرف می‌زنیم بیش‌ تر توجه‌ ها به طراحی و معماری داخلی جلب می‌شود ، اما نباید جزئیات موجود در طراحی فضا های بیرونی خانه‌ ها را در طراحی معاصر فراموش کرد. در طراحی معاصر فضای بیرونی به اندازه‌ فضای داخلی مهم است. اکثر فضا های بیرونی در طراحی معاصر فاقد تزئینات سنگینی هستند که در ساختمان‌ های کلاسیک و تاریخی از آن‌ ها استفاده می‌شده است. این عناصر اکنون جای خود را به فرم‌ های صاف و منحنی بسیار ساده داده‌اند.

خط بام‌ ها- پیش‌ آمده و یا آویزان- عنصر بسیار خاص و منحصر به‌ فردی در طراحی معاصر هستند و معمولا بسیار مسطح و صاف هستند. هم‌ چنین در طراحی معاصر از مواد و مصالح در طراحی بیرونی خانه‌ ها به گونه‌ای استفاده می‌شود که خانه با محیط طبیعی پیرامون خود ترکیب شده و با آن هماهنگی خوبی پیدا کنند.

پیشنهاد معماری معاصر

استفاده از پنجره‌ هایی با طرح‌ ها و شکل‌ های خلاقانه سریعا چهره‌ای معاصر به خانه شما می‌بخشد.

۸. به جزئیات معاصر در خانه خود توجه کنید

همانند گرایش‌های طراحی دوران گذشته، در طراحی معاصر هم جزئیات عنصری مهم و حیاتی هستند. در طراحی معاصر جزئیاتی مانند روشنایی‌هایی که دارای ظاهری خاص و منحصر‌به‌فرد هستند معمولا خیلی ساده و بدون تزئینات انتخاب می‌شوند.

نرده‌ها که روزگاری قطعاتی دست‌ساز از جنس چوب بودند و در دهه‌های قبل در طراحی داخلی خانه‌ها از آن‌ها استفاده می‌شد در طراحی داخلی جای خود را به سیم‌های انعطاف‌پذیر خلاقانه، شیشه‌ها، و یا مواد و مصالح صنعتی داده‌اند.

پیشنهاد معماری معاصر

برای داشتن طراحی معاصر درخانه خود به دنبال جزئیاتی باشید که در عین این‌که در فضا به چشم می‌آیند ، با روح کلی طراحی معاصر خانه‌ تان در تضاد نباشند.

توجه به جزئیات معاصر در فضا

توجه به جزئیات معاصر در فضا

۹. ابزار تکنولوژیک را در پشت طراحی زیبا و خاص خانه خود پنهان کنید

یکی از بخش‌ های موجود در طراحی معاصر که همه به آن علاقه دارند جزئیات پنهان است. دنیای مدرن تکنولوژی‌ های مختلفی را مانند تلفن‌ های همراه ، کامپیوتر ها ، و ابزار و وسایل مخصوص خانه به ما معرفی کرده است. جزئیات معاصر در وسایل بی‌ سیم و از راه دور ، کنترل‌ های از راه دور ، سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی ، نورپردازی ، امنیت و خیلی ابزار دیگر همگی در پشت جزئیات زیبای خانه ما پنهان می‌شوند.

نکته

سعی کنید کنترل‌ های نو آورانه را وارد سبک زندگی خود کنید و بعد ببینید که این ابزار تکنولوژیک چه تاثیری بر خانه معاصر شما می‌گذارند. تکنولوژی تبدیل به جزئیات پنهان و لوکسی شده است که معمولا در خانه‌ های معاصر حضور چشم‌ گیری دارد.

۱۰. از تفکر قدیمی خود در طراحی معاصر استفاده کنید.

هیچ شکی نیست که هر طراحی تحت تاثیر طراحی دیگر است و از آن عناصری را به عاریت می‌گیرد.

طراحی در دوران معاصر سعی می‌کند قوانین خشک و دست و پا گیر طراحی سنتی را از بین ببرد و رویکری باز و مینیمالیستی به طراحی داخلی داشته باشد.

خواه شما تصمیم به داشتن خانه‌ ای تلفیقی داشته باشید که در آن ایده‌ های دوران قدیم با ایده‌ های جدید ترکیب شده‌ باشند یا خواه سعی کنید خانه شما طراحی کاملا مدرنی داشته باشد ، مکان زندگی شما باید بازتابی از سبک زندگی‌ تان باشد.

پس در طراحی معاصر سعی نکنید که تمام تفکرات خود را بیرون ریخته و فقط به ایده‌ های مدرن و معاصر فکر کنید.

پیشنهاد معماری معاصر

در این وضعیت بهترین کار این است که تمام ایده‌ هایی را که فکر می‌کنید با سبک زندگی شما تناسب دارند با هم ترکیب کرده تا به نتیجه‌ای رضایت‌ بخش برسید.

دکوراسیون تلفیقی معماری معاصر

دکوراسیون تلفیقی معماری معاصر

منبع :

چیدانه

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.