گیاه خانگی

نگهداری گل بنفشه آفریقایی ، ندا به شما می گوید چگونه؟

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
چقدر گل بنفشه آفریقایی را می شناسید؟ با نحوه تکثیر و نگهداری آن آشنا هستید؟ می دانید که روش آبیاری متفاوتی دارد؟ برای اینکه این گیاه آپارتمانی زیبا را به خانه خود بیاورید، تجربه و طرز نگهداری بنفشه آفریقایی را از زبان خانم ندا مظفری بخوانید، خانه سبز به سبک آفریقایی!

مقالات مرتبط

چگونه از گیاهان خانگی مراقبت کنیم

خانه بنفشه ای در یک نگاه

  • تعداد گیاهبان های خانه: یک نفر
  • شغل فرد مورد نظر: در حال حاضر به دلیل موقعیت تحصیلی پسرم که در آستانه کنکور هست در خانه هستم و کارم را پیگیری می کنم و مدیر امور بازرگانی یک شرکت هستم.
  • موقعیت شهر: تهران/ محله: تهرانپارس
  • محدوده نگهداری گیاهان: کل فضای منزل ۱۳۵ مترمربع هست و از هر فضایی که امکانش باشد برای گیاهانم استفاده می کنم.
  • تعداد گونه های گیاهی: من تا دو سال گذشته شاید حدود ۴۰ نوع گیاه داشتم ولی از وقتی به گیاه بنفشه آفریقایی علاقه مند شدم ناچار شدم آنها را به فضایی که در شمال دارم انتقال بدهم. دلیل این است که نباید در کنار بنفشه گیاه دیگری را نگهداری کنیم و به خاطر شرایط منزل مان دیگر امکان نداشت ولی از رسیدگی آنها و حال و احوال شان هم هیچ زمانی غافل نیستم.
  • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: ۲ سال
  • هزینه تهیه گیاهان: شاید من تا به حال ۲ تا گلدان هزینه کردم و در حال حاضر حدود ۲۰ واریته و رنگ دارم که تمامی آنها در پیرو سنت خاص این گیاه که دوستدارانش به همدیگر برگ هدیه می دهند، بالغ بر ۱۰۰ گلدان کوچک و بزرگ دارم. ولی به طور کلی گیاه ارزانی نیست.
گل بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفریقایی

نگهداری از گل بنفشه آفریقایی به دلیل عشق فراوان به آنها

من تا چند سال پیش در خارج از ایران زندگی می کردم و تا زمان بازگشتم می توانم بگویم که به جز لوبیایی که در دوره ابتدایی همه ما سبز می کنیم دیگر دستم به گیاهی جهت پرورش نخورده بود. وقتی که به ایران برگشتم دوره کوتاهی زمان استراحت داشتم و در این مدت علاقه به گل و گیاه پیدا کردم و چون دوره طراحی هم گذرانده بودم، در فضای پیرامون خودم با گیاهان آپارتمانی و طراحی محیط اطراف سرگرم بودم که در همین مدت در اینترنت و سایت های مختلف گل و گیاه ایران و خارج از ایران با عروس گل های آپارتمان آشنا شدم و الان به آنها علاقه زیادی دارم، سرگرمشان هستم و آرامش خاصی به من می دهند که در زمان های استرس و ناراحتی حتی از بوی خاک آنها آرامش می گیرم.

گل بنفشه

گل بنفشه

کود و سم: وسایل مورد نیاز برای گل بنفشه آفریقایی

برای بنفشه آفریقایی کود و سم مخصوص نیاز هست. کود رشد و کود گلدهی و سم هایی که در صورت درگیری گیاه از آنها باید استفاده شود.

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی

پرورش گل بنفشه آفریقایی به شیوه ندا

من فقط بنفشه آفریقایی پرورش می دهم. این گل لقب عروس گل های آپارتمان را به خود اختصاص داده و بی ربط هم نیست. بنفشه آفریقایی اگر رسیدگی مطلوبی داشته باشد در هر چهار فصل گل می دهد. نور کافی و مناسب نیاز دارد به شکلی که از طرف پنجره سمت جنوب ۳۰ سانتیمتر فاصله داشته و نور هم از پشت تور یا حریر پرده فیلتر شود و مستقیم نتابد.

پرورش بنفشه آفریقایی

پرورش بنفشه آفریقایی

طرز نگهداری بنفشه آفریقایی

تغذیه و کود دهی کود باید از هر دو نوع رشد و گلدهی باشد؛ می توان از برند مرغوب استفاده کرد. در هر ۳ بار کود رشد یک بار هم باید گلدهی استفاده می کنیم.

نگهداری بنفشه آفریقایی

نگهداری بنفشه آفریقایی

باید بدانید که گل بنفشه آفریقایی بر خلاف دیگر گیاهان آپارتمانی باید از قسمت زیرین گلدان آبیاری شود و همین امر کمی کار را سخت می کند. از آنجایی که خاک این گیاه باید بسیار سبک باشد، اگر از بالا آبیاری شود خاک سفت شده و این امر باعث خفه شدن ریشه می شود.

خاک این گیاه با خاک های دیگر متفاوت و ترکیب سبکی از مواد آلی درشت بافت است. پرلیت و پیت ماس به نسبت مساوی و بنا به تجربه شخصی خودم کمی هم کوکوپیت برای این مخلوط نیاز است. در یک جمع بندی باید عرض کنم که گیاهی رطوبت دوست، ولی مقاوم به کم آبی و نور دوست است ولی با نور مصنوعی هم کنار می آید، رشد می کند و گل های زیبایی می دهد. طول روز برایش فرقی ندارد و دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد برای بنفشه آفریقایی مطلوب است.
خاک بنفشه آفریقایی

خاک بنفشه آفریقایی

تکثیر گل بنفشه آفریقایی

از طریق برگ، بذر و کشت بافت تکثیر می شود که در بین افراد بیشتر از طریق قلمه برگ صورت می گیرد؛ چون بذر هزینه زیادی دارد و کشت بافت هم تجهیزات آزمایشگاهی نیاز دارد.

تکثیر بنفشه آفریقابی

تکثیر بنفشه آفریقابی

همسر برادرم من را با گل بنفشه آفریقایی آشنا کرد

در حقیقت همسر برادرم من را با این گیاه آشنا کرد و خودم از همه سایت های گل و گیاه کمک می گیرم.

آشنایی با بنفشه آفریقایی

آشنایی با بنفشه آفریقایی

توصیه اصلی ندا: عشق به بنفشه ها

عشق داشتن؛ چون کاملا گیاه آن را درک می کند و پاسخ می دهد. نباید از آرامشی که گیاه آپارتمانی به صاحبش می دهد غافل شد، خودمان را از این آفریده زیبا خداوند محروم نکنیم.

گیاه آپارتمانی

گیاه آپارتمانی

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.