طراحی حرفه ای نما

طراحی نمای ساختمان ، حرفه ای ها چگونه طراحی می کنند؟

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
ویژگی بصری نمای ساختمان ها به عنوان یک عنصر شهری، اهمیت خاصی در معماری دارد که فضای شهری را محصور کرده و روزانه در دید مستقیم شهروندان قرار می گیرد. در واقع نمای ساختمان در بر گیرنده ویژگی های بصری، کالبدی، فرهنگی و هنری یک ساختمان است. نوع مصالح، رنگ، فرم و بافت آنها نقش ویژه ای را در بیان بصری نما ایفا می کند. با توجه به تحولاتی که در کیفیت زندگی اتفاق می‌ افتد، باید انتظار داشت که در کیفیت معماری هم تغییراتی ایجاد شود.

مقالات مرتبط

نمای ساختمان مسکونی ، ۲۰ نمای کمتر دیده شده!

تاثیر پیشرفت تکنولوژی و مصالح در طراحی نمای ساختمان

بعد از جنگ جهانی دوم نیاز برای سرعت در ساخت و ساز احساس می‌ شد و قبل از آن انقلاب صنعتی نیز دستاوردهای مهمی چون آهن و شیشه داشت. در این زمان معماران جوان، سودای جهانی شدن را سر می‌ دادند. آنها به مبارزه با هر نوع نشانه‌ بومی بر می‌ آمدند و با افتخار اعلام می‌ کردند که ما در هر جای جهان که باشد، خانه ای یکسان را طراحی می‌ کنیم اما سرانجام سطح سیمانی معماری مدرن ترک برداشت و معماران به این سمت پیش رفتند که جهانی بیاندیشند و منطقه ای عمل کنند. در دوره‌ پست مدرن نیز معماران بزرگ دنیا به سمت بازتاب بوم در آثار خود هستند تا پل‌ های هویتی را حفظ کنند.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

کیفیت بصری سیمای شهر تهران

نگاهی اجمالی به خیابان های شهر تهران بیانگر عدم وجود نظم و هماهنگی در منظر شهری آن است. ظهور روز افزون نشانه‌ ها و تندیس‌ های اغراق‌ گونه کلاسیک غربی خصوصا در مناطق اعیان نشین پایتخت به این بی نظمی و بی هویتی شهر دامن می زند. حال با توجه به وضعیت فعلی این پرسش ها در ذهن پژوهشگر شکل می گیرد: که چگونه است که ما، فارغ از تاریخ و آنچه هنوز هم هر چند بسیار ناچیز به‌ عنوان معماری بومی شناخته می‌ شود و در دنیا به وجود حتی پوسته مینیمال آن (فاسادیسم) در جهت خاطره‌ انگیری فضای شهری می‌ بالند، به یکباره به انگاره‌ های پیش از میلاد مغرب‌ زمین و شیوه‌ های کلوسئوم‌ وار آن روی آورده‌ ایم؟

نمای ساختمان

نمای ساختمان

توجه نکردن به این مسئله نتیجه‌ اش همین می‌ شود که در سرزمین پارس‌ ها، کسانی‌ که تمدنشان درست در نقطه مقابل تمدن روم قرار داشت، حالا پرچم نمای رومی بالا می‌ رود. کپی‌ های ناشیانه‌ ای که در خواستگاه خود هم آن‌ گونه که بعضی از دوستان معمار کار می‌ کنند، به‌ کار گرفته‌ نمی‌ شود. این سبک از طراحی نما به دلیل استفاده از سنگ در نمای خود و ایجاد حس لاکچری بودن طرفداران خاص خود را داراست.

طراحی نما

طراحی نما

با شناخت عوامل تاثیر گذار بر نابسامانی منظر شهری و تمرکز بر ساختمان هایی که در آینده نزدیک قرار است در تهران ساخته شوند و تعیین ضوابطی که بر مبنای آن می توان منظر شهری تهران را بهبود بخشید، بهبود منظر شهری می تواند تاثیری مثبت بر کیفیت محیط و زندگی شهروندان داشته باشد.

طراحی حرفه ای نما

طراحی حرفه ای نما

سبک زندگی و طراحی نمای ساختمان

چنان که رانندگی در جاده نیاز به رعایت اصول و مقررات و وجود علائم و نشانه هایی دارد، شیوه زندگی هم نیاز به وجود برنامه، دیدگاه نظری و نحوه عملکرد دارد که تعیین این خط مشی زندگی همان سبک زندگی نام دارد. بررسی چگونگی و ساز و کارهای مؤثر در سبک زندگی، یکی از دغدغه های جامعه شناسی فرهنگ و مطالعات فرهنگی است.

سبک زندگی و طراحی نما

سبک زندگی و طراحی نمای ساختمان

واقعیت آن است که بدون وجود ساختارهایی که بتوانند این سبک‌ های زندگی را با یکدیگر هماهنگ و یکدست کنند، امکان عملی همزیستی آنها جز با افزایش فشارها و کنترل‌ های اجتماعی که آنها نیز کیفیت زندگی شهری را کاهش می‌ دهند وجود ندارد. بنابراین ما نیاز به کاری فرهنگی داریم که بتواند سیاست‌ گذاری‌ های شهری را با رشد فکری و کنشی اعضای جامعه سازگار کرده و به عبارت دیگر بتواند نوعی جامعه‌ بودگی و شهروندی را در کشوری که به صورت عملی تا به این حد شهری شده ولی ابدا آمادگی چنین وضعیتی را ندارد، فراهم کند.

سبک زندگی و نمای ساختمان

سبک زندگی و نمای ساختمان

نتایج تحقیقی در این زمینه نشان می دهد سبک زندگی افراد و تقلید از فرهنگ های غربی و بهره گیری بی رویه از تکنولوژی به تبع روی معماری و شیوع استفاده از نمای ساختمان ها به سبک رومی تاثیر گذاشته و در برخی زمینه ها باعث آشفتگی بصری شهر گردیده که معماران عصر حاضر می توانند با بررسی و مطالعه معماری گذشته ایران که با فرهنگ و رسوم ایرانی همخوانی بیشتر داشت به بهتر شدن وضع موجود کمک نمایند.

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.