فضای سبز محوطه

طراحی فضای سبز حیاط ، به میزبانی بهار بروید!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
تصورش را بکنید که از شلوغی شهر و خیابان ها به خانه سبز و آرام خود آمده، از صداش خش خش برگ های باغ خود و صدای چکه کردن آب از آبنما لذت برده و به تماشای پرنده هایی که در این فضای سبز پرواز می کنند بنشینید. فراهم کردن فضای سبزی هر چند کوچک به شما این مجال را می دهد که حتی در زمانی کوتاه از شلوغی و سر و صدای بی وقفه زندگی شهری در امان باشید.

مقالات مرتبط

طراحی فضای سبز ویلا ، حیاط بدون این ۵ تا حیاط نمیشه!

چیزی که در این تصاویر می بینید نمونه ای از همین فضای بیرونی است که هر چند خیلی کوچک و یا محدود به یک تراس کوچک و پشت بامی نه چندان بزرگ است اما باز هم می تواند برای آرامشی که می خواهید به دست آورید الهام بخش باشد.

۱- گیاهان خود را لایه بندی کنید

برای اینکه بتوانید فضایی با شکوه و شاداب داشته باشید اجازه دهید که گیاهان کوچک تر در پس زمینه، گیاهان پر پشت در میان و گیاهان قد بلند نیز در کناره ها قرار بگیرند.

فضای سبز حیاط

فضای سبز حیاط

استفاده از بامبو در دیوارهای پشتی و گلدان هایی از گیاهان چتری منظره زیبایی خواهد ساخت. سعی کنید لایه های عقبی و پشتی را با گیاهان قد بلند پر کنید تا پس زمینه ای مناسب تشکیل دهید. گل های مرجانی، نیلوفر و همراه با برگ های پهن نیز می توانند گزینه های مناسبی برای فضای میانی به حساب آیند. برای قسمت های جلویی فضای سبز حیاط خود نیز می توانید از گلدان و گل های قرمز استفاده کنید.

۲- دیزاین و طراحی فضای سبز حیاط خود را از بالا در نظر بگیرید

به این فکر کنید که نمای باغ شما از داخل خانه چگونه خواهد بود. اگر تراس شما گود است می توانید از المان های طراحی شده ای استفاده کنید که منظره را از بالا زیباتر جلوه دهد.

طراحی فضای سبز حیاط

طراحی فضای سبز حیاط

۳- از مزایای استفاده از گلدان بی بهره نمانید

اجازه ندهید که فضای سبز پشت بام یا تراس شما بدون خاک باشد. می توانید از گلدان هایی بر روی لبه های دیوار استفاده کنید که با گل های رنگارنگ، شاداب و همیشگی پر شده است.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز

۴- جنگلی از گلدان ها بر روی تراس و بالکن بسازید

برای اینکه جنگلی شهری برای خودتان بسازید سعی کنید گلدان هایی با سایز بزرگ انتخاب کنید که بتوانید در آن گیاهان و درختانی در تنوع و گوناگونی دلپذیری داشته باشید. وجود چنین گلدان هایی می تواند خاک و فضای مناسبی را حتی برای داشتن درختچه و بوته، گل هایی جاودانی، چمن مصنوعی و یا حتی بوته گوجه فرنگی نیز مهیا کند. داشتن چنین فضایی در ارتفاع می تواند آلودگی و دود ناشی از شلوغی های شهر را برای شما پوشش داده و منظره ای زیبا ایجاد کند.

تراس و بالکن

تراس و بالکن

۵- فضای لطیف و امنی برای خودتان ایجاد کنید

وسعت فضایی که به چمن سبز خود اختصاص می دهید می تواند بسیار جذاب به نظر برسد اما شاید خیلی کارآیی نداشته باشد؛ بنابراین سعی کنید چمن خود را به تکه ای کوچک محدود کنید. این کار میزان محافظت و نگهداری شما را کمتر خواهد کرد اما شرایط دلپذیری را برایتان فراهم می کند که پتویی پهن کرده و یا به بازی کردن بپردازید. در باغچه های شهری که خاک کافی وجود ندارد نیز می توانید برای این کار از چمن مصنوعی بهره بگیرید.

محوطه سازی

محوطه سازی

۶- برای حریم خصوصی خود طرحی داشته باشید

در زمانی که توسط ساختمان هایی محاصره شده اید داشتن یک فضای سبزی که از ساختمان شما آویخته شده است بیشتر از آن که برای شما آرامش و فرصت استراحتی فراهم کند، نما و منظره ای زیبا برای همسایگانتان ایجاد خواهد کرد.سعی کنید حریم خصوصی خود را با کمک نرده، گیاهان بلند قد و یا مخفیگاه مشخص کنید. برای انجام این کار می توانید از آلاچیق، درخت تاک، نرده های باریک و یا گل ارکیده استفاده کنید.

طراحی محوطه

طراحی محوطه

۷- فضای گیاه کاری شده بیشتری مهیا کنید

باغ های شهری معمولا از روش های غیر سنتی برای قرار گرفتن گلدان ها و گیاهان برخوردار خواهد بود. می توانید با کمک جعبه های خالی میوه و با نی های توخالی طاقچه هایی ساخته و گیاهان زیبا و سبزی درون آنها قرار دهید. گیاهانی شامل خزه، بونسای و یا گزیده ای از گیاهان مجعد می توانند گزینه های مناسبی برای قرارگیری در این طاقچه ها باشند.

طراحی محوطه و فضای سبز

طراحی محوطه و فضای سبز حیاط

۸- مرزهای بین فضای داخلی و بیرونی را مشخص کنید

با توجه به تراکم جمعیت در شهرها فضاهایی که در هر خانه وجود دارد محدود و کوچک خواهد بود؛ بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید مشخص کردن حدود و مرز بین فضای داخلی و خارجی خانه خود است. برای مثال دری پوشیده شده از چمن می تواند از داخل منظره زیبایی برای نشیمن ایجاد کرده و از بیرون هم فضای آرامش و استراحت شما را برقرار سازد. در آب و هوای سرد نیز دو برابر کردن این نوع چمن ها می تواند مانند عایق عمل کرده و کمترین میزان سرما را وارد خانه شما کند.

طراحی محوطه حیاط

طراحی محوطه حیاط

۹- فضایی به عنوان انباری و ذخیره وسایل خود مد نظر داشته باشید

یک قدم به عقب برگشته و ببینید که چه فضایی در باغچه یا حیاط در زیر گیاهان انبوه، نیمکت و یا بوته های شما هدر رفته است و می توانید از آنها به عنوان فضایی برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید. قطعا فضاهایی هدر رفته در زیر پله ها نیز می تواند وجود داشته باشد که بتواند چنین کارآیی داشته باشد.

طراحی محوطه حیاط با گلدان

طراحی محوطه حیاط با گلدان

۱۰- به فضای خود نور و چراغ اضافه کنید

فضای بیرونی خانه خود را در زمان تاریکی به کمک چراغ ها و منابع نوری مختلف روشن نگه دارید. در این حالت شما می توانید با کمک این منبع های نوری دیوارها و سبزه های خود را درخشان تر و زیباتر کنید. در قسمت هایی که مسیر رفت و آمد شما هستند نیز وجود نور می تواند به شما کمک کند که راحت تر راه رفته و از افتادن در پستی ها و بلندی ها در امان باشید.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز حیاط

۱۱- به جزییات اجازه خودنمایی دهید

قطعا استفاده از جزییاتی که می توانند فضای سبز حیاط شما را زیباتر کنند تاثیر بسیار زیادی در فراموش کردن فضای شهری خواهد داشت. مثلا استفاده از وسایل و گیاهان جزیی و کوچک بر روی دیواری فلزی و استیلی که زنگار گرفته است می تواند جذابیت خیره کننده ای ایجاد کند.

تزیین فضای سبز

تزیین فضای سبز حیاط

۱۲- اجزای صنعتی را پوشانده و یا سعی کنید سطحشان را نرم تر جلوه دهید

قطعا در خانه های شهری عناصری مثل وسایل تهویه بسیار بزرگ و یا لوازم بتنی وجود خواهد داشت. یقینا وجود چنین عناصری باعث نمی شود که از داشتن باغی برای خودتان صرف نظر کنید.بتن عظیمی که در دیوارهای بعضی خانه ها مشاهده می کنید می تواند فضای شما را مانند زندان جلوه دهد. طراحان فضای سبز بر این نظر هستند که بر روی داربست و دیوارهای بتنی بوته و شاخ و برگ هایی قرار داده و نصب شود. گیاهان زینتی و ماندگاری که طول عمر بالایی دارند نیز می توانند گزینه مناسبی برای زیباتر و نرم تر کردن این فضاها به حساب آیند.

طراحی و تزیین فضای سبز

طراحی و تزیین فضای سبز

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.