رسوم نوروز

رسم و رسوم نوروز ، از خرید لباس تا دید و بازدید!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
در هر کجای شهر که قدم بردارید، نشانه ای از سال جدید بر سر راه قرار می گیرد. از جوانه های سبز درختان شهری گرفته تا حاجی فیروز سر چهار راه ها، سبزه و ماهی های گوشه های خیابان و تکاپوی مردم شهر برای آماده شدن پذیرفتن بهار و عید نوروز. با نو شدن سال و آمدن فصل بهار، بسیاری از افراد این اعتقاد را دارند که زندگی نیز جدید می شود. می توان روندی جدید را آغاز کرد و دلخوری و هر چه باعث ناراحتی شان می شد را پشت سر بگذارند و با روی گشاده و دلی شاد سالی دیگر را زندگی کنند. در این روند و آماده شدن برای عید نوروز، افراد گوناگون از قومیت، دین، فرهنگ و سنت های متفاوت اعتقاداتی دارند که با انجام آنها عید نوروز را آغاز می کنند. در ادامه این مطلب برخی از این اعتقادات و رسم و رسوم نوروز را برای شما شرح می دهیم.

مقالات مرتبط

خانه تکانی نوروز ، شستن هر وسیله ای راهی داره!

عیدی دادن به بچه ها ، با این کادوها خیلی خوشحال میشن!

رسم و رسوم نوروز

خانه تکانی

اولین نشانه های پایان یافتن سال با خانه تکانی ، از بارزترین رسم و رسوم نوروز آغاز می شود و روایات متفاوتی برای این رسم دیرین وجود دارد. برای افراد زیادی این کار به نظر طاقت فرسا و آزار دهنده می رسد! ولی بهتر است بدانید یکی از اصلی ترین دلایل خانه تکانی جدا از تمیز کاری و مرتب کردن، ربودن آلودگی ها و کثیفی ها و در اصل همان پشت سر گذاشتن انرژی های منفی است.

رسم و رسوم نوروز

رسم و رسوم نوروز

خرید وسایل نو

بسیاری از افراد معتقدند خرید وسایل جدید و نو برای دکوراسیون منزل شگون دارد و آنچه کهنه و ناکارآمد است را باید از خانه بیرون کرد. این اعتقاد تا حدی با اصول فنگ شویی نیز همسان است ولی باید بدانید که به هر قیمتی نباید وسایل خانه را جدید کرد. اگر به تازگی خانه خود را چیدمان کرده و یا وسایلی نو خریده اید، نیازی نیست مجددا هزینه بسیاری را متحمل شوید تا سنت را به جای بیاورید. ما نمی گوییم اعتقادات خود را کنار بگذارید، ولی اسراف هم نکنید. گاهی می توانید دستی به سر و روی وسایل خانه تان بکشید، کوسن نو بخرید، پارچه رومبلی را عوض کنید و یا تغییر دکوراسیون را با جابجایی وسایل انجام بدهید.

رسم و رسوم عید نوروز

رسم و رسوم عید نوروز

خرید لباس نو

بچه که بودیم همه ذوق و شوقمان برای عید نوروز پوشیدن لباس جدید بود که با عشق منتظر پوشیدن آن بودیم. پوشیدن لباس نو از شیرین ترین و پسندیده ترین رسم و رسوم نوروز است. لباس نو، سال نو، افکار نو و فصلی نو. با پوشیدن لباس های جدید، خوب می شود که افکار خود را نیز جدید کنیم و هر چه ما را دل آزرده کرده، مانند لباسی کهنه دور بریزیم.

اعتقادات عید نوروز

اعتقادات عید نوروز

چیدمان سفره هفت سین

چیدن سفره هفت سین را تقریبا هر خانواده ایرانی انجام می دهد. فارغ از هر اعتقاد دیگری، چیدن هفت سین با عناصر نمادینی که دارد یادآور فرهنگ و آداب ایرانیان از زمان قدیم است که بسیاری هم سعی می کنند آن را حفظ کنند. نیازی به تجملات نیست. چند ظرف کوچک و ساده با سین های معمول هم می تواند رسم و رسوم نوروز را حفظ کند.

سفره هفت سین

سفره هفت سین

کاشت سبزه

مادربزرگ نزدیک عید که می شد، بشقاب های گل سرخی اش را ردیف می کرد و برای هر یک از فرزندانش گندم ها را برای کاشت سبزه درون دستمالی خیس می کرد. بعد از جوانه زدن سبزه هم با حس و حال خوب و دعا و آرزوهای زیبا برای داشتن سالی پر بار و پر برکت، هر سبزه را به یک خانواده هدیه می داد. برخی افراد معتقدند با کاشت سبزه به دست خودشان یا فرد بزرگتر فامیل، برکت و روزی به زندگی شان سرازیر می شود.

کاشت سبزه

کاشت سبزه

پخت سمنو

شاید این روزها افراد کمتری درون شهر مراسم سمنو پزان راه بیاندازند. ولی در خانواده های سنتی قدیمی و در بسیاری از شهرهای کوچک هنوز هم پخت سمنو با فامیل و همسایه ها در دیگ های بزرگ درون حیاط انجام می شود و در پایان هم هر کس به میزان مورد مصرف خود سمنو را با خود به خانه اش می برد.

پخت سمنو

پخت سمنو

سر زدن به افراد از دست رفته

پنجشنبه آخر سال افراد بر سر مزار عزیزان از دست رفته خود می روند. با بردن سبزه، گل و عنصری ماندگار از سفره هفت سین هم به آنها یادآور می شوند که هرگز از خاطره ها پاک نمی شوند.

پنجشنبه آخر سال

پنجشنبه آخر سال

روز تحویل سال

روزی که سال تحویل می شود، پر از هیجان و رفت و آمد است. برخی رسم دارند سال را حتما در خانه خود تحویل کنند و بعد از دادن و گرفتن عیدی به اعضای دیگر خانواده، به خانه بزرگ فامیل بروند. افراد دیگری هم رسم بر این دارند که در خانه بزرگ خانواده جمع شوند و سال را همه در کنار هم و در دور هفت سین، زمانی که بزرگ خانواده در حال قرآن خواندن باشد، تحویل کنند و بعد از ورود سال جدید هم عیدی خود را از لای قرآن بردارند.

روز تحویل سال

روز تحویل سال

خرید عیدی و دید و بازدید

عیدی دادن و عیدی گرفتن که دیگر نیاز به توضیح ندارد. این هم یک زمان مرسوم برای هدیه دادن به افرادی است که دوستشان داریم و جدا از افراد یک خانواده، معمولا بزرگترها به افراد کوچک عیدی می دهند. سر زدن به افراد فامیل و دوستان و عید دیدنی که شاید این سال ها به یک کار معمول تبدیل شده باشد، به همه یادآور می شود که با وجود مشغله های بسیار زندگی حداقل سالی یک بار فارغ از هر مشکل و مشغولی کنار هم جمع شده و یادی از دوران خوش گذشته می کنیم. اگر کسانی در فامیل هستند که با هم کدورتی دارند هم در روزهای ابتدایی سال همه چیز را فراموش کرده و با هم آشتی می کنند.

خرید عیدی

خرید عیدی

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.