نکات خانه تکانی

خانه تکانی نوروز ، شستن هر وسیله ای راهی داره!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
از هر چه بگذریم سخن خانه تکانی خوش تر است! چه بخواهیم و چه نخواهیم باید در این روزهای ابتدایی اسفند ماه ، خانه تکانی را انجام دهیم و بعد از همه این کارها به سراغ هیجانات خرید عید نوروز و مهیا کردن وسایل هفت سین باشیم. خانه تکانی نوروز شامل تمیز کردن فضا و سطوح مختلفی می شود که هر کدام هم شیوه مخصوص به خود را دارد.

مقالات مرتبط

چطور برنامه خانه تکانی بریزیم ؟

خانه تکانی نوروز

از کف و دیوار خانه گرفته تا وسایل برقی و ظروف را باید کامل و با اصول صحیح تمیز کرد تا علاوه بر رفع جرم و آلودگی، آسیبی به آنها وارد نشود. در این مطلب با تفکیک وسایل ، شما را برای خانه تکانی سریع و راحت تر راهنمایی می کنیم.

تمیز کردن سطوح خانه ؛ کف و دیواره ها در خانه تکانی نوروز

کفپوش خانه

به فکر این هستید که چطور کفپوش خانه تان را تمیز کنید؟ تمیز کردن فرش، کف پارکت، سرامیک و … برای شما سؤال شده است؟ می خواهید سریع ترین و عملکردی ترین راه برای تمیز کردن کفپوش های منزل تان را بدانید؟ 

خانه تکانی

خانه تکانی

کفپوش چوبی

اگر کف خانه شما چوبی است، مطمئنم تمیز نگه داشتن آن چالشی بزرگ برای شماست. برای تمیز کردن کفپوش چوبی تان جنس آن مهم نیست که از چه چوبی ساخته شده است، بلکه پرداخت روی آن در اینجا اهمیت دارد.

خانه تکانی نوروز

خانه تکانی نوروز

سنگ مرمر

بیش از هر راهکاری بهتر است سنگ مرمر خود را تمیز نگه دارید! یعنی اگر به طور اتفاقی لکه هایی مانند غذا،کچاپ، چربی ها و …. روی سنگ مرمرتان ریخت سریعا آن را پاک کنید تا اثر اسیدی روی سنگ ایجاد نکند و لکه ای از آن باقی نماند.

خانه تکانی عید نوروز

خانه تکانی عید نوروز

کاشی و سرامیک

در مورد کاشی های سرامیکی، مراقبت مداوم کلید اصلی است. این متریال ها زیاد گرد و خاک می گیرند، بنابراین حداقل هفته ای دو بار آنها را جاروبرقی بکشید (با استفاده از سری با موی های نرم برای جلوگیری از خراشیدگی). این کار از انباشته شدن آشغال های ریز در درزهای سرامیک ها جلوگیری می کند.

ترفندهای خانه تکانی نوروز

ترفندهای خانه تکانی نوروز

شیشه پنجره

تمیز کردن شیشه پنجره کمی خسته کننده است! اگر وقت زیادی صرف این قضیه کرده باشید به خوبی منظور این جمله را درک می کنید. بنابراین بهتر است قبل از اینکه به مرحله خستگی برسید، مطمئن باشید که آن را به درستی انجام می دهید. 

اصول خانه تکانی نوروز

اصول خانه تکانی نوروز

شومینه

پیش از تمیز کردن شومینه باید اقدام به حذف همه خاکسترهای موجود در اجاق شومینه کنید، برای این منظور با کمک جارو و خاک انداز خانگی همه خاکسترها را جمع کرده و داخل یک کیسه محکم ببنید. توجه داشته باشید هیچ گونه آلودگی در این فضا باقی نمایند چرا که باعث پخش شدن این غبارات در فضاهای دیگر خانه شما می شود.

راهکارهای خانه تکانی نوروز

راهکارهای خانه تکانی نوروز

دیوار

دیوارها با وجود عمودی بودن، جزو سطوحی هستند که غالبا آلودگی بسیاری را به خود جذب می کنند، اگر شما جز آن دسته از خانواده های بچه دار هستید بنابراین حتما یکی دو بار با حضور لکه هایی مثل مداد و جوهر یا اثر انگشت روی دیوارهای خود روبرو شده اید.

تمیز کردن دیوار

تمیز کردن دیوار

کاغذ دیواری

بسته به نوع٬ جنس لایه های کاغذ و همچنین چسب مورد استفاده در اجرای کاغذ دیواری روش های متفاوتی برای شست و شوی آن پیشنهاد می شود که توجه به آنها می تواند عمر کاغذ دیواری را افزایش داده و هزینه تعویض و نیاز به خرید مجدد کاغذ دیواری را رفع کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری

سینک ظرفشویی

سینک های ظرفشویی به سبب آنکه محل شست و شوی ظروف کثیف می باشد و غیر مستقیم با مواد غذایی و سلامت ما در ارتباط است نظافت آن اهمیت بسیاری دارد به علاوه اینکه همواره در معرض دید همگان قرار دارد و چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ نظافت هر خانم خانه داری تمایل دارد همواره سینک ظرفشویی تمیز و براقی داشته باشد.

تمیز کردن سینک ظرفشویی

تمیز کردن سینک ظرفشویی

کابینت

هنگام خانه تکانی نوروز برای پاک کردن کابینت های ام دی اف ابتدا گرد و خاک آن را با یک دستمال خشک بگیرید. در مرحله بعد می‌ توانید مقداری شامپو فرش را در آب حل نموده و با اسفنج بر روی کابینت بکشیم تا به خوبی تمیز شود. یک نکته در رعایت تمیز کردن کابینت های ام دی اف استفاده از دستمال نم دار و آغشته به مواد شوینده البته به جز مواد شوینده ای مانند وایتکس، مواد شوینده الکل دار و … می باشد.

تمیز کردن کابینت

تمیز کردن کابینت

شیشه کابین حمام

اگر شما هم در منزل تان دارای دوش های شیشه ای هستید، مطمئنا تمیز کردن آنها برایتان معضل بزرگی است. هر بار که یکی از اعضای خانه دوش می گیرد، شیشه ها پر از لکه های آب می شود و اگر زود به زود آنها را تمیز نکنید، سر و کله جرم ها و قارچ ها هم پیدا می شود. 

تمیز کردن شیشه کابین حمام

تمیز کردن شیشه کابین حمام

شیرآلات

لکه های کوچک سفید روی شیر آب، براقی و شفافیت شیرآلات را از بین می برند و علت پیدایش این لکه ها بر اثر رسوب کردن مواد معدنی و آهک موجود در آب بر سطح شیر آب می باشد، پس با توجه به استفاده مدارم از شیرآلات باید در فواصل کوتاهی اقدام به تمیز کردن شیرآلات نمایید و در پایان هر روز و خشک نمودن توسط حوله ای نرم لازم است.

تمیز کردن شیرآلات

تمیز کردن شیرآلات

سردوش حمام

نمی توان فضای حمام را با وجود اینکه مدام با آب و مواد شوینده ارتباط دارد، به حال خود رها کرد. اگر سردوشی حمام شما آب را در تمام جهات به بیرون می فرستد، یا اگر جریان آب دوش حمام بسیار کم شده است، بدانید که حفره ها و سوراخ های روی سر دوش حمام با مواد معدنی موجود در آب گرفته است. 

تمیز کردن سردوش حمام

تمیز کردن سردوش حمام

تشک و ملحفه

همه ما با علل و اهمیت شستن کالای خواب آشنا هستیم، اگر بتوانید کالای خواب خود را زیر میکروسکوپ قرار دهید قطعا با ملحفه‌ های تخت خود را زیر میکروسکوپ بگذارید، از آن چه می‌ بینید متعجب می شوید، تقریبا در هر کالای خوابی غباراتی متشکل از موجودات ریز میکروسکوپی وجود دارد که از سلول های مرده پوست تغذیه می کنند و تنها راه حل کنترل این موجودات شست و شوی منظم کالاهای خوابتان می باشد.

شستن تشک و ملحفه

شستن تشک و ملحفه

تمیز کردن لوازم آشپزخانه در خانه تکانی نوروز

هود آشپزخانه

در زمان آشپزی تکه های کوچکی از غذا و خصوصا روغن به اطراف پرتاب می شوند که موجب کثیف شدن آن می گردند و در این مورد هود آشپزخانه پیشتاز است و به دلیل خاصیت مکندگی که دارد، چربی زیادی را جذب می کند.

تمیز کردن هود آشپزخانه

تمیز کردن هود آشپزخانه

مایکروفر

حتما شنیده اید که می گویند پیشگیری بهتر از درمان است، خب این جمله فقط در مورد سلامتی کاربرد ندارد و حتی برای مایکروفرها هم صدق می کند. حتما برای هر چیزی که داخل مایکروفر قرار می دهید سرپوش مخصوص داخل مایکروفر را بگذارید، با این کار تمیز کردن مایکروفرتان تا مدت زیادی محدود به شستن همان درپوش خواهد بود.

تمیز کردن مایکروفر

تمیز کردن مایکروفر

اجاق گاز

یکی از اتفاقات رایجی که برای خانم های خانه دار پیش می آید و باعث نگرانیشان می شود، خش افتادن سطح اجاق گاز و تمیز کردن اجاق گاز است. این مساله زمانی نگران کننده تر می شود که از اجاق گازهای شیشه ای و استیل استفاده شود.

تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

یخچال و فریزر

به دلیل رطوبت موجود در یخچال فریزر، انتقال آلودگی به آسانی صورت می گیرد، بنابراین احتیاط و مراقبت زیادی باید انجام شود. ضمنا در یخچال فریزر های پر، بعضی از کالاها پنهان و موجب اتلاف مواد غذایی می شوند. یک یخچال تمیز نه تنها ظاهر و بوی بهتری دارد، بلکه دارای کارآیی بهتری است و می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.

تمیز کردن یخچال و فریزر

تمیز کردن یخچال و فریزر

ماشین ظرفشویی

در مرحله نخست حرارت آب را بررسی کنید. بهترین دما برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن فضای داخل ماشین ظرف شویی حدود ۴۹ درجه سانتیگراد است، بهترین روش برای تنظیم دمای آب استفاده از انگشتان است! 

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

فر

هنگام خانه تکانی نوروز برای تمیز کردن اجاق گاز و یا فر ابتدا از فضای داخل آن شروع کنید. برای تمیز کردن سینی فر آن را خارج کنید و آن را داخل سینک پر از  محلول آب و صابون قرار دهید و اجازه دهید مدت ۲۰ دقیقه در این محلول باقی بماند.

تمیز کردن فر

تمیز کردن فر

تمیز کردن ظروف آشپزخانه در خانه تکانی نوروز

قابلمه چدنی

کسانی که دارای ماهی‌ تابه‌ های چدنی قدیمی اما با کیفیت هستند و یا چنین ماهی‌ تابه‌ ای به آنها به ارث رسیده است گاهی تصور می‌ کنند که از یک زمانی به بعد دیگر نمی‌ توان از آنها استفاده کرد. اما این تصور اشتباه است. شما به راحتی می‌ توانید آنها را به وضعیت اولیه خود برگردانید و از آنها به طور مستمر در آشپزخانه خود استفاده کنید.

تمیز کردن قابلمه چدنی

تمیز کردن قابلمه چدنی

قابلمه سوخته

هرگز سعی نکنید با قاشق فلزی غذای سوخته و چسبیده به قابلمه را تمیز کنید، چرا که تنها به وسایل خود آسیب می زنید. در سوختگی شدید قابلمه که با شستن سیاهی قابلمه بر طرف نمی شود و همچنان غذای سوخته کف آن چسبیده است، نیاز به اضافه کردن مواد متفاوتی دارید.

تمیز کردن قابلمه سوخته

تمیز کردن قابلمه سوخته

ظروف کریستالی

برق انداختن کریستال ها هم یکی از کارهایی است که خانم های خانه دار معمولا زمان طولانی را برای آن صرف می کنند. کریستال ها معمولا گرد و غبار بسیاری را به خود جذب می کند، از طرفی با توجه به آهک موجود در آب های مصرفی امروزی معمولا پس از شست و شو آثار آب بر روی ظروف کریستالی باقی می ماند و درخشش آنها را از بین می برد.

تمیز کردن ظروف کریستالی

تمیز کردن ظروف کریستالی

تخته گوشت

اگر فکر می کنید آب داغ و این شوینده برای تمیز شدن تخته برش کافی است، باید بدانید که این وسیله می تواند برای سلامتی شما ضرر داشته باشد چرا که آلودگی با مایع ظرفشویی از بین نمی رود. 

تمیز کردن تخته گوشت

تمیز کردن تخته گوشت

ظروف مسی

این ظروف علاوه بر رنگ و ظاهر منحصر به فردی که دارد تاثیرات بسیار مناسبی بر بدن می گذارد و در  درمان برخی از بیماری ها می تواند تا حد زیادی موثر باشد. در کنار تمام تاثیرات مثبت ظروف مسی تنها نکته ای که می تواند شما را از خرید آن منصرف کند سیاه شدن و کدر شدن این ظروف بعد از استفاده و قرار گرفتن در مجاور آتش است.

تمیز کردن ظروف مسی

تمیز کردن ظروف مسی

تمیز کردن وسایل برقی در خانه تکانی نوروز

آسیاب کن

این وسیله کوچک برقی کارایی های بسیاری دارد، هم می شود از آن برای خرد کردن دانه های خوش بوی قهوه استفاده کرد، هم می توان زعفران های خوش رنگ را با آن آسیاب کرد. اما نکته ای که در عمر مفید این وسیله های برقی بسیار موثر است، نحوه شست و شوی این وسیله ها است.

تمیز کردن آسیاب کن

تمیز کردن آسیاب کن

اتو

مطمئنا شما هم به عنوان یک خانم خانه دار با کثیف شدن کف اتو، یا بسته شدن سوراخ های خروج بخار آن مواجه شده اید، برای این مشکلات راه حل های بسیار ساده ای وجود دارد که هر خانم خانه داری باید آنها را بداند تا بتواند از وسایل و لوازم خانه خود به بهترین شکل استفاده کند و عمر مفید استفاده از آنها را افزایش دهد.

تمیز کردن اتو

تمیز کردن اتو

جاروبرقی

همه با نقش موثر جاروبرقی در خانه آشنا هستیم. اگر خانه شلوغ و پر رفت و آمدی دارید و یا فرزند کوچکی دارید بی شک جاروبرقی یکی از پر مصرف ترین وسایل خانه شما محسوب می شود که به مرور زمان به دلیل کثیف شدن فیلترها و یا پر شدن کیسه آن کارایی اولیه خود را از دست می دهد و نیاز به نظافت دارد تا کارایی اولیه خود را باز یابد.

تمیز کردن جاروبرقی

تمیز کردن جاروبرقی

تلویزیون

برای امنیت بیشتر، قبل از هر اقدامی تلویزیون را از پریز برق بکشید. اگر صفحه تلویزیون تان شیشه ای است، یک دستمال پارچه ای نرم را به مایع شیشه پاک کن آغشته و با آن صفحه نمایش را تمیز کرده و سپس با سمت دیگر دستمال آن را خشک کنید. هرگز، تاکید می کنیم هرگز شیشه پاک کن را مستقیما روی صفحه نمایش اسپری نکنید. 

تمیز کردن تلویزیون

تمیز کردن تلویزیون

تمیز کردن وسایل و مبلمان نشیمن در خانه تکانی نوروز

تابلوی نقاشی

ساده ترین روش برای تمیز کردن نقاشی های رنگ روغن یا اکریلیک، این است که پارچه نخی سفید را به آب و صابون آغشته کنید و آهسته روی آن بکشید. استفاده از صابون های زیتونی معجزه می کند و خواهید دید که پارچه سفید شما، با تمیز کردن تابلو، چطور سیاه می شود.

تمیز کردن تابلوی نقاشی

تمیز کردن تابلوی نقاشی

مبل چرمی

برای حفظ درخشش مبل های چرمی به مدت طولانی، و تمیز نگه داشتن آنها لازم است هر هفته از دستمال خشک و جاروبرقی استفاده کنید و به محض ریختن مواد غذایی آن را تمیز کنید و اجازه ندهید لکه ها تا مدت طولانی روی آنها باقی بماند توجه داشته باشید که اقدام سریع شما کار شما را ساده تر خواهد کرد.

تمیز کردن مبل چرمی

تمیز کردن مبل چرمی

پرده

هنگامی که پرده های خانه تان را برای خانه تکانی نوروز بیرون می آورید، پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرارگیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید. با این کار پس از شست و شو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد.

تمیز کردن پرده

تمیز کردن پرده

وسایل چوبی

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که مبلمان و وسایل چوبی منزل خود را از مقابل نور خورشید ، منابع گرما و رطوبت دور کنید. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب منجر می شوند، پس مرحله اول پیش از برق انداختن وسایل چوبی نگهداری مناسب آنهاست.

تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی

لوستر کریستالی

بی شک جذاب ترین بخش یک لوستر کریستالی تشعشع نور در گوی های کریستالی و سایر اجزای کریستالی آن است، اما این جذابیت در صورتی به خوبی نمایان می شود که لوسترها تمیز و درخشان باشند.

تمیز کردن لوستر کریستالی

تمیز کردن لوستر کریستالی

فرش و موکت

فرش هایی که در خانه شسته می شوند باید در شرایط خاصی خشک شوند تا آسیب کمتری به آنها وارد شود. اگر شستن فرش ها، جزو برنامه های فصلی شماست، داربست های چهارپایه ای شکل مخصوصی تهیه کنید تا بتوانید فرش ها را روی پشت بام یا در حیاط و نور ملایم آفتاب پهن کنید. با این روش، هوا در اطراف فرش به طور کامل جریان پیدا می کند و به خوبی خشک می شود.

شستن فرش و موکت

شستن فرش و موکت

گیاهان آپارتمانی

گیاهان گرد و غبار را جذب می‌ کنند و به همین دلیل با نشستن لایه‌ ای کدر از غبار روی سطح برگ‌ هایشان کثیف به نظر می‌ رسند. اگر به دنبال تمیز کردن جرم و آلودگی از سطح برگ گیاهان نباشید میکروب‌ ها، باکتری‌ ها، حشرات و سفیدک‌ ها جذب آنها می‌ شوند تا از این لایه تغذیه کنند. 

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی

منبع :

چیدانه

رحیم قیم هستم ، علاقمند به تولید محتوای وب برای پروژه های جذاب و دوست داشتنی مثل دکوراتور ...

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.