ذخیره آب باران در خانه

ذخیره آب باران در خانه، آبیاری فضای سبز را کم هزینه کنید!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
سیستم ذخیره آب باران که برای جمع آوری آب باران است عملکردی بسیار ساده دارد و به شما این اجازه را می‌دهد که هر زمان باران ببارد بتوانید به اندازه لازم آن را ذخیره کنید.

روزی نیست که در تلویزیون ، رادیو ، روزنامه و یا حتی در گپ‌ و‌ گفت‌ های معمولمان سخنی از کم‌ آبی به میان نیاید. همه ی ما به خوبی می‌دانیم که با بحران آب مواجه هستیم. کارشناسان علت اصلی این بحران را رشد سریع جمعیت می‌دانند ، اما قصد نداریم در این مورد صحبت کنیم. وقت آن رسیده تا بحران آب را جدی بگیریم. تا به حال شده وقتی که باران می‌بارد همانطور که از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید و لذت می‌برید به این فکر کنید که ای کاش می‌توانستید این حجم عظیم از آب شیرین را در جایی ذخیره کنید؟ خوشحال باشید چون شیوه‌ای راحت و ارزان برای این کار وجود دارد. شما هم می‌توانید آب باران را ذخیره کنید و هم با این کار دیگر لازم نیست هزینه‌ای برای آبیاری باغ ، مجتمع مسکونی و حیاط خود بپردازید.

ذخیره آب باران

ذخیره آب باران

روش های ذخیره آب باران

سیستمی که برای جمع‌ آوری آب باران به شما معرفی می‌کنیم عملکردی بسیار ساده دارد و به شما این اجازه را می‌دهد که هر زمان باران ببارد بتوانید به اندازه لازم آن را ذخیره کنید. ایجاد یک جمع‌کننده باران و سیستم ذخیره ، کار ساده‌ای است. سه عنصر اصلی هر سیستم ذخیره آب عبارتند از : حوزه جمع‌آوری ، سیستم انتقال و تاسیسات ذخیره.

سیستم ذخیره آب باران

سیستم ذخیره آب باران

جمع آوری آب باران از پشت بام

هر جایی آب باران در داخل زمین فرو نرود و آب روی آن به سمت شیب جریان پیدا کند را حوزه جمع‌ آوری آب می‌نامند ، پس خوشحال باشید ، چراکه شما بدون صرف هزینه‌ای صاحب یک حوزه جمع‌آوری آب هستید. اینکه چقدر از باغچه ، حیاط یا محوطه خود را می‌توانید با آب جمع‌ آوری‌شده از پشت‌ بام آبیاری کنید به مساحت پشت بام ، مساحت کل فضای سبزتان ، نوع گیاهانتان و اقلیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد.

ناودانی‌ها سیستم‌های انتقال آب

ناودانی‌ ها می‌توانند از آلومینیم و پلاستیک ساخته شوند. اینکه جنسشان از چیست اهمیتی ندارد ، بلکه نکته مهم ، اندازه آن است. ناودانی‌ ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا آب بام را از خود عبور دهند. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که حتما از صافی یا آشغال گیر برای ورودی آب به ناودان در پشت‌ بام و دریچه ورودی آب به مخزن ذخیره استفاده کنید. با این کار مانع گرفتگی ناودان‌ ها و هم‌ چنین ورود حشرات و برگ و… به درون آب می‌شوید. در جاهایی هم که پشه یک مشکل به حساب می‌آید از توری ریز استفاده نمایید. صافی‌ های آلومینیمی مشبک حشرات را دور از آب ایستاده در بشکه‌ ها نگاه می‌دارد.

ذخیره آب باران در بشکه

ذخیره آب باران در بشکه

مخزن ذخیره آب

برای ذخیره آب باران می‌توانید از بشکه‌ های مخصوص این کار استفاده کنید. بشکه‌ های ذخیره آب باران را می‌توانید از باغداری‌ های ویژه تهیه کنید. بشکه‌ها را زیر ناودان و تا آن جا که ممکن است نزدیک به خشک‌ ترین قسمت حیاط یا محوطه خود قرار دهید. با بالاتر بردن بشکه‌ ها ، فشار آب بهتری خواهید داشت. مرتفع کردن بشکه‌ ها ، شیر آب را در موقعیتی بهتر و بالا تر نسبت به زمین قرار می‌دهد. هر چقدر شما آب بیشتر ذخیره کنید ، بهتر خواهد بود. اگر چند بشکه تهیه کرده‌اید می‌توانید با لوله‌ های کوتاهی آن ها را به هم متصل گردانید. ممکن است در طی بارش‌ های سنگین ، شاهد سرریز‌ هایی از بشکه‌ ها باشید. می‌توانید بخش سر ریز را نزدیک بالای بشکه ایجاد کرده و با اتصال آن به یک لوله ، مازاد آب را به داخل باغچه هدایت کنید.

بشکه باران

بشکه باران

همسایگانتان را برای ذخیره آب تشویق کنید

سیستم ساده ذخیره آب بارانتان را به همسایگانتان نشان داده و با حوصله ، تمام قسمت‌ های آن را توضیح دهید و به آن ها خاطر نشان کنید که با این کار نه تنها در مصرف آب ، بلکه در هزینه‌ ها هم صرفه‌ جویی می‌کنید. آنها را به صرفه‌ جویی در مصرف آب تشویق کرده و گامی بزرگ برای حفظ منابع آبی کشور بردارید.

آب باران

آب باران

منبع :

چیدانه

یک نظر

  1. با این وضعیت کم آبی که وجود داره استفاده از این راهکار ها میتونه کمک هر چند کوچیکی بکنه.

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.