بزرگ جلوه دادن حیاط کوچک

حیاط کوچک آپارتمان تان را بزرگ جلوه دهید!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور
طراحان در شهر های بزرگ وقتی نوبت به طراحی فضا های فشرده خانه‌ ها می‌شود مجبورند ایده‌ های خاصی را مد نظر بگیرند تا یک فضای تنگ و کوچک تبدیل به حیاطی کاربردی و راحت شود. در این‌جا اندازه مهم نیست چرا که‌ ایده‌ هایی وجود دارد که از طریق آن می‌توان کارایی حیاط‌ های کوچک را به بیش‌ ترین حد خود رساند.

مقالات مرتبط

پرگولا ، سایبان چوبی مدرن برای ویلای شما

طراحی محوطه

امان از دست این خانه های مدرن و امروزی که از هر فضایی حداقل آن را در اختیار مان قرار می دهند. منظورمان این است که این فضا ها معمولا کوچک هستند. اما این دلیل نمی شود که نتوان با ترفند های دکوراسیونی آن ها را بزرگ تر جلوه داد. هر چیزی یک چاره ای دارد فقط باید آن را پیدا کرد. ما در دکوراتور این چاره ها و ترفند ها را در اختیار تان قرار می دهیم ، اما تا به امروز به بزرگ جلوه دادن باغ و باغچه ها و حیاط کوچک نپرداخته ایم ؛ که امروز می خواهیم این کار را انجام دهیم. این مطلب شما را با ترفند های دکوراسیونی برای بزرگ تر جلوه دادن حیاط کوچک آشنا می کند پس با ما همراه باشید.

 ۱. سنگ فرش هایی برای حیاط کوچک

قطعا اولین چیزی که در طراحی حیاط کوچک به چشم می آید سنگ فرش ها و مسیر ها است. حالا هم می خواهیم از همین مسیر ها کمک بگیریم تا بتوانیم حیاط کوچک آپارتمان را بزرگ تر جلوه دهیم.

سنگفرش رنگ روشن

سنگفرش رنگ روشن

برای این کار باید سنگ فرش ها و یا کلا مواد و مصالحی که برای کف حیاط در نظر گرفته اید را به صورت یک سره کار کنید. یعنی مرز های کمی برای آن ها در نظر داشته باشید و سعی کنید آن ها را تا لبه دیوار های حیاط بیاورید ، فرقی نمی کند که متریال کف حیاط تان قلوه سنگ باشد یا چمن ، آن ها باید تا لبه دیوار ها کشیده شوند ، البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که مواد و مصالحی که رنگ روشن تر دارند فضا را بزرگ تر جلوه می دهند.

اهمیت مسیرها

اهمیت مسیرها

حیاط سنگفرش شده

حیاط سنگفرش شده

 ۲. اهمیت دیوار ها در حیاط کوچک

دیوار ها مرز های حیاط را مشخص می کنند و به دلیل ارتفاع زیادی که دارند بیشتر از دیگر عوامل و وسایل در طراحی باغ و حیاط ها به چشم می آیند به همین دلیل باید به نمای آن ها و مواد و مصالحی که از آن ها برای تزیین دیوار استفاده می شود توجه خاصی داشت. دیوار های بلند می توانند حس کوچکی زیادی به باغ بدهند ، بنابر این تا جای ممکن دیوار های حیاط تان را کوتاه در نظر بگیرید.

اما اگر امکان این کار برای تان وجود ندارد ، پس باید با استفاده از متریال ها و رنگ ها آن ها را تغییر دهید. خب به طبع باید از رنگ های روشن استفاده کنید. می توانید از گیاهانی در محل اتصال دیوار و کف استفاده کنید تا کمی ارتفاع را از نظر بصری بشکنید ، در ضمن استفاده از یک گلدان بلند در وسط حیاط می تواند توجه ها را به خود و البته ساختمان های بلند اطراف حیاط جلب کند. می دانم که شنیدن این نکته برای شما هم جالب بود.

کوتاه جلوه دادن دیوارها

کوتاه جلوه دادن دیوارها

۳. طراحی ساده حیاط کوچک

طراحی دکوراسیون حیاط کوچک نباید با پیچیدگی همراه باشد ، همه چیز باید در ساده ترین حالت ممکن در حیاط حضور پیدا کند. ترجیحا باید از یک یا دو متریال استفاده کرد. تعداد متریال می تواند از خوانایی و سادگی فضا بکاهید.

حفظ سادگی در طراحی فضا

حفظ سادگی در طراحی فضا

به غیر از متریال ها باید به کاهش تعداد گل و گیاهان هم در حیاط کوچک تان فکر کنید. منظور مان تعداد گل ها نیست ، تعداد گل ها می تواند زیاد باشد خب بلاخره این فضا جزو فضا های سبز خانه محسوب می شو د، اما انواع آن ها باید کم باشد ، دو یا سه نوع گیاه در حیاط های کوچک کفایت می کند.

 ۴. مبلمان های ساده در دکوراسیون حیاط کوچک

اگر می خواهید که حیاط کوچک تان را بزرگ جلوه دهید ، باید به مبلمان ها هم فکر کنید. مبلمان هایی که در دکوراسیون حیاط کوچک استفاده می شوند باید جزو مبلمان های جمع و جور باشد ، مبلمان هایی که ابعاد و اندازه آن ها کوچک است و به قولی جزو مبلمان های مینیمال محسوب می شوند.

البته به غیر از ابعاد و اندازه مبلمان ها باید به شکل و طرح آن ها نیز توجه کرد ، هر چه مبلمان هایی که در حیاط کوچک قرار است استفاده شوند ساده تر باشد به بزرگ تر جلوه دادن حیاط کوچک شما بیشتر کمک می کند.

انیمکت ساده سنگی

نیمکت ساده سنگی

 ۵. تزیینات ساده برای حیاط کوچک

برای تزیین حیاط کوچک خانه تان باید از ساده ترین وسیله ها کمک بگیرید. ترجیحا اگر این وسیله ها خود لوازمی باشند که در طراحی و باغچه تان استفاده شده است بهتر است. به عنوان مثال می توانید از خود گلدان های تان برای تزیین حیاط کوچک تان استفاده کنید نیازی نیست که حتما وسیله اضافی به آن وارد کنید. چرا که اضافه شدن جزئیات بیشتر به فضا باعث کوچک جلوه کردن آن می شود.

استفاده از گلدان ساده

استفاده از گلدان ساده

اگر هم نیاز دارید تا چیزی به فضا اضافه کنید ، سعی کنید تا این وسیله در هماهنگی کامل با دیگر اجزا باشد به طور مثال می توانید از لوورهای چوبی استفاده کنید. این لوورهای چوبی می توانند روی دیوار بنشینند و یا در طراحی مسیر ها استفاده شوند.

۶. نور پردازی حیاط های کوچک

نور پردازی حیاط کوچک می تواند در بزرگ جلوه دادن آن در شب کمک کند. نور پردازی ها مرزهای تاریک را روشن می کنند و باعث می شوند تا ما درک بهتری از فضا و حیاط داشته باشیم. شما می توانید حتی در نور پردازی باغچه ها از نور مخفی ها نیز استفاده کنید ، حیاط ها پتانسیل های بالایی در این زمینه دارند.

نورپردازی باغچه ها

نور پردازی باغچه ها

۷. ایجاد خطای دید در حیاط های کوچک

برای بزرگ جلوه دادن حیاط کوچک می توانید از ایجاد خطای دید به وسیله متریال ها استفاده کنید. مثلا همانند عکس می توانید متریال کف را تا روی دیوار ادامه دهید. این کار باعث می شود تا کسی که به صورت عمود به آن نگاه می کند با خطای دید مواجه شود و فکر کند که امتداد حیاط شما خیلی بیشتر از آن چیزی است که به چشم می آید. ایجاد خطای دید یکی از ترفند های مدرنی است که این روز ها استفاده از آن بسیار زیاد شده است. این ترفند باعث می شود تا در فضا برای شما جذابیت و سرگرمی ایجاد شود و شما را بیشتر درگیر فضا کند.

امتداد متریال کف تا روی دیوار

امتداد متریال کف تا روی دیوار

 ۸. استفاده از گیاهان بلند با شاخه های نازک

استفاده از گیاهانی که تنه و شاخه های ظریف دارند بهترین انتخاب برای حیاط های کوچک محسوب می شوند چرا که هم ارتفاع را در بر می گیرند و هم تنه ظریف آن ها این اجازه را به شما می دهند که در زیر آن ها باز هم گیاهانی را بکارید و تنوع گیاهی حیاط کوچک تان را بیشتر کنید.

ایده آل ترین گیاهان برای حیاط های کوچک گیاهانی شبیه بامبو هستند. البته باید اقلیم منطقه خود و شرایط نگه داری از آن گیاه را هم مد نظر قرار دهید.

استفاده از گیاهانی شبیه بامبو

استفاده از گیاهانی شبیه بامبو

۹. حیاط کوچک تان را با خانه یکی کنید

برای آن که حیاط کوچک تان را بزرگ جلوه دهید می توانید مرز های آن و فضای داخلی خانه تان را از بین ببرید و به اصطلاح هر دو فضا را یکی کنید ، همین پیوستگی میان این فضا ها باعث می شود که حیاط کوچک تان بزرگ تر جلوه کند.

برای این کار می توانید در طول روز درب بالکن و یا در ورودی به حیاط را به صورت کامل باز بگذارید و مبلمان تان را کمی به سمت حیاط بکشید. درست مثل عکس.

پیوستگی بین فضاها

پیوستگی بین فضاها

۱۰. فضای خالی ممنوع

در طراحی حیاط کوچک هیچ فضایی نباید بلا استفاده رها شود حتی اگر دید خوبی ندارد. شما باید از هر قسمتی از فضا استفاده کنید و به آن کاربردی القا کنید. فضا های بلا استفاده باعث می شوند تا فضا نامرتب به چشم بیاید و هم نامرتب بودن حیاط شما را از چشم می اندازد.

بکارگیری فضاهای بلا استفاده

بکارگیری فضاهای بلا استفاده

این نکته را در نظر داشته باشید که حیاط های کوچک به واسطه کوچک بودن محیط در نگاه اول همه جزئیاتشان به چشم می آید. پس مرتب بودن و آراستگی این نوع فضاها بسیار مهم تر است و باید به این نکته توجه خاصی داشته باشید ، تجهیزات باغبانی را حتما در جعبه ها طبقه بندی کنید ، مبلمان ها را بعد از استفاده حتما سرجای اصلی شان برگردانید ، همین نکته های کوچک می تواند تاثیرات بزرگی در حیاط کوچک تان داشته باشد.

منبع :

چیدانه

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.