طراحی پارامتریک

۷ وسیله عجیب و غریب با طراحی پارامتریک!

تبلیغات
فیلم ها و کلیپ های جدیدخطاطی اسم شماتلگرام دکوراتور

در طراحی پارامتریک حجم ها و فرم های مورد نظرتان را در کامپیوتر و نرم افزار خاص مانند راینو و گرس هاپر طراحی کرده و آن ها را شبیه سازی می کنید. 

تکنولوژی

اگر جزو کسانی باشید که با فضای معماری سر و کار دارید ، چه کم و چه زیاد ؛ باید اصطلاحاتی مثل طراحی و ساخت و دیجیتال و معماری پارامتریک را زیاد شنیده باشید. این کلمه ها چه بر روی کاغذ و چه در دنیای واقعی در حال شکستن پیش فرض های معماری هستند ، مرز های خود ساخته و پر از محدودیت را در هم می شکنند و از نو تعریف می کنند ، این مرز ها آزادی های بیشتری را در اختیار معماران و طراحان قرار می دهند.

معماری پارامتریک

معماری پارامتریک

تکنولوژی های طراحی و ساخت دیجیتال و ابزارها و نرم افزار های آن ، نحوه تولید را در معماری عوض کرده اند ، به معماران و طراحان اجازه می دهد تا متفاوت تر فکر کنند ، فرم هایی با پتانسیل بیشتر تولید کنند. در ابتدا کمی با طراحی و ساخت دیجیتال و معماری پارامتریک آشنا می شویم و سپس آن ها را از دید معماری داخلی بررسی می کنیم و با هم تعدادی از مبلمان هایی که به این وسیله طراحی و ساخته شده اند را می بینیم ، پس تا انتهای این مطلب جذاب با دکوراتور همراه باشید. 

ساخت دیجیتال ( Digital Fabrication )

ساخت دیجیتال همان طور که از اسمش پیدا است ، با دنیای نرم افزار ها سر و کار دارد. شما حجم ها و فرم های مورد نظرتان را در کامپیوتر و نرم افزار خاص مانند راینو و گرس هاپر شبیه سازی می کنید ، پتانسیل ، ضعف ها و توانایی هایش را بررسی می کنید و بعد از رفع تمام اشکال و ایرادها و طراحی تمام مفصل ها و ارتباطات شروع به ساخت حجم و فرم مورد نظرتان می کنید.

در طراحی و ساخت دیجیتال ممکن است شما به فراخور فرم مورد نظرتان کد نویسی و برنامه نویسی هم انجام دهید تا به نتیجه مورد نظرتان برسید. دنیای دیجیتال به شما کمک می کند تا قبل از ساخت ذره ذره فرم و حجم مورد نظرتان را ارزیابی کنید ، اشکال و ایراد ها را بر طرف کنید. به کمک طراحی دیجیتال فرآیند ساخت نیز سریع تر پیش می رود.

طراحی و ساخت دیجیتال

طراحی و ساخت دیجیتال

مقاله مرتبط : طراحی سرویس بهداشتی به شکل قالب یخ

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک دنیای عجیبی دارد ، همه چیز در آن نو و آوانگارد است. خلق فرم های پیچیده ای که تا همین چند سال پیش ساخت و طراحی شان به نظر نشدنی و غیر ممکن بود به وسیله معماری پارامتریک و ترکیب آن با طراحی و ساخت دیجیتال حالا خلق می شوند و عینیت می یابند. طراحی پارامتریک یکی از رویکرد های فراگیر در فضای طراحی امروز جهان است.

در این روش ، مبنای طراحی بر توجه طراح به پارامتر های موثر بر طرح و روابط بین آن ها بنا نهاده شده است. این رویکرد ، معماری و طراحی را وارد قلمرو های جدید فرم شناسی و روش شناسی کرده است و باعث شده است تا نحوه ارتباطات و اتصالات مورد بازبینی قرار بگیرد و به کلی متحول شود. جالب است بدانید که طراحی پارامتریک به بهینه سازی رفتار های فیزیکی ساختمان ها کمک می کند.

فرم دهی پارامتریک

فرم دهی پارامتریک

۱. میز های جلو مبلی با طراحی پارامتریک 

به وسیله طراحی پارامتریک و ساخت دیجیتال می توان هر کدام از مبلمان های خانه را طراحی و اجرا کرد ، به عنوان مثال در عکس بالا میز جلو مبلی ای را می بینید که دارای طراحی پارامتریک است. مطمئنا وقتی این میز در دکوراسیون داخلی خانه شما حضور داشته باشد ، چشم هر کسی را به خود خیره می کند. اگر دقت کنید این میز در عین سادگی دارای جزئیات زیادی است که آن را از دیگر انواع میز های جلو مبلی متمایز می کند. 

میزجلومبلی پارامتریک

میزجلومبلی پارامتریک

۲. ساعت دیواری با طراحی پارامتریک 

لزوما مبلمان خانه تان نباید دارای طراحی پارامتریک باشند. شما می توانید به وسیله لوازم دکوری طراحی پارامتریک و نمایه زیبا و شگفت انگیز آن ها را به دکوراسیون داخلی خانه های تان بیاورید. ساعت های دیواری برای این زمینه گزینه مناسب تری هستند. ساعت هایی با طراحی پارامتریک می توانند جزو ساعت هایی که دکوراسیون منزل شما را زیباتر می کنند باشند.

ساعت دیواری پارامتریک

ساعت دیواری پارامتریک

۳. صندلی هایی با طراحی پارامتریک 

وقتی میز های جلو مبلی تان دارای طراحی پارامتریک است ، چرا صندلی هایی که در کنار آن ها قرار می دهید به این شکل نباشد؟ این صندلی ها هم مانند همان میزها چشم هر کسی را به خود خیره می کنند و باعث می شوند تا کسی که در خانه شما حضور دارد کاملا شگفت زده شود. این صندلی یک صندلی خاص برای سلیقه های خاص است.

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

۴. لوسترها و آباژور هایی با طراحی پارامتریک 

یکی دیگر از وسیله هایی که می تواند به صورت پارامتریک طراحی شود ، لوستر ها و آباژور ها و به صورت کلی هر گونه وسیله نور پردازی می تواند طراحی پارامتریک داشته باشد. طراحی پارامتریک و اجسام خلاقانه ای که به وسیله آن ایجاد می شود می تواند نحوه انتشار نور در فضا را تغییر دهد و به شما اجازه دهد تا تجربه فضایی متفاوت تری داشته باشید. 

لوستر و آباژور پارامتریک

لوستر و آباژور پارامتریک

۵. میز و صندلی های پارامتریک 

اگر می خواهید عنصر پارامتریکی که در دکوراسیون داخلی خانه تان استفاده می کنید خاص و چشم گیر باشد به سراغ میز و صندلی های غذاخوری بروید. حضور چنین مبلمان پارامتریک در دکوراسیون داخلی خانه تان ، شما را هم شگفت زده خواهد کرد ، چه برسد به افراد دیگر. 

میز و صندلی پارامتریک

میز و صندلی پارامتریک

۶. دیوار های پارامتریک

 تصور کنید خانه ای کوچک دارید که در طراحی دکوراسیون داخلی آن باید از فضا بسیار هوشمندانه استفاده کنید ، آرزو می کنید که کاش می توانستید دیوار ها را بکشید تا فضای تان بزرگ تر شود و دیگر مجبور نباشید برای طراحی دکوراسیون تان این قدر فکر کنید ، خب دیوار ها کش نمی آیند اما به نحو دیگری می تواند به شما کمک کنند ، آن ها می توانند در عین آن که دیوار هستند صندلی و نشیمن هایی را برای شما ایجاد کنند و این اجازه را به شما بدهند که برخی از مبلمان ها دست و پا گیر را حذف کنید.

دیوار پارامتریک

دیوار پارامتریک

۷. کانتر های پارامتریک 

لابی ورودی محل کارتان تکراری و خسته کننده شده است؟ شاید بد نباشد یک کانتر پارامتریک و خوش طرح را به آن اضافه کنید تا دیگر حتی دل تان نیاید که یک روز هم مر خصی بگیرید و خودتان را از دیدن آن محروم کنید. میز کانتری که در عکس بمی بینید می تواند یک نمونه بسیار زیبا برای شما باشد ، یکی از نقاط برجسته در طراحی این میز تلفیق زیبای متریال ها است. 

کانترهای پارامتریک

کانترهای پارامتریک

دقت کنید که طراحی پارامتریک نه تنها محدودیتی ایجاد نمی کند ، بلکه به شما اجازه می دهد تا خلاقانه تر فکر کنید ، ایده دهید و طراحی کنید. دنیای طراحی پارامتریک و ساخت دیجیتال دنیایی بسیار گسترده و جذاب است که می توان در آن هر ناممکنی را ممکن کرد فقط کافی است اراده کنید و دست به کار شوید. 

 

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک

منبع :

چیدانه

زهرا طالش عاشق دکوراسیون های متفاوت ، برای درک بهتر بعضی تفاوت ها باید کاملا نگاهی نو داشت ، درست مثل نگاه ما در تیم دکوراتور

نظر بدهید

* ایمیل شما نزد ما محفوظ می باشد. فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.